Reklama:

Jak wzmocnić rzęsy?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Jak wzmocnić rzęsy?

Shutterstock

Rzęsy

Rzęsy długie i gęste, to marzenie każdej kobiety  dodają urody, gwarantując przenikliwe spojrzenie oraz podkreślenie oczu. Niestety, by uwodzić pięknymi rzęsami, nie wystarczy zastosowanie jedynie tuszu. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa zadbanych rzęs.

Reklama:

Rzęsy, aby były zdrowe, gęste i długie, potrzebują przede wszystkim odpowiedniego odżywienia.

Ważne! Statystycznie i zgodnie z naturą traci się codziennie 1-2 rzęsy.

W przypadku, gdy zauważymy u siebie nadmiar wypadających rzęs, należy zgłosić się z tym problemem do dermatologa, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Przyczyny osłabienia rzęs

Zachwiana kondycja rzęs może być wywołana wieloma czynnikami, m.in.

Ważne! Jakość rzęs jest dziedziczna. Każda osoba ma w genach zaprogramowaną ilość rzęs, a także ich grubość oraz maksymalną długość, która wynika z tempa wzrostu i cyklu rzęs (szybszy proces wzrostu to dłuższe, naturalne rzęsy). 

Na stan rzęs wpływają także nieprawidłowości genetyczne:

  • Zespół Rubinsteina-Taybi’ego charakteryzuje się cechą w postaci długich rzęs,
  • Zespół Pallister-Killian – rzęsy są rzadkie,
  • Zespół Bjørnstada – rzęsy są nieprawidłowo skręcone.

Odpowiednia dieta

Istnieje wiele sposobów na osłabione oraz przerzedzone rzęsy, jednym z nich jest dieta. Na jakość rzęs niebagatelny wpływ ma to, co jemy. Zbilansowana dieta to podstawa w pielęgnacji nie tylko skóry, włosów i paznokci, ale także rzęs!

Bardzo istne jest, by w jadłospisie znalazły się produkty zawierające witaminy: A, C, E, B, H (Biotyna). Ponadto minerały, takie jak miedź, żelazo oraz cynk. Nie można zapominać także o odpowiednich tłuszczach (ułatwiają wchłonięcie się witamin z pokarmu).

Ważne! Odpowiednie odżywianie to rzęsy dłuższe, grubsze i o intensywniejszym kolorze.

fot. panthermedia

Nie zapominaj o pielęgnacji

Podstawą pielęgnacji rzęs jest delikatny demakijaż – należy używać sprawdzonych oraz delikatnych produktów. Najlepsze są mleczka przeznaczone do demakijażu oczu, a także płyny micelarne. 

Ważne! Rzęsy „nie lubią”, gdy się je pociera. Najlepsze jest przyłożenie do powiek płatka nasączonego odpowiednim kosmetykiem, odczekanie aż tusz się rozpuści i następnie delikatne wytarcie oczu.

Rzęsy odwdzięczą się swoim pięknem, gdy je odżywisz – najlepsze są produkty z ekstraktami roślinnymi (pielęgnują, a jednocześnie nie podrażniają). Warto stosować kosmetyki zawierające w swoim składzie ekstrakt z nagietka (regeneruje, działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia).