Reklama:

Biała dieta po wybielaniu zębów – co jeść, a czego unikać?

Agata Soroczyńska – dietetyk kliniczny i sportowy

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Biała dieta po wybielaniu zębów – co jeść, a czego unikać?

PantherMedia

Wybielanie zębów

Po wybielaniu zębów zaleca się stosowanie tzw. białej diety, która wpływa na dłuższe utrzymanie efektu zabiegu. Zabieg ten sprawia, że zęby stają się bardziej porowate, co zwiększa ich podatność na nowe przebarwienia. Dlatego istotne jest unikanie pokarmów i napojów bogatych w barwniki oraz kwasy, które mogą osłabić efekty wybielania i nasilić nadwrażliwość.

Reklama:

Spis treści:

  1. Metody wybielania zębów
  2. Dlaczego biała dieta jest ważna po wybielaniu zębów?
  3. Jak powinna wyglądać biała dieta po wybielaniu zębów?
  4. Produkty polecane po wybielaniu zębów
  5. Co pić po wybielaniu zębów?
  6. Produkty przeciwwskazane po wybielaniu zębów
  7. Jak długo przestrzegać białej diety?
  8. Skutki nieprzestrzegania diety po wybielaniu zębów

Wybielanie zębów to jedna z częściej wykonywanych usług w gabinetach stomatologicznych. Zabieg ten jest bezbolesny, a jego efekty mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Aby móc na dłużej cieszyć się białym uśmiechem, należy po wykonanym wybielaniu zastosować tzw. białą dietę. Jak ten rodzaj diety wygląda w praktyce i jak długo ją stosować?

Metody wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym polega na zmianie ich barwy na jaśniejszy m.in. za pomocą zastosowania preparatów wybielających aktywowanych światłem pochodzącym z lamp LED. Substancją wybielającą może być np. nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Wybielanie zajmuje zwykle ok. 1-2 godziny i podczas jego trwania substancja wybielająca stopniowo usuwa pigmenty, które spowodowały przebarwienia na zębach.

Biała dieta, Biała dieta po wybielaniu zębów

Wybielanie zębów: metody, fot. panthermedia

Inną popularną metodą wybielania, niewymagającą użycia lampy LED, jest metoda nakładkowa. Polega ona na dopasowaniu pacjentowi specjalnych nakładek na zęby, do których aplikuje żel wybielający. Pacjent powinien nosić nakładki przez około 4 godziny dziennie lub przez całą noc. Cała kuracja trwa od 2 do 4 tygodni.

Dlaczego biała dieta jest ważna po wybielaniu zębów?

Przebarwienia nazębne są skutkiem spożywania niektórych barwiących pokarmów, np. kawy czy herbaty, a także warzyw o intensywnych kolorach. Ciemniejsze zabarwienia nazębne to także efekt palenia papierosów lub niektórych schorzeń, np. marskości wątroby, zaburzeń odżywiania czy celiakii.

Po przeprowadzonym zabiegu wybielania zęby stają się bardziej wrażliwe i narażone na powstawanie nowych przebarwień. Dzieje się tak głównie z powodu zwiększonej porowatości szkliwa, co ułatwia wnikanie barwników z pożywienia w strukturę zęba. Wobec tego jednym z kluczowych zaleceń po wybielaniu jest przestrzeganie zasad białej diety, która minimalizuje osadzanie się barwników na zębach i wydłuża efekt zabiegu. Co więcej, chroni też nadwrażliwe zębów przed szkodliwym działaniem kwasów obecnych w niektórych pokarmach.

Jak powinna wyglądać biała dieta po wybielaniu zębów?

Najważniejszym zaleceniem białej diety jest czasowa eliminacja pokarmów i napojów, które są bogate w naturalne lub syntetyczne barwniki oraz kwasy, powodujące szybsze powstawanie przebarwień. Równocześnie warto przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania i zapewniać organizmowi odpowiednie nawodnienie.

Biała dieta, Biała dieta po wybielaniu zębów

Co jeść po wybielaniu zębów?, fot. panthermedia

Produkty polecane po wybielaniu zębów

W jadłospisie pacjentów po wykonaniu wybielania zębów powinny znaleźć się produkty o naturalnie jasnych kolorach, pozbawione barwiących składników. Są to m.in.:

  • Jajka.

  • Nabiał: mleko, kefir, maślanka, twaróg, serek wiejski, mozzarella, ricotta, śmietana, jogurt naturalny (bez dodatku owoców).

  • Białe mięso, ryby, owoce morza: indyk, kurczak, krewetki, małże, dorsz, łosoś, tilapia, sola, mintaj.

  • Produkty zbożowe: biały ryż, makaron ryżowy, jasny chleb i makaron, kasza manna, kuskus, jaglana, jęczmienna, płatki owsiane, płatki ryżowe, naturalne wafle ryżowe, komosa ryżowa, amarantus.

  • Warzywa i strączki: kalafior, biała rzodkiewka, ziemniaki, cukinia i ogórek bez skórki, seler, korzeń pietruszki, biała cebula, biała kapusta, kalarepa, białe szparagi, koper włoski, czosnek, biała fasola, ciecierzyca, soja, tofu naturalne.

  • Owoce: kokos, banan, jasne odmiany melona, liczi, białe winogrona, awokado, jabłka i gruszki bez skórki.

  • Tłuszcze: olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło, margaryna, smalec.

  • Przyprawy: sól, czosnek granulowany, biały pieprz, majonez.

Przy białej diecie duże znaczenie ma też obróbka termiczna pokarmów. Poleca się m.in.:

  • pieczenie,

  • gotowanie,

  • gotowanie na parze,

  • duszenie bez tłuszczu.

Co pić po wybielaniu zębów?

Stosując białą dietę, najlepiej wybierać wodę niegazowaną. Dobrze jest, aby nie zawierała żadnych dodatków smakowych, takich jak cukier czy cytryna. Co więcej, woda niegazowana pomaga również dbać o utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Biała dieta, Biała dieta po wybielaniu zębów

Co pić po wybielaniu zębów?, fot. panthermedia

Jeśli pacjent nie odczuwa dużej wrażliwości, może od czasu do czasu pić wodę gazowaną. Dozwolone są także mleko, napoje roślinne oraz zioła, które nie powodują przebarwień, takie jak rumianek, mięta czy melisa.

Produkty przeciwwskazane po wybielaniu zębów

Po przeprowadzonym wybielaniu należy z diety wykluczyć takie produkty jak np.:

  • Słodycze.

  • Nabiał: z dodatkiem owoców, sery żółte, pleśniowe, topione i wędzone.

  • Mięso: wieprzowina, wołowina, dziczyzna, cielęcina, jagnięcina, baranina.

  • Produkty zbożowe: ciemne pieczywo i makaron, kasza gryczana.

  • Warzywa i strączki: buraki, pomidory i sosy na jego bazie, czerwona cebula, czerwona papryka, modra kapusta, marchew, zielone warzywa liściaste, czerwona i czarna fasola.

  • Owoce: truskawki, borówki, jagody, wiśnie, czereśnie, porzeczki, jeżyny, granat, ciemne winogrona, dżemy i konfitury owocowe.

  • Napoje: kawa, czarna i czerwona herbata, wino i pozostałe alkohole, kolorowe napoje gazowane, soki, kompoty.

  • Przyprawy: curry, kurkuma, słodka i ostra papryka, cynamon, kakao, sos sojowy, maggi, ocet (wszystkie rodzaje), gotowe sosy, musztarda, sos barbecue.

Biała dieta, Biała dieta po wybielaniu zębówCzym jest tzw. biała dieta?, fot. panthermedia

Jak długo przestrzegać białej diety?

Po zabiegu w gabinecie stomatologicznym należy powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek pokarmów przez ok. 2 godziny. Dozwolone jest natomiast picie wody niegazowanej. Następnie zaleca się wprowadzić białą dietę na minimum 2 dni. Jednakże niektórzy stomatolodzy zalecają, aby przedłużyć ją przez okres kolejnych 2 tygodni, co pomoże utrzymać trwalsze efekty wybielania zębów.

W przypadku stosowania metody nakładkowej białą dietę należy utrzymywać przez cały okres kuracji i przez kolejne 2 tygodnie po jej zakończeniu.

Skutki nieprzestrzegania diety po wybielaniu zębów

Osoby, które nie przestrzegają zasad białej diety, są bardziej podatne na pojawienie się nowych przebarwień. W rezultacie zęby szybciej powrócą do swojego pierwotnego koloru. Co więcej, spożywanie produktów zawierających naturalne kwasy i barwniki może nasilać nadwrażliwość zębów, powodując ból i dyskomfort.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Pytanie o uszkodzenie zęba
Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie uszkodzenia zęba, czy takie uszkodzenie jak na zdjęciu może powstać naturalnie czy na 100% jest to np wypiłowanie? Jest to istotne gdyż nie zlecałem żadnemu dentyśc...
korona - wysypka podobna do tocznia skórnego, nie znika
Witam serdecznie, w zeszłym roku w kwietniu mój mąż poszedł do stomatologa założyć koronkę ( wkręt metalowy ) i trzy dni dostał wysypki na czole, potem na klatce piersiowej i po miesiącu miał już ...
Rejestracja - program
Witam!!! prowadząc swój gabinet zaczynam, szukam polecenia jakiegoś programu który automatycznie ogarnie rejestracje - telefoniczna i komputerowa. prosze o pomoc
Proszę o pomoc w ciągle nawracającym kamieniem nazębnym
Dzień dobry. Mam 36 lat i od zawsze czyste możliwie białe zęby były moim priorytetem i od 18 roku życia myje 4 razy dziennie. Niestety na dolnych zębach gromadzi mi się ciągle kamień, chodzę dwa razy...
Zdrowie oczu.
Witam, od dziecka gdy się na coś długo patrzę (nie jest to zapatrzenie ) to mi się oddala obraz ( coś jak w 0.5) i nie wiem dlaczego… Jeśli ktoś też tak ma albo wie dlaczego tak jest proszę o napisa...
Prowadzenie własnego gabinetu
Hej. Mam takie pytanie, czy są może tutaj osoby, które prowadzą swój własny gabinet ? jeśli tak to w jaki sposób prowadzicie kalendarz pacjentów ? Zastanawiałem się nad czymś takim jak tutaj [url]ht...
Reklama:
Reklama: