Często spotykaną postacią nerwicy jest tzw. nerwica lękowa. Występuje ona zarówno u kobiet jak i u mężczyzn i może ujawnić się w różnym wieku. Spotykana jest nie tylko u osób dorosłych, ale może pojawić się także u dzieci.
Spis treści:
Nerwica lękowa
Nerwicy lękowej nie można mylić z odczuwanymi przez nas doznaniami lękowymi czy zespołem lęku uogólnionego. Badania naukowe pokazują, że nerwicę lękową może mieć na dzień dzisiejszy jedna na 50 osób. Jest to choroba dość powszechnie występująca, która w większości przypadków wymaga specjalistycznego leczenia. Może pojawić się ona w każdym wieku zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, choć częściej dotyka płci żeńskiej.
Rozwój nerwicy lękowej
Wpływ na rozwój nerwicy lękowej mogą mieć czynniki genetyczne, środowiskowe oraz psychiczne (brak poczucia bezpieczeństwa w okresie dzieciństwa, urazy psychiczne, konflikty w rodzinie, silny, długotrwały stres oraz konflikty emocjonalne). Warto tutaj wspomnieć o czynnikach biologicznych, a dokładnie o zaburzeniach w wydzielaniu przez mózg dwóch bardzo ważnych przekaźników- noradrenaliny oraz serotoniny. Zaburzenia w wydzielaniu tych dwóch ważnych neuroprzekaźników prowadzą do silnych zmian emocjonalnych u pacjenta oraz zaburzeń w prawidłowym rozwoju.
Objawy nerwicy
Nerwica lękowa zaliczana jest to chorób przewlekłych, które wymagają leczenia.
Najczęściej spotykanymi jej objawami są:
- lęk przed nieznanym, przed różnymi sytuacjami oraz przedmiotami,
- halucynacje,
- niepokój,
- poczucie zagrożenia,
- niepewność o swoje życie i zdrowie,
- problemy z koncentracją,
- brak chęci działania,
- niechęć do wychodzenia z domu,
- podenerwowanie,
- roztargnienie,
- smutek,
- niepewność,
- zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- uczucie suchości w ustach,
- nadmierne pocenie się,
- duszność,
- ucisk w gardle,
- bóle głowy, brzucha, mięśni,
- biegunki.
Niestety osoby dotknięte nerwicą lękową boją się w prawie każdej sytuacji - nawet jeśli nie stanowi ona dla nich zagrożenia. Nerwica lękowa towarzyszy tym osobom zawsze, nawet gdy znajdują się w bezpiecznym pomieszczeniu z bliskimi osobami.
Jeśli napady paniki i lęku zdarzają się bardzo często, stają się niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta - wymagają stosownego leczenia w tym:
- włączenia odpowiednich leków,
- psychoterapii (indywidualnej bądź grupowej),
- oraz pomocy i wsparcia ze strony rodziny.