Reklama:

Kwas foliowy - kluczowy dla zdrowej ciąży!

Natalia Jeziorska, testDNA

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Kwas foliowy - kluczowy dla zdrowej ciąży!

medforum

Wizyty kontrolne w czasie ciąży

Suplementować kwas foliowy powinna każda kobieta chcąca w niedługim czasie zostać mamą. Nie zawsze jednak będzie się on właściwie przyswajał. Przyczyną zaburzeń wchłaniania kwasu foliowego może być mutacja w genie MTHFR. Dane statystyczne pokazują, że ma ją nawet 50% kobiet. Czym to skutkuje i jak możemy dowiedzieć się o obecności mutacji? 

Reklama:

Kwas foliowy – ważny już od pierwszych dni po zapłodnieniu

Wiele kobiet zaczyna suplementować kwas foliowy (witaminę B9) dopiero, gdy lekarz potwierdzi ich ciążę, a więc najwcześniej w okolicach 4 tygodnia. Niestety wówczas jest już trochę za późno. Aby dziecko było chronione przed wadami wrodzonymi, musi mieć zapewnione odpowiednie ilości kwasu foliowego już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Nie bez powodu lekarze zalecają swoim pacjentkom zażywanie tej witaminy jeszcze zanim dojdzie do poczęcia (nawet 3 miesiące przed zajściem w ciążę). W ten sposób dziecko ma szansę na prawidłowy rozwój. Dlaczego pierwsze dni ciąży są tak istotne?

W tym czasie kształtują się bowiem bardzo ważne narządy wewnętrzne – mózg i rdzeń kręgowy. Powstają one na skutek zamykania się tzw. cewy nerwowej – struktury będącej początkiem układu nerwowego dziecka. Cały ten proces odbywa się właśnie z udziałem kwasu foliowego. Gdy go zabraknie, cewa nerwowa może zamknąć się nieprawidłowo. To z kolei będzie skutkować poważnymi wadami rozwojowymi, np. bezmózgowiem czy obecnością przepukliny oponowo-rdzeniowej. 

Kwas foliowy wpływa jednak nie tylko na układ nerwowy. Witamina ta reguluje również wiele innych, tak samo ważnych, procesów w organizmie – np. proces tworzenia się czerwonych krwinek, syntezę DNA czy podziały komórkowe. 

Kwas foliowy w ciąży – jakie dawki dla przyszłej mamy? 

Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka (nawet o 70%) wystarczy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, w okresie ok. 3 miesięcy przed zapłodnieniem, a potem mniej więcej do 12 tygodnia ciąży. Tabletki z kwasem foliowym można obecnie kupić w każdej aptece. 

Źródłem kwasu foliowego będzie również wiele artykułów spożywczych, w tym np. brokuły, szpinak, szparagi czy zielona sałata. Warto jednak pamiętać, że jedząc nawet duże ilości tych produktów, nie dostarczymy sobie tyle kwasu foliowego, ile potrzebujemy. Zwłaszcza, że nawet 90% tej witaminy znika z jedzenia na skutek obróbki termicznej, krojenia czy niewłaściwego przechowywania. Suplementacja kwasem foliowym jest więc konieczna. 

fot. panthermedia

Mutacja genu MTHFR – jak ogranicza wchłanianie kwasu foliowego

Przede wszystkim nie pozwala witaminie B9 przekształcić się do formy, którą organizm potrafi wykorzystać, czyli do formy aktywnej. W rezultacie kobieta ma niedobory kwasu foliowego, pomimo łykania suplementów i zdrowej diety. Warto dodać, że mutacja genu MTHFR nie daje o sobie znać w żaden widoczny sposób. Wykryć ją można tylko za pomocą dostępnych na rynku testów genetycznych. Najlepiej sięgnąć po nie wcześniej, jeszcze przed zajściem w ciążę. Co to da? 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
Dziwna wydzielinA
Pierwszy raz mam taką wydzielinę co ona oznacza?
gość
PROSZE POMOCY
Dzień dobry, przychodze z waznym pytaniem... Czy moge byc w ciąży mimo stosowania plastrow evra?? evre stosuje juz od 9.05, a 14.06 uprawiałam seks z moim chłopakiem, pare razy włozył bez prezerwatyw...
Prenatal testDNA czy warto robić w ciąży
Jakie jest wasze zdanie na temat badań genetycznych? Myślę o prenatal testDNA. Któraś z was robiła te badania? Ile czekałyście na wyniki?
Nagly brak objawow ciążowych
Jestem w 8 tc nagle z dnia na dzień ustąpiły objawy ciąży tj. Ból i nabrzmiale piersi, częste oddawanie moczu oraz jak miałam większy obowod w biodrach nagle wrócił do normy. Dodam że od tyg biorę le...
Krwawienie podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych
Dzień dobry, Od września 2023 roku stosowałam tabletki antykoncepcyjne Drovelis. Niestety cały czas występowały krwawienia śródcykliczne oraz podczas usg u ginekologa okazało się, że mam normalnie p...
czy to ciąża?
Witam, okres spoznia mi sie kilka dni i czuje ból przy sikaniu i silne parcie na pęcherz. Czy to moze byc objaw ciazy? Stosunki zawsze były zabezpieczone prezerwatywa i nigdy nie pękła
Reklama:
Reklama: