Reklama:

Problemy chorobowe w obrębie gardła u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Problemy chorobowe w obrębie gardła u dzieci

ojoimages

Wizyta u pediatry

Wśród chorób wieku dziecięcego, swoje miejsce znajdują również choroby w obrębie gardła. Schorzenia laryngologiczne mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego rozwoju dziecka, jak również mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla jego życia oraz zdrowia w kontekście przyszłości i powikłań nieleczonych schorzeń laryngologicznych. Wśród nich możemy wymienić problemy z migdałkiem podniebiennym oraz migdałkami gardłowymi, które niejednokrotnie wymagają interwencji chirurgicznej.

Reklama:

Dzieci w toku swojego rozwoju, poddawane są działaniu różnego rodzaju czynników chorobowych. Istnieje wiele schorzeń charakterystycznych dla wieku dziecięcego, których przebycie, nie wyklucza wystąpienia groźnych powikłań w przyszłości. Laryngologia, jako dziedzina medycyny, również zmaga się z tego typu dylematami i odpowiedzialnością za właściwą diagnozę oraz prawidłowy proces leczenia. Istnieje wiele schorzeń oraz problemów w obrębie gardła, które nieleczone mogą stać się zagrożeniem dla życia dziecka lub też być przyczyną groźnych następstw.

Wyrośla adenoidalne

Migdałek gardłowy, nazywany inaczej „trzecim migdałkiem”, jest skupiskiem tkanki limfoidalnej, położonej na stropie nosogardła. Swoją obecność, w kontekście patologicznym zaznacza w szczególności w okresie wieku przedszkolnego, gdyż wówczas stanowi on najczęstszą przyczynę niedrożności nosa. Migdałek gardłowy, między 6 a 7 rokiem życia rozpoczyna proces stopniowego zanikania, jednak jeśli infekcje górnych dróg oddechowych stają się nawracającą przypadłością dziecka, mogą doprowadzić do jego przerostu, co zaburzy proces jego zaniku. Taka sytuacja stanowi podstawę do podjęcia interwencji chirurgicznej, w kierunku usunięcia trzeciego migdałka.  

Objawy

Do głównych objawów przerostu migdałka gardłowego, zalicza się niedrożność nosa, nawracające, przewlekłe infekcje gardła, chrapanie wraz z zaburzeniami snu, bezdech senny, przewlekły katar jak również zaburzenia funkcji słuchowych. Typowe dla dziecka z przerostem migdałka są stale otwarte usta, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście rozwoju twarzoczaszki, podniebienia czy uzębienia.

Diagnostyka

Celem zdiagnozowania problemu z przerostem migdałka podniebiennego, konieczne jest wykonanie badania palpacyjnego jak również rynoskopia przednia i tylna. Istotne jest również badanie endoskopowe nosa, które pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu powstałych patologii, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku, gdy konieczny jest zabieg operacyjny.

Adenotomia

Usunięcie migdałka gardłowego (adenotomia), jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, po uprzedniej intubacji. Zabieg ten niesie ryzyko wystąpienia silnego krwawienia, jednak ustępuje ono stosunkowo szybko. Jest to najczęstsze powikłanie pozabiegowe, ustępujące zwykle w pierwszej dobie po operacji. Do innych powikłań zalicza się nosowanie otwarte, które może ujawnić się po zabiegu, w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z nadmiernie krótkim podniebieniem miękkim. Wszelkie wady podniebienia (np. rozszczep), stanowią przeciwwskazanie do wykonania tego zabiegu.


fot. panthermedia

Ostre zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła, wywołanym w około 80% tach przez wirusy. Z tym schorzeniem najczęściej spotykamy się w stanach obniżonej odporności dziecka, gdyż najczęściej ma ono związek z zakażeniem, które odbywa się drogą kropelkową.

Objawy

Głównymi objawami w tej jednostce chorobowe są gorączka oraz ból gardła, spowodowane nadmiernym przekrwieniem błony śluzowej gardła, jak również rozpulchnieniem grudek chłonnych oraz pasm bocznych gardła.

Leczenie

Terapia sprowadza się do leczenia miejscowego i objawowego. Stan zapalny ustępuje zwykle po kilku dniach.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Ból brzucha
Mój syn ma 5lat ma wymioty nie częste ,ból brzucha co może być powodem.
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Pieluchy jedno czy wielorazowe?
Masz małe dziecko, które wymaga jeszcze asysty pieluszki? Świetnie! Powiedz, z jakiego rodzaju pieluch korzystasz i dlaczego. Czy jednorazowe to wygoda i oszczędność czasu? A może aspekt ekologic...
leczenie torbieli włosowej
Cześć! Potrzebuję Waszej pomocy w kwestii [url=http://vhcenter.pl/zabieg-laserowy-silac]leczenia torbieli włosowej[/url]. Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami lub zna skuteczne metody l...
Zaparcia, słaby apetyt
Witam. Opiszę po krótce problemy,z którymi boryka się moja 2- letnia córka. Otóż od 3 miesięcy córeczka na problemy z zaparciami, które nawracają regularnie co 2-3 tygodnie podczas których pojawia si...
Badanie czynników krzepnięcia krwi u dziecka
Witam serdecznie, w dniu dzisiejszym wykonaliśmy badanie u syna lat 7: inr oraz aptt (po wczorajszym krwawieniu z nosa). Wyniki poszczególnych czynników wynoszą odpowiednio: - inr 1,09 (norma d...
Reklama:
Reklama: