Reklama:

Cukrzyk w gabinecie dentystycznym

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Cukrzyk w gabinecie dentystycznym

Shutterstock

Mierzenie poziomu cukru glukometrem

Leczenie stomatologiczne u pacjenta chorującego na cukrzycę, wymaga należytej wiedzy oraz ostrożności ze strony lekarza dentysty. Także pacjent powinien być właściwie zaznajomiony ze swoim schorzeniem i co najważniejsze - mieć ustabilizowany poziom cukru. Cukrzyca może mieć negatywny wpływ na higienę jamy ustnej (m.in. infekcje grzybiczne), dlatego tak istotne jest kontrolowanie stanu uzębienia oraz jamy ustnej.

Reklama:

Bardzo często jednym z powikłań cukrzycy są problemy związane z jamą ustną. Diabetycy o wiele częściej zmagają się z:

Ważne! Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni odwiedzać dentystę 4 razy w ciągu roku.

U cukrzyków dosyć często dochodzi do objawu suchości oraz pieczenia w jamie ustnej. Ślinianki nie pracują należycie - nie wydzielają odpowiedniej ilości śliny, która jest rodzajem naturalnej bariery ochronnej dla zębów oraz dziąseł przed wpływem chorobotwórczych bakterii (usuwa resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych i nie dopuszcza do rozwoju próchnicy).    

Dentyści i leczenie diabetyka

Pacjent z rozpoznaną cukrzycą, który udaje się do dentysty musi bezwzględnie poinformować go o chorobie, jak i podać leki, które zażywa.

Ważne! Poinformowanie lekarza o chorobie ma znaczący wpływ na dobór metod leczenia, zwłaszcza w przypadku niewyrównanej glikemii. 

Wielu lekarzy dentystów obawia się pacjenta z cukrzycą - na uwadze mają nagły spadek poziomu cukru we krwi (wynik stresu), omdleń i innych komplikacji, zwłaszcza podczas poważniejszych zabiegów, w których konieczne jest podanie środka znieczulającego. 

Ważne! Obawa przed hipoglikemią towarzyszy nie tylko dentyście, ale także pacjentowi.

Jak przekonują specjaliści, przeglądając współcześnie dostępne metody leczenia cukrzycy (metfomina, a także nowe leki przeciwcukrzycowe SGLT-2, GLP-1, jak i leki inkretynowe) - prawdopodobieństwo wystąpienia hipoglikemii jest niezwykle niskie.

Ważne! Ryzyko wzrasta przy leczeniu metodą intensywnej insulinoterapii, czy lekami starszej generacji (pochodnymi sulfonylomocznika).

Jednakże jeżeli nawet pacjentowi wzrośnie glikemia, nie powinno to być powodem do niepokoju - wartości bowiem opadną po zakończonej wizycie.

fot. panthermedia 

Każdy gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w szybko wchłanialną glukozę (np. tabletki, żel z glukozą). Przed zabiegiem pacjent powinien dokonać  pomiaru glikemeii na własnym glukometrze i kiedy wynik jest w granicach 120-160 mg/dl to przygotowanie do zabiegu jest właściwe. Poza stężeniem glikemii warto również zastanowić się nad długością zabiegu i czasu po nim, gdy pacjent nie będzie mógł jeść i pić.

Hipoglikemia występuje wtedy, gdy stężenie cukru jest poniżej 70 mg/dl. Postępowanie w takim przypadku polega na podaniu szybko wchłanialnej glukozy (np. żel, sok, słodki napój, kostki cukru).

Ważne! Pacjent z cukrzycą powinien poddawać się zabiegom stomatologicznym w okresie dobrego wyrównania cukrzycy.

Diabetyk udający się do dentysty powinien być po posiłku i przyjęciu leków na cukrzycę.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Narośl na zębie
Wyrwałem ósemkę, na zębie zauważyłem teraz biała kulkę i jak widać z lewej strony zęba, taka dziwna dobudowę
Szlif pod korony
Witam, za dwa miesiące będę miał robione korony na podbudowie z cyrkonu od 1-6 włącznie na obu łukach, mam kilka zębów do leczenia (około 7-8) w tym jedno leczenie kanałowe. Osoba która będzie mi szl...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
plomby widoczne pod swiatlem uv
Czy sa wypełnienia które nie świecą w świetle ultrafioletowym? To naprawdę jest zawstydzające jak się jest w klubie i ma się połatane zęby. Fajnie jakby można było mieć plomby któ®e się zbytnio nie...
Bonding a wybielanie
Dzien dobry, jakie sa metody na wybielalnie zebow po zrobieniu sobie bondingu?
Reklama:
Reklama: