Reklama:

Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

SOLVERX

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

PantherMedia

Trądzik

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra trądzikowa może wymagać szczególnie skutecznej, ale bardzo delikatnej opieki. Na jakie składniki aktywne warto zwrócić uwagę podczas codziennego oczyszczania i nawilżenia? Eksperci wskazują na kwas laktobionowy, kwas azelainowy, niacynamid oraz wyciągi z ziół.

Reklama:

Trądzik różowaty (łac. Acne rosacea) to przewlekła, zapalna choroba skóry, której głównymi objawami są nawracający rumień twarzy oraz pojawiające się na niej zmiany zapalne – w tym bolesne krostki i grudki. Charakterystyczne dla trądziku są także teleangiektazje, potocznie zwane „pajączkami”. Zwykle zmiany koncentrują się w środkowej części twarzy, jednak objawy mogą być bardzo zróżnicowane. W zależności od stadium rozwoju choroby możemy obserwować zaczerwienienie środkowej części twarzy w okolicy nosa, czoła i brody (to postać początkowa, rumieniowa), krostki na policzkach, czole i brodzie (stadium grudkowo-krostowe), a nawet – z przewlekły obrzęk skóry (stadium przerostowe).

Objawy mogą wzmagać m.in.: zmiany hormonalne i stres, ale nie tylko, ponieważ eksperci dowodzą, że wpływ na zaostrzenie trądziku zwykle ma także ekspozycja na słońce, słoną wodę i zmiany diety. Wniosek – jeśli cierpimy na trądzik, początek jesieni to czas, kiedy skóra po wakacjach prawdopodobnie „przypomni” o swoich szczególnych potrzebach ze zdwojoną siłą. Podstawą poprawy samopoczucia jest leczenie (należy rozpocząć je natychmiast, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy), jednak niezwykle potrzebne i pomocne w niwelowaniu objawów jest także włączenie przeciwzapalnych, łagodzących rytuałów pielęgnacyjnych. Na co postawić w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Kwasy o działaniu przeciwzapalnym

Eksperci wskazują, że w przypadku skóry trądzikowej warto sięgać po… kwasy! Pierwsze skojarzenie z tą grupą składników aktywnych? Działanie inwazyjne, gwałtowne. Nic bardziej mylnego! Od dekad odpowiednio wyselekcjonowane kwasy stosowane są w medycynie i kosmetologii jako składnik o silnych właściwościach łagodzących.

 To kluczowe, by nasza codzienna rutyna była perfekcyjnie dostosowana do wymagań cery trądzikowej – począwszy od doboru składników aktywnych, przez odpowiednie, delikatne procedury, aż do właściwych nawyków i systematyczności mówi Agnieszka Kowalska.

Praktyka pokazuje bardzo wysoką efektywność działania kwasów: laktobionowego i azelainowego w połączeniu z niacynamidem. Kwas laktobionowy silnie nawilża, redukuje rozszerzone naczynka oraz skutecznie wzmacnia mechanizmy naprawcze skóry. Z kolei kwas azelainowy efektywnie łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum i niweluje rumień. To działanie „na wagę złota” w przypadku trądziku różowatego, gdzie zapalne grudki i krostki pojawiające się w okolicy czoła, nosa, brody oraz policzków mogą być bardzo dotkliwe  – dodaje.

Zioła i wyciągi roślinne

Specjaliści wskazują, że skóra trądzikowa dobrze toleruje składniki naturalne – w tym zioła i rośliny o działaniu przeciwzapalnym oraz ściągającym, które dobrze współgrają ze specyfiką kwasu laktobionowego i azelainowego.

 – Numer jeden w tym obszarze to wyciąg z kory dębu, który skutecznie koi i ściąga skórę. Doskonale sprawdza się także ekstrakt z rumianku, który oprócz znanego od wieków działania przeciwzapalnego, ma także właściwości łagodzące. Podobnie jak olej z czarnuszki, który skutecznie łagodzi zaczerwienieniamówi Agnieszka Kowalska.

Delikatność i systematyczna opieka

U podłoża skutecznej pielęgnacji cery trądzikowej leży perfekcyjny dobór specjalistycznych produktów do pielęgnacji. A zatem, eksperci przestrzegają, byśmy nie ulegały (nawet jednorazowo) pokusie, by sięgnąć po przypadkowe kosmetyki – np. w podróży czy hotelowej łazience.

Po drugie, podstawą efektywności jest także absolutna delikatność. Pamiętajmy, że zmieniona skóra zwykle jest bardzo podatna na podrażnienia. Na co zwrócić uwagę? Zastosujmy „kosmetyczne ABC wrażliwej cery”. A: unikajmy mocnego wycierania podrażnionej skóry po kąpieli. Do jej osuszania używajmy bardzo miękkich ręczników. B: z naszej beauty-rutyny usuńmy długie kąpiele i bardzo ciepłą wodę, która nie służy cerze z rozszerzonymi naczynkami. C: obserwujmy potrzeby skóry. Cera ze zmianami i ta bardzo wrażliwa szybko „da nam znać”, że dane działanie jej nie służy, „nagradzając” z kolei delikatne i systematyczne postępowanie złagodzeniem objawów oraz uczuciem komfortu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Twarz

Wytatuowany pieprzyk
Witam , miałam robiony tatuaż , dzień później zorientowałam się że tatuator mi go wytatuował , bez konsultacji ze mną , lekko mnie to zestresowało , ponieważ słyszałam że nie powinno się tego robić.....
Co to może być ? Lekarze nie umieją pomóc
Witam Mam taką plamę między wargami sromowymi. Ona swędzi piecze bliżej dni płodnych a okresu ewentualnie jak mam jakąś infekcję. Ogólnie miałam kiedyś kłykciny ale to z trzy lata temu pięknie je us...
Łuszczyca - Czy to nieodwracalne uszkodzenie skóry?
Dzień dobry. Jak w temacie. Zmagam się od kilkunastu lat z łuszczycą i kilka lat temu trochę zaniedbałem regularne smarowanie zmian a teraz ile bym nie smarował to nie mogę się kompletnie pozbyć tego...
Białe swędzące krostki na ciele w okresie marzec-sierpień
Dzień dobry, W tym roku jak i w zeszłym dostałam pod koniec marca wysypkę która swędzi, jest BIAŁA. Białe kropki .. jak kaszka, robi się czerwona pod wpływem gorąca i nasila w różnych porach dnia. (...
gość
Forum: Twarz
Swędząca wysypka alergia czy azs?
Od grudnia 2024 próbuje zdiagnozować mój problem. Zaczęło się od lekko swędzących, czerwonych plam na szyi, ale które pojawiały się tylko po porannym myciu twarzy. Wieczorem przy myciu wszysto było o...
Oderwany paznokiec
Ostatnio lekko walnęłam paznokciem (przedłużenie) i w połowie się złamał ale nie chciałam mieć już żelu na paznokciach więc zaczęłam obgryzać i w trakcie już na końcówce tego żelu poczułam ból przy o...
Reklama:
Reklama: