Reklama:

Małżowiny nosowe

Małżowiny nosowe

PantherMedia

Ból zatok

Budowa nosa jest bardzo skomplikowana, a co ważne jego funkcje są nieocenione (oczyszczanie wdychanego powietrza, jego ogrzewanie oraz nawilżanie). Małżowiny nosowe to struktury przez nas widoczne, zlokalizowane są w jamach nosowych (na bocznych ścianach).

Reklama:

Wyróżnia się małżowinę nosową: dolną, górną oraz środkową. Odgrywają one kluczową rolę w poprawnym i właściwym przepływie powietrza przez całą jamę nosową. Różnego rodzaju dysfunkcje małżowin nosowych, mogą prowadzić do problemów z oddychaniem oraz nieżytów błony śluzowej nosa. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do laryngologa, który zleci wykonanie stosownych badań a następnie zaleci odpowiednie leczenie.  

Dysfunkcje oraz leczenie małżowin nosowych

Funkcje pełnione przez małżowiny nosowe są bardzo ważne, dzięki nim powietrze dostające się do jamy nosowej jest odpowiednio oczyszczone, ogrzane i nawilżone. Niestety różnego rodzaju urazy (upadki, uderzenia, złamania, zwichnięcia) w okolicy nosa mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Zbyt częste infekcje górnych dróg oddechowych, zespoły alergiczne oraz polekowe mogą prowadzić do zmian w budowie oraz przerostu małżowin nosowych.

W konsekwencji tego dochodzi do problemów z:

  • oddychaniem (wciąganiem oraz wypuszczaniem powietrza przez nos),
  • odczuwaniem zapachu (zaburzenia powonienia),
  • niedrożnością nosa,
  • częstym zapaleniem zatok.

Pacjenci w przypadku dysfunkcji małżowin nosowych bardzo często odczuwają ból u nasady nosa, uczucie zgniatania, bóle oczu, zawroty oraz bóle głowy. W wielu przypadkach problemy z małżowinami nosowymi przekładają się na problemy z gardłem, uchem oraz są bezpośrednią przyczyną chrapania.

W przypadku dysfunkcji małżowin nosowych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia oraz w nocy konieczne jest wykonanie zabiegu ich korekcji, nosi on fachową nazwę konchoplastyka. Wykonywana jest ona oczywiście w znieczuleniu miejscowym i trwa około trzydziestu minut. Pacjent musi zostać wcześniej zakwalifikowany. Po zabiegu może wrócić do domu i swoich codziennych obowiązków, bez konieczności pozostawania na oddziale szpitalnym. Celem zabiegu jest zmniejszenie/zredukowanie objętości śluzówki małżowin nosowych. Do tego celu wykorzystywane są specjalne elektrody, które wprowadzane są pod śluzówkę małżowin. Fale o odpowiedniej częstotliwości prowadzą do obkurczenia wielkości i ilości śluzówki małżowin, przy czym pozostawiają one blizny we wnętrzu tkanek małżowin nosowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nos

Krwisto ropne strupy
Witajcie mam problem od kilku lat i niedługo idę na posiew z nosa, ale chciałbym dopytać może ktoś z was też miał taki problem w postaci strupów w nosie raz krwistych , a czasami ropno krwistych. Wst...
gość
Operacja a antybiotyk
Witam! Jutro mam mieć operację przegrody nosowej ale się trochę pochorowalem i wczoraj załatwiłem antybiotyk i teraz pytanie czy biorąc octeangin i cipronex mogę iść na zabieg przegrody nosowej ponad...
gość
Masa guzowata o cechach łagodnych
Jestem po TK zatok. Okazało się że wyrasta guz ze ściany bocznej zatoki klinowej prawej. 16mm x 9 mm. Mam się już bać ?
gość
Krwotok z nosa u nastolatka
Witam. Mój 15 letni syn ma regularne co miesiąc krwotoki z nosa. Lekarz mówi że to normalne w wieku dorastania. Jesteśmy po tomografii czekamy na wynik. Czy to naprawdę przypadłość wieku dojrzewania?
Proszę o pomoc
Proszę! Żebrze o pomoc! Krótko i na temat. Mam 33 lata i nigdy nie miałem problemów z zatokami.Od września 2023 roku pojawił się ucisk u nasady nosa ok. 2-3 dni po czym straciłem węch i smak na 14 d...
gość
Konchoplastyka, niedrożność nosa
Jestem już po 2 zabiegach konchoplastyki małżowin nosowych dolnych metodą radiochirurgii Celon. Ostatni byl 6 tygodni temu.Niestety nie ma żadnej poprawy.Nos nadal jest niedrożny i muszę cały czas od...
Reklama:
Reklama: