Reklama:

Laseroterapia w leczeniu bólu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Laseroterapia w leczeniu bólu

shutterstock

Lekarze

Innowacyjną metodą leczenia bólu, która już od dłuższego czasu cieszy się dużą skutecznością - jest laseroterapia. Procedura tej formy terapii polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym - właściwości skupionej wiązki światła. Leczenie laserem charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością, ponadto jest szybkie i bezbolesne.

Reklama:

Laseroterapię dzielimy na monoterapię (leczenie oparte tylko i wyłącznie na samym świetle lasera) oraz terapię skojarzeniową (leczenie laserem wsparte pomocą m.in. fizykoterapii).

Czym jest laseroterapia

Laseroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, mająca zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji, ortopedii oraz fizykoterapii - gdzie wykorzystywana jest energia w zakresie podczerwieni, zapewniając tym samym miejscową stymulację tkanki biologicznej.

Laseroterapia odżywia i regeneruje komórki, pobudza produkcję kolagenu, zaopatruje tkanki w tlen, stymuluje mechanizmy naprawcze.

Terapia przeciwbólowa przeprowadzana za pomocą lasera odbywa się na zasadzie podania określonej ilości dawki energii świetlnej do miejsc, które poddane zostały zabiegowi.

Ważne! Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje powikłań.  

W leczeniu bólu przy pomocy lasera wykorzystywany jest laser biostymulacyjny (charakteryzuje się niską mocą). Ten rodzaj terapii pobudza tkanki do regeneracji, wpływa na przyśpieszenie przemiany materii a co najważniejsze - likwiduje uciążliwy ból.

Sprawdza się w:

  • bólach mięśni,
  • nerwobólach,
  • powikłaniach będących następstwem złamania bądź skręcenia,
  • stanach zapalnych.

Ważne! Biostymulacja wpływa na przyśpieszenie odbudowy komórkowej a tym samym szybszej regeneracji organizmu.

Laseroterapię można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu przypadłości przez specjalistę, który następnie dobierze odpowiednią terapię przeciwbólową.

Ważne! Zarówno moc, jaką emituje światło lasera, jego rodzaj a także częstotliwość - dobierana jest do każdego pacjenta w sposób indywidualny. 

fot. shutterstock

Rodzaje terapii

Lecznicze właściwości skupionej wiązki światła, jaką emituje laser wykorzystuje się w różny sposób:

Laseroterapia prysznicowa - stosowana jest do pobudzania dużych obszarów ciała. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi (stosowana m.in. w leczeniu schorzeń na tle zwyrodnieniowym, przyśpieszająca proces gojenia się ran).

Laseroterapia punktowa - lecznicze światło emitowane jest na konkretne obszary (m.in. choroby zwyrodnieniowe narządów ruchu).

Laseroterapia skaner - za pomocą zastosowanego skanera wiązka światła laserowego trafia równomiernie na cały obszar, który poddawany jest terapii (naświetlany zostaje większy rejon ciała).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Zanik mięśni przyśrodkowych ud i łydek
Witam, Od 3-4 lat borykam się z problem którym jest zanik mięśni przyśrodkowych ud (czworogłowych, przywodziciela). Potem około dwóch latach pojawił się również zanik mięśni przyśrodkowych łydek. W...
Bóle głowy
Witam, Mam 32 lata i odczuwam bóle głowy podczas podniecenia seksualnego, orgazmu, stresu i zdenerwowania. Najgorzej jest podczas orgazmu, gdzie najpierw czuję lekki ból głowy, który coraz bardziej ...
Ciaza I migrena
Witam jestem w 6tc i cierpię na migreny. Wcześniej leczyłam się i brałam Ergotaminum odkąd się dowiedziałam że jestem w ciąży nie biorę żadnych leków. Pomóżcie czy istnieje jakiś dobry lekarz neurolo...
Syn z padaczką i atakami agresji dobór leku
Może ktoś pomoże? Syn choruje od 22 lat na padaczkę ( Zespół Westa), ma znaczne uposledzenie umysłowe, mówi tylko kilka słów, chodzi. Choroba od urodzenia, ma encefalopatię niedotlenienno- niedokrwi...
Badanie EEG co oznacza wynik
Witam robiłam EEG i wyszło coś takiego: Czynność podstawowa zachowana i słabo zróżnicowana przestrzennie. Zawiera w odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych śladowy rytm alfa o częstotliwości 10 11,...
Angio
Dzień dobry Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku Prawa t kregowa w odcinku wewnątrz czaszkowym zamknieta Co to oznacza Dziękuje za pomoc
Reklama:
Reklama: