Reklama:

Nowotwory w Polsce – spojrzenie prognostyczne (lata 2015–2025), cz. 2

Nowotwory w Polsce – spojrzenie prognostyczne (lata 2015–2025), cz. 2

PantherMedia

Rozmowa starszego mężczyzny z młodą kobietą

Nowotwory są drugą co do kolejności przyczyna zgonów w Polsce, co stawia je w czołówce problemów populacyjnych, z jakimi opieka medyczna musi się zmierzyć. By zaplanować zarówno środki, jaki i kierunek działań na kolejne lata, konieczne jest wykonanie prognozy, która opiera się na danych historycznych, z których wynika, że najbliższy czas to wzrost liczby zachorowań na choroby nowotworowe.

Reklama:

Prognozy na lata 2015-2025

Bazując na opracowaniach związanych z danymi liczbowymi z lat poprzednich, można prognozować o sytuacji, jaka może mieć miejsce w latach kolejnych. Prognoza zachorowalności oparta na danych z 3 lat poprzedzających pozwala na stwierdzenie, że należy spodziewać się wzrostu liczby diagnozowanych przypadków. Szacuje się, że w 2025 roku liczba ta sięgnie pułapu 199000 osób, co oznaczałaby 14-procentowy wzrost liczby nowych przypadków schorzeń nowotworowych.

W kontekście miejsca zamieszkania największej liczby przypadków zachorowań należy się spodziewać w takich regionach, jak województwo mazowieckie, wielkopolskie oraz śląskie i małopolskie. Najbliższe 10 lat to perspektywa mówiąca o rosnącej liczbie zachorowań różnicowanej w kontekście regionów Polski. Bardzo istotne dla prognozy są także zmiany zachodzące w strukturze demograficznej, które wskazują na zwiększanie się liczby osób w starszych grupach wiekowych, czyli tych, które są najbardziej narażone na schorzenia onkologiczne.

Przewiduje się, że odnotowana zostanie największa liczba przypadków zachorowania na nowotwory płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego oraz górnej części układu pokarmowego.

W odniesieniu do grup wiekowych prognozuje się największy przyrost osób chorych w przedziale między 45. a 50. r.ż. oraz w grupie 65+. Jednocześnie zauważa się, że przyrost nowych przypadków większy był w roku 2015 niż 2025.

Zgodnie z cechami analizowanej populacji można także prognozować odnośnie do chorobowości i długości przeżytych lat, co ma bezpośrednie odniesienie do funkcjonowania opieki zdrowotnej.

fot. panthermedia

Opisanie 5-letniej chorobowości możliwe jest na podstawie danych z ostatnich 5 lat dotyczących 5-letniego przeżycia oraz liczby zachorowań odnotowanych przez ostatnie 5 lat. Na tej podstawie, przy założeniu, że tendencja będzie utrzymana, w roku 2025 będzie to liczba 533000. Takie rokowania oznaczają, że w 2025 roku chorować będzie 1,41 osoby na 100. Proces wzrostu zachorowalności w najbliższym czasie jest tłumaczony znacznym starzeniem się społeczeństwa i zależy od grup nowotworów, na jakie cierpią poszczególni pacjenci [1].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory - pozostałe

gość
Czy mam się zacząć bać?
Adenocarcinoma Gleason 4+3, radykalna prostatektomia (2018) + IMRT 54 Gy (loża z marginesem i węzły oraz 66 Gy na lożę (sty-luty 2019). Terapia antytestosteronowa. PSA 2018-08-20 36,17, 2018-11-09...
gość
Rak płuc-Prosiłbym o interpretację wyników badań
Witam, czy na podstawie badań w załącznikach można wyczytać czy są przerzuty? Czy guz nadaje się do operacji czy też nie? Z tego co czytam, po samym rozmiarze guza można stwierdzić co najmniej 3 stad...
gość
czy to moze byc rak piersi?
okolo 3 miesiace temu na piersi pojawila mi sie mala czerwona plamka. miala wtedy jakies 5 mm. nie boli ale urosla do 1 cm. ciagle zmienia ksztalt. obok niej mam delikatne wglebienie w skorze. ogolni...
gość
Atypowe komórki nabłonka szyjki macicy
Cześć, 2 tyg temu dostałam cytologie z opisem nieprawidłowe komórki płaskonabłonkowe ASC-US I atypowe komórki gruczołowe AGC o nieokreślonym znaczeniu. Liczne komórki zapalne, nasilony odczyn leukocy...
gość
Zlosliwy rak szyjki macicy i przezuty
Witam mam 47 lat wykryto u mnie raka szyjki macicy z przezutami czekam teraz na termin w poznaniu na rezonans a później znowoz na termin żeby się zgłosić na odzial onkologię boję się że umrę Nie w...
gość
Nowotwór piersi
Dziś z narzeczoną dowiedzieliśmy się że ona ma raka piersi. Przez cały dzień płakała. Co robić, jak pocieszyć ją. Mamy trójkę dzieci, co im powiedzieć?
Reklama:
Reklama: