Reklama:

Choroba Takayasu, czyli choroba bez tętna

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Choroba Takayasu, czyli choroba bez tętna

shutterstock

Tabletki na alergię

Jednym z nadal dość tajemniczych schorzeń jest choroba Takayasu. Przyczyny tej jednostki, określanej również jako choroba bez tętna, nadal nie są znane. Poznane zostały za to groźne konsekwencje choroby Takayasu, do których zaliczane są m.in. zawał serca czy udar mózgu. Jakie zaburzenia pojawiają się w przebiegu choroby Takayasu, kto jest najbardziej zagrożony jej wystąpieniem i – co najważniejsze – jakie są możliwości leczenia choroby bez tętna?

Reklama:

Choroby, w których patogenezę zaangażowana jest nieprawidłowa czynność układu odpornościowego, zazwyczaj są dość groźne i mogą prowadzić do wielu różnorakich problemów zdrowotnych. Jednym z takich schorzeń jest choroba Takayasu, nazywana również zapaleniem tętnic Takayasu, zespołem łuku aorty czy chorobą bez tętna.

Choroba Takayasu nie jest jednostką częstą – według dostępnych statystyk w ciągu każdego roku rozpoznawana jest ona u mniej niż 3 na milion osób z populacji ogólnej. Większość chorych stanowią kobiety, typowo pierwsze objawy tej jednostki pojawiają się u pacjentów mających pomiędzy 10 a 40 lat. Z niejasnych dotąd przyczyn najwięcej zachorowań na chorobę Takayasu rozpoznaje się u pacjentów pochodzących z Azji.

Przyczyny choroby Takayasu

W przebiegu choroby Takayasu dochodzi do zapalenia naczyń tętniczych. Najczęściej patologia ta pojawia się w obrębie aorty i jej głównych odgałęzień, procesem zapalnym może być również objęta aorta brzuszna wraz z odchodzącymi od niej naczyniami. Choć jest to sytuacja rzadka, to jednak istnieje możliwość, że zapalenie związane z tą chorobą pojawi się w dowolnych innych naczyniach tętniczych. Typowo cechą choroby Takayasu jest pojawianie się zwężeń w obrębie zajętych naczyń tętniczych. Innymi patologiami naczyniowymi, które są spotykane w przypadku tej jednostki, bywają tętniaki naczyniowe, a także tendencja do pojawiania się zakrzepów w obrębie zwężonych tętnic.

To, że u osób z chorobą Takayasu pojawia się stan zapalny w dużych naczyniach tętniczych i że związana jest z tym nadreaktywność m.in. limfocytów T, zostało już wykryte. Naukowcom nie udało się jednak do tej pory odnaleźć konkretnej przyczyny choroby Takayasu. O udział w pojawianiu się schorzenia podejrzewane są jednak dziedziczone geny – zauważono bowiem, że pewne warianty układu HLA predysponują pacjentów do zachorowania na chorobę bez tętna.

Objawy choroby Takayasu

Problemem w przypadku choroby Takayasu jest nie tylko to, że jest to jednostka o ciężkim przebiegu, ale i to, że pojawiające się u pacjentów dolegliwości są bardzo niespecyficzne i mogą być traktowane jako objawy całkowicie odmiennych schorzeń. Pierwszymi zaburzeniami, które pojawiają się w przebiegu choroby bez tętna, są objawy przypominające grypę. Pacjenci doświadczać mogą m.in. stanów podgorączkowych, osłabienia czy bólów mięśni i stawów. Dolegliwości te zazwyczaj dość szybko – nawet całkowicie samoistnie – ustępują.

Silniej zaznaczone objawy choroby Takayasu pojawiają się wraz z rozwojem stanu zapalnego w obrębie naczyń tętniczych. Różni pacjenci cierpiący na tę jednostkę mogą borykać się z odmiennymi dolegliwościami – uzależnione są one od tego, w których dokładnie tętnicach toczy się stan zapalny. Ogólnie w przebiegu choroby bez tętna dochodzić może do różnorodnych objawów związanych ze zwężeniami i niedrożnością naczyń tętniczych – takowymi problemami bywają:

  • osłabienie lub nawet brak tętna w obrębie kończyny górnej, powiązany z bladością i osłabieniem kończyny,
  • zaburzenia widzenia,
  • epizody przejściowego niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszność.

fot. pantherstock

Powyższe dolegliwości pojawiają się w sytuacji, kiedy patologiczny stan zapalny dotyczy łuku aorty i jej głównych gałęzi. Inne problemy pojawiać się mogą wtedy, kiedy choroba zajmuje inne tętnice – przykładowo w razie zwężenia tętnic nerkowych dochodzić może do występowania nadciśnienia tętniczego, z kolei zajęciu aorty brzusznej i jej odgałęzień (takich jak np. pień trzewny) towarzyszyć mogą m.in. bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego czy biegunki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne choroby

Nadciśnienie w nocy
Cześć średnio moje ciśnienie wynosi 145/80/70, w nocy czasami skoczy do 160 nawet 185, i przez to nie mogę spać, byłem u kardiologa zbadał mnie i powiedział że wszystko jest w porządku miał ktoś podo...
Reklama:
Reklama: