Reklama:

Miopatie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Miopatie

Panthermedia

Rehabilitacja kobiet

Proces rehabilitacji to przemyślany proces usprawniania i utrzymania w jak najdłuższej sprawności chorego. Zależny jest on on przede wszystkim od schorzenia oraz od stanu chorego. Miopatie to grupa nieujednolicona etiologicznie i nastręczająca dużych problemów w planowaniu procesu rehabilitacji.

Reklama:

Spis treści:

  1. Miopatie
  2. Objawy miopatii
  3. Miopatie a jakość życia chorego

Miopatie 

Proces rehabilitacji oparty jest na aspektach klinicznych a szczegółowy dobór środków oraz metod rehabilitacji zależą przede wszystkim od schorzenia, na jakie cierpi pacjent, etapu choroby, stanu zdrowia pacjenta, objawów oraz od rokowań.

Miopatie stanowią grupę chorób nerwowo - mięśniowych, która etiologicznie nie jest jednolita.

Objawy miopatii 

Do głównych objawów miopatii zalicza się zaniki mięśni, ich osłabienie jak również obniżenie napięcia mięśniowego. Objawy te są wspólne dla miopatii oraz dla schorzeń, których przyczyną są neuropatie oraz uszkodzenia mechaniczne czy też urazowe nerwów obwodowych, z tą różnicą, że w przypadku miopatii, proces chorobowy dotyka pierwotnie tkanki mięśniowej a nie nerwowej.

W przypadku miopatii, zaniki mięśniowe mogą być niezauważalne ze względu na rzekomy przerost mięśni, który związany jest z rozrostem tkanki łącznej.

Zaniki mięśniowe oraz niedowłady, występujące w miopatiach, mają zazwyczaj charakter symetryczny i ksobny, co więcej, zazwyczaj postępują, co znacznie utrudnia proces rehabilitacji.

Miopatie a jakość życia chorego 

Z punktu widzenia jakości życia chorego, w procesie rehabilitacji najważniejsze jest jak najdłuższe zachowanie sprawności i aktywności pacjenta. Dłuższe przebywanie w łóżku przyspiesza znacznie postęp chorobowy oraz przyczynia się powstawania deformacji i przykurczów. Do najpoważniejszych zagrożeń należą zaniki mięśni oddechowych oraz wiążące się z nimi powikłania płucne.

Kolejnym problemem jest dysharmonia pomiędzy aktywnością a pozostawaniem w stanie unieruchomienia, gdyż jak najdłuższe utrzymanie sprawności u chorego ma bardzo duże znaczenie, jednak wysiłek fizyczny powinien zostać rozłożony w czasie i powinien być niezbyt duży, gdyż znaczący wysiłek fizyczny ma wpływ ma przyspieszenie przebiegu choroby.

Należy więc mieć na uwadze odpowiednie zaplanowanie procesów rehabilitacyjnych. Należy również wspomagać a nie eliminować naturalne mechanizmy kompensacyjne, które pomagają w zachowaniu pionowej postawy ciała.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Rehabilitacja

Dyskopatia piersiowa
Witam Możecie podzielić się objawiami dyskopatii piersiowej? Od czego u Was się zaczęło?
Rezonans pomocy!!!
Co to wszystko oznacza co jest w opisie rezonansu Mam parestazje braki czucia popuszczam mocz i stolec.... Co to jest ??? Długi czas oczekiwania na wizyte
Implanty c5 i c6
Witam ja jestem świeży , dosłownie 2 tygodnie po operacji szyjnego mam implanty c5 i c6 ktoś podpowie jak mam funkcjo owac dalej kiedy rehabilitację i tak dalej ? Bo niestety w takim szpitalu byłem ż...
At What Age Does a Man Stop Ejaculating – Here’s the Right Answer!
The relation between age and sexual tendency is very strong. Especially in men, sexual performance depends highly on the age of the person. We see a Man Stop Ejaculating after a certain age. This is ...
MODIC 1
Mam pytanie związane z MODIC 1. W opisie rezonansu: zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgów szyjnych, głównie pod postacią konwersji szpiku, również wyostrzenia kostne na ich krawędziach. Pasma obrzę...
Rezonans wyniki odczyt
Witam, neurologa będę mieć dopiero pod koniec grudnia. Czy ktoś mógłby mi przetłumaczyć na prosty język mój opis badania rezonansu ? Z góry dziękuję
Reklama:
Reklama: