Reklama:

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

Adriana Misiewicz, ExpertPR

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

shutterstock

Spotkanie w sali konferencyjnej

Innowacje w medycynie kojarzą się głównie z opracowywaniem nowych cząsteczek i leków, które dopasowane do pojedynczego pacjenta wpływają na długość i jakość jego życia. W tym kontekście coraz większego znaczenia nabiera odpowiednia analiza kosztów terapii – nie tylko tych bezpośrednich, ale również pośrednich.  Co więcej, innowacją może być także odpowiednia organizacja leczenia, która wpłynie zarówno na zdrowie, jak i na finanse, zmniejszając wydatki na ochronę zdrowia. Polska onkologia, ale także cała służba zdrowia, potrzebuje innowacyjnego zarządzania chorobą, o czym przekonywali eksperci podczas VII Forum Pacjentów Onkologicznych, zorganizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Reklama:

Leczenie w Polsce a leczenie na świecie

Leczenie nowotworów w Polsce odbiega od europejskich standardów. Jak wynika z raportu All.Can wydatki na ochronę zdrowia w Polsce są 3-krotnie niższe niż w Europie. Polscy pacjenci mają ograniczony dostęp do innowacyjnych terapii, przez co żyją krócej niż mieszkańcy Europy z tymi samymi schorzeniami. Wprowadzenie innowacyjnych terapii wiąże się z większymi nakładami, ale nie można na nie patrzeć tylko w kategorii kosztów.

Środki wydatkowane na innowacyjne leki onkologiczne to nie są pieniądze wyrzucone w błoto, to są pieniądze zainwestowane. Te terapie faktycznie wydłużają pacjentom życie, pozwalają normalnie funkcjonować – pracować, wypełniać obowiązki i przynosić dochód państwu, społeczeństwu. Dostęp do innowacyjnych terapii jest potrzebny tu i teraz, a nie w przyszłości – powiedziała dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie.

Główny problem służby zdrowia

Problem polskiej służby zdrowia polega na tym, że planując wydatki na zdrowie, w tym na innowacyjne leki, bierze się pod uwagę jedynie koszty bezpośrednie związane z leczeniem chorób przy zastosowaniu konkretnych leków. Nie zwraca się uwagi na koszty pośrednie, które wynikają z choroby, a one mogą być nawet 6-krotnie większe niż koszty bezpośrednie.

– Koszty pośrednie, to koszt tego, czego nie wyprodukują dla gospodarki ludzie z powodu choroby. To nie tylko ich nieobecność w pracy, ale także mniejsza wydajność po powrocie do pracy. Koszty pośrednie to także nieobecność i mniejsza wydajność bezpośrednich opiekunów osób chorych.  Koszty pośrednie działają na finanse publiczne z 2 stron. Z 1 strony to wydatki z budżetu państwa na renty czy świadczenia rehabilitacyjne, a z 2 strony spowolnienie wzrostu gospodarczego. Osoby chore mniej zarabiają lub nie zarabiają wcale, a co za tym idzie, mniej wydają i mniej inwestują – powiedziała prof. dr hab. Ewelina Nojszewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i dodała, że nawet jeśli nowoczesne leczenie innowacyjnymi terapiami jest droższe, to patrząc całościowo, jest dobrą inwestycją dla gospodarki, dla ochrony zdrowia i przede wszystkich dla chorych.

Holistyczne spojrzenie na choroby nowotworowe

O całościowe patrzenie na chorobę apelowała również dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Leczenie chorób powinno mieć jednego lidera – kogoś, kto będzie chciał obniżyć łączne koszty choroby obciążające państwo poprzez zwiększenie skuteczności systemu w zakresie edukacji, profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Te działania powinny przebiegać równolegle. Zarządzanie chorobą powinno być innowacyjne, czyli interdyscyplinarne. To innowacje terapeutyczne sprawiły, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmieniła kwalifikację chorób onkologicznych ze śmiertelnych w choroby przewlekłe – powiedziała dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Odpowiedzią na innowacyjne zarządzanie chorobą może być opieka koordynowana, która jest wprowadzana w obszarze onkologii. Polega ona na zapewnieniu ciągłości opieki nad pacjentem poprzez połączenie różnych dostawców usług medycznych w 1 instytucji. Chory powinien otrzymywać świadczenia, począwszy od wstępnych testów diagnostycznych poprzez specjalistyczne badania, leczenie, a na hospitalizacji i rehabilitacji kończąc. Taka forma leczenia może poprawić jakość oferowanych usług, a także przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z leczeniem pacjentów. W Polsce zaczynają funkcjonować Breast Cancer Unity, a w przyszłości ma powstać Narodowe Centrum Onkologii.

fot. panthermedia

– Istotą Narodowego Centrum Onkologii ma być całościowa opieka nad pacjentem onkologicznym, która zapewni lepszą diagnostykę, lepsze leczenie i lepszą jego jakość przy jak najlepszym wykorzystaniu środków finansowych – powiedziała Katarzyna Głowala, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Badanie o radzeniu sobie z chorobą nowotworową
Dzień dobry, piszę pracę magisterską z psychologii dotyczącą doświadczenia choroby nowotworowej oraz tego, jak różne czynniki, takie jak wsparcie, sposoby radzenia sobie ze stresem oraz poczucie wew...
Rak jelita cienkiego
Hej, moj tata (56 lat) miesiąc temu trafił na sor ze strasznym bólem brzucha, okazało się, że doszło do perforacji jelita cienkiego i pokarmowego. Natychmiast przeprowadzono u niego operacje, gdy wys...
Guz ślinianki podżuchwowej
Mąż ma guza ślinianki podżuchwowej.na operację czekamy już 3 miesiac.wynik biopsji nowotwór o niepewnym charakterze IVB w systemie milano.prosze o poradę.za 3 dni operacja a on odczuwa ból gardła
porady
rak krtani diagnoza 04.12.2025 poczatek radioterapi styczen2026
powiekszony wezel
Witam, mam 19 lat. Kilka miesiecy temu na bilansie zauwazono, ze mam lekko powiekszone węzly szyi, ale lekarka nie doradzila nic w tym temacie. Ostatnio zauważyłam powiekszajacy sie wezel pod uchem, ...
Czy to czerniak
Witam. Na dloni miedzy kciukiem a palcem wskazujacym pojawila sie wypukla czarna plamka. Zaczelo sie od bordowej malenkiej kropeczki jak od uklucia igla. Po miesiacu czarna, wzniesiona plamka ok 2 mm...
Reklama:
Reklama: