Reklama:

Laseroterapia w leczeniu bólu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Laseroterapia w leczeniu bólu

shutterstock

Lekarze

Innowacyjną metodą leczenia bólu, która już od dłuższego czasu cieszy się dużą skutecznością - jest laseroterapia. Procedura tej formy terapii polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym - właściwości skupionej wiązki światła. Leczenie laserem charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością, ponadto jest szybkie i bezbolesne.

Reklama:

Laseroterapię dzielimy na monoterapię (leczenie oparte tylko i wyłącznie na samym świetle lasera) oraz terapię skojarzeniową (leczenie laserem wsparte pomocą m.in. fizykoterapii).

Czym jest laseroterapia

Laseroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, mająca zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji, ortopedii oraz fizykoterapii - gdzie wykorzystywana jest energia w zakresie podczerwieni, zapewniając tym samym miejscową stymulację tkanki biologicznej.

Laseroterapia odżywia i regeneruje komórki, pobudza produkcję kolagenu, zaopatruje tkanki w tlen, stymuluje mechanizmy naprawcze.

Terapia przeciwbólowa przeprowadzana za pomocą lasera odbywa się na zasadzie podania określonej ilości dawki energii świetlnej do miejsc, które poddane zostały zabiegowi.

Ważne! Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje powikłań.  

W leczeniu bólu przy pomocy lasera wykorzystywany jest laser biostymulacyjny (charakteryzuje się niską mocą). Ten rodzaj terapii pobudza tkanki do regeneracji, wpływa na przyśpieszenie przemiany materii a co najważniejsze - likwiduje uciążliwy ból.

Sprawdza się w:

  • bólach mięśni,
  • nerwobólach,
  • powikłaniach będących następstwem złamania bądź skręcenia,
  • stanach zapalnych.

Ważne! Biostymulacja wpływa na przyśpieszenie odbudowy komórkowej a tym samym szybszej regeneracji organizmu.

Laseroterapię można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu przypadłości przez specjalistę, który następnie dobierze odpowiednią terapię przeciwbólową.

Ważne! Zarówno moc, jaką emituje światło lasera, jego rodzaj a także częstotliwość - dobierana jest do każdego pacjenta w sposób indywidualny. 

fot. shutterstock

Rodzaje terapii

Lecznicze właściwości skupionej wiązki światła, jaką emituje laser wykorzystuje się w różny sposób:

Laseroterapia prysznicowa - stosowana jest do pobudzania dużych obszarów ciała. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi (stosowana m.in. w leczeniu schorzeń na tle zwyrodnieniowym, przyśpieszająca proces gojenia się ran).

Laseroterapia punktowa - lecznicze światło emitowane jest na konkretne obszary (m.in. choroby zwyrodnieniowe narządów ruchu).

Laseroterapia skaner - za pomocą zastosowanego skanera wiązka światła laserowego trafia równomiernie na cały obszar, który poddawany jest terapii (naświetlany zostaje większy rejon ciała).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Zagłębienie w czaszce
Witam, Wczoraj układając włosy poczułam na głowie takie dziwne zagłębienie, zaczyna się od linii włosów w głąb czaski, ma tak ok 5cm długości i jakieś 2cm szerokości, tworzy taką jakby rynienkę. Nie...
Ciągłe uczucie jamais vu
Cześć,od jakiegoś czasu towarzyszy mi chyba ciągłe uczucie jamais vu. Jak bym pojawiał się i znikał. Wyczytałem w internecie:Wydaje się to również związane z badaniami nad zaburzeniami obsesyjno-komp...
Nowotwór nadnercza
choruje na Nowotwór nadnercza ale najgorsze że mam chore nerki i badania moczu bardzo liche ine badania co miałam też bardzo liche ale choruje od urodzenia na przerost nadnerczy
bóle głowy
witam od prawie miesiąca miewam bole glowy w okolicy czoła I skroni. nie są do zwalczenia, jadłem tabletki i nic bylem u lekarza wyszło że mam skrzywienie kręgosłupa (esowaty) oprócz boli glowy miewa...
Ciąża
Witam, chciałbym zapytać czy lek cezarius 750 jest bezpiecznym lekiem dla kobiet w ciąży
8 dni po operacji kręgosłupa szyjnego
Proszę kogoś o odpowiedź 8 dni temu miałam operacje kręgosłupa szyjnego, 3 implanty plus hak caspara, na początku czułam się dobrze, dwa dni temu dostałam ostrych bólów brzucha i problem z kałem (cał...
Reklama:
Reklama: