Reklama:

Flawonoidy, flawonole – skuteczna broń na wiele chorób?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Flawonoidy, flawonole – skuteczna broń na wiele chorób?

shutterstock

Cytrusy

Związki flawonoidowe, znane jako flawonoidy, powszechnie występują w warzywach i owocach, nadając im m.in. charakterystyczną barwę. Są one uznawane za związki bioaktywne, które wykazują ogromny potencjał prozdrowotny na wiele chorób. 

Reklama:

Czym są flawonoidy?

Flawonoidy to grupa związków roślinnych, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne, tj. zwalczające wolne rodniki. Ze względu na różnice w budowie związki flawonoidowe można podzielić na flawanony, flawanole, flawony, izoflawony, flawonole i antocyjany. Flawonoidy pełnią wiele ważnych funkcji również dla roślin – chronią je przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Dobroczynne właściwości związków flawonoidowych

Co takiego mają w sobie flawonoidy, że są tak ważne dla człowieka? Przede wszystkim potwierdzono ich działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Dodatkowo znane jest ich działanie przeciwzapalne, detoksykujące, przeciwmiażdżycowe, przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe.

Gdzie znajdziemy flawonoidy?

Źródłem flawonoidów są rośliny. Najwięcej związków flawonoidowych znajduje się w nieprzetworzonych produktach roślinnych – niepoddawanych obróbce termicznej. Doskonałym źródłem związków flawonoidowych są warzywa, takie jak cebula, pomidory, papryka i brokuły oraz owoce – głównie cytrusy (pomarańcze, cytryny, grejpfruty), jabłka, jagody, czarne porzeczki i winogrona. Poza świeżymi owocami i warzywami dużo związków flawonoidowych zawierają kawa, kakao, herbata, czerwone wino. Przykładowo pomarańcze zawierają ponad 40 mg związków flawonoidowych w 100 g, borówki amerykańskie – prawie 11 mg, świeża żurawina – 22 mg.

fot. panthermedia

Superfood o działaniu przeciwnowotworowym

W badaniach prowadzonych pod koniec XX wieku udowodniono, że związki flawonoidowe wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Co interesujące: związki z rodziny flawonoidów obniżały działanie mutagenne i kancerogenne, zmniejszały pojawianie się nowotworów u zwierząt laboratoryjnych, na których prowadzono doświadczenia. Działanie przeciwnowotworowe związków flawonoidowych opiera się na silnej aktywności przeciwutleniającej, co pozwala w pewien sposób „chronić” DNA przed tzw. reaktywni formami tlenu, które znane są z silnego działania mutagennego. Dieta wzbogacona w związki flawonoidowe polepsza funkcjonowanie organizmu, polecana jest zwłaszcza osobom, które borykają się z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi, mają problemy kardiologiczne. Badania naukowe potwierdzają również pozytywny wpływ związków flawonoidowych na procesy zapamiętywania, co może w przyszłości przynieść znamienny skutek w walce z demencją starczą. Coraz więcej badań prowadzonych jest w kierunku wykorzystania związków flawonoidowych w walce z cukrzycą, która nazywana jest chorobą cywilizacyjną.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Dziwny wkres V1
Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o interpretację wykresu EKG ze zdjęć. Jestem mężczyzną lat 40, 5 stopień niewydolności nerek. Niepokoi mnie wykres V1. 10 lat temu miałem podejrzenie zwału serc...
Prośba o interpretację ECHO serca
Proszę o interpretację wyników (spisałam tylko wartości nieprawidłowe, reszta parametrów w normie lub -umiarkowane zmiany) - wiek - 83 lata - utrwalone migotanie przedsionków, - poszerzona praw...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: