Reklama:

Mgła mózgowa w COVID-19

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Mgła mózgowa w COVID-19

panthermedia

Ból głowy u kobiet

Naukowcy uważają, że wirus SARS-CoV-2 wpływa na zaburzenie pracy płatów czołowych mózgu odpowiedzialnych m.in. za pamięć, emocje czy planowanie. Być może właśnie te zmiany są jednym z czynników wywołujących mgłę mózgową, objawiającą się trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem, na które uskarża się co trzeci pacjent, który przeszedł COVID-19.

Reklama:

Naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie oraz University of Pittsburgh w Pensylwanii są zdania, że COVID-19 zaburza pracę płatów czołowych mózgu odpowiedzialnych m.in. za pamięć. Naukowcy przeanalizowali ponad 80 różnych badań, które odnosiły się do zmian w EEG związanych z COVID-19. Zmiany w płatach czołowych mogą wpływać na pojawienie się mgły mózgowej, jaka dotknęła 35 procent pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czym jest mgła mózgowa i dlaczego się pojawia?

Wielu ozdrowieńców uskarża się na trudności w myśleniu, koncentracji, kłopotach w zapamiętywaniu. Ponadto mają też uporczywe bóle głowy i kłopoty ze snem. Objawy te utrzymują się nawet kilka miesięcy po przechorowaniu COVID-19. Niektórzy ozdrowieńcy mają kłopoty z czynnościami, które przed chorobą robili automatycznie: zapominają imion, nazwisk, zostawiają kluczyki w stacyjce samochodu.

Ważne! Rodzaj, a także nasilenie symptomów są kwestią indywidualną i najprawdopodobniej mają związek z ciężkością przebiegu choroby COVID-19.

Mgła mózgowa, nosząca również nazwę mentalnej bądź zamglenia umysłu, jest znana w literaturze medycznej i pojawia się przy takich schorzeniach, jak niedoczynność tarczycy, choroby Hashimoto czy choroby infekcyjne.

Jednym z czynników występowania mgły mózgowej jest uogólniony stan zapalny będący efektem tzw. burzy cytokinowej (niekontrolowanej reakcji układu immunologicznego na obecność w organizmie wirusa). Burza cytokinowa dotyka także centralnego układu nerwowego – może niszczyć komórki nerwowe bądź też wpływać na pogorszenie komunikacji między nimi, zaburzając produkcję neuroprzekaźników.

Objawy neuropsychiatryczne mogą ponadto być wywoływane przez mikroudary, które są efektem zwiększonej krzepliwości krwi pojawiającej się u chorych na COVID-19. Przyczyna może też tkwić w gorszym zaopatrzeniu w tlen komórek mózgu podczas choroby, zwłaszcza u pacjentów, u których w wyniku powikłań rozwinęło się zapalenie płuc.

Na pojawienie się mgły mózgowej może mieć wpływ również pogorszenie kondycji psychicznej pacjenta i długotrwały stres, jakiego doświadcza podczas choroby.

Leczenie mgły mózgowej – regeneracja organizmu

Obecnie nie ma konkretnego leku czy też terapii, które pozwoliłyby przyśpieszyć proces utraconej kondycji psychicznej. W opinii naukowców pomocne mogą okazać się takie substancje, jak ubichinon, D-ryboza, które wpływają na poprawę pracy mitochondriów w komórce. Amerykańskie badania sugerują, że w powrocie do zdrowia pomóc mogą zabiegi neurofeedbacku (treningu mózgu) czy też drenażu limfatycznego polegającego na specjalnym masażu pomagającym usunąć zaleganie limfy w centralnym układzie nerwowym.

Mgła mózgowa, fot. panthermedia

Proces regeneracji układu nerwowego mogą przyspieszyć ponadto higiena psychiczna (odpowiednia ilość snu, relaksacja, psychoterapia) i aktywność fizyczna (obniża stężenie hormonów stresu we krwi).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Wysciołczak rdzenia piersiowego
Kochani 26.04.2024.byłam operowana. Jestem już w domu,a jutro mam przyjechać do szpitala na konsylium, trochę się boję. Wysciołczak rdzenia piersiowego 2 stopnia,czy też się leczy? Proszę o odpowie...
Śpiączka farmakologiczna
Atak padaczki, upadek z łóżka i zatrzymanie akcji serca (brak wiedzy ile trwało zatrzymanie akcji serca). Od soboty śpiączka farmakologiczna. Stwierdzone zapalenie płuc ze zwloknieniami. Dziś tj. ...
Mój synek ma moya moya
Dzień dobry jestem mamą 6 letniego chłopca w lutym przeszedł zapalenie mózgu waśnie padła diagnoza zespół moya moya czy ktoś może doradzić co dalej? Gdzie szukać pomocy? Z góry za wszystko dziękuję
gość
Forum: Padaczka
Depakine cheono
depakine chrono po jakim czasie działa? Po jakim czasie zaczoł u was działać?
Morfina przeciwbólowo
Witam Mam pytanie ponieważ mąż ma bardzo silne bóle kręgosłupa Myśli nad otrzymaniem niskiej dawki morfiny Która ma mu pomoc w normalnym życiu I funkcjonowaniu.Mamy dwójkę małych dzieci i firmę...
gość
Forum: Padaczka
Leki psychotropowe wyładowania depakina
Mam po niektórych tabletkach psychotropowych napady padaczkowe skojarzone czy po drpakine chrono będę mógł nadal brać tabletki psychotropowe czyli razem drpakine i psychotropy czy dzięki drpakine nap...
Reklama:
Reklama: