Reklama:

Reakcja anafilaktyczna po ugryzieniu owada – kilka sekund, które ratuje życie

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Reakcja anafilaktyczna po ugryzieniu owada – kilka sekund, które ratuje życie

Panthermedia

Pszczoła

Ugryzienie owada może wywołać groźną dla życia reakcję organizmu znaną jako reakcja anafilaktyczna. Co zrobić, jeśli Twoje dziecko użądli pszczoła lub ugryzie owad? Jak poradzić sobie z pieczeniem, świądem i puchnięciem? Kiedy niezwłocznie udać się na pogotowie?

Reklama:

Czym jest reakcja anafilaktyczna

Reakcja anafilaktyczna znana jest w literaturze również jako wstrząs anafilaktyczny, który określany jest jako nagła, ciężka reakcja niealergiczna lub alergiczna, która może być przyczyną zgonu. Wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego uwarunkowane jest uwolnieniem przez organizm substancji, które odpowiadają za intensyfikację reakcji alergicznej. Co ważne, reakcja anafilaktyczna jest reakcją ogólnoustrojową, tzn. jej objawy obejmują równoczesne wystąpienie szeregu innych, tj. pojawienia się wysypki, obrzęku, trudności w oddychaniu. Objawy pojawiają się w ciągu kilku minut lub godzin. W przypadku, gdy reakcję wywołuje substancja drażniącą, reakcja organizmu pojawia się już po kilku minutach.

Objawy ze strony różnych układów organizmu

W zależności od układu organizmu objawy reakcji anafilaktycznej mogą być różne. W przypadku skóry charakterystycznymi objawami są pokrzywka, swędzenie, rumień, obrzęk naczynioruchowy. Niejednokrotnie może pojawić się opuchlizna skóry języka lub gardła, co prowadzi do problemów z oddychaniem. Objawy związane z układem oddechowym mogą powodować problemy z oddychaniem, co wynika z nieprawidłowego kurczenia się mięśni oskrzelowych. U niektórych osób, może pojawić się przyspieszenie pracy serca lub niejednokrotnie odruch Bezolda-Jarischa, co związane jest z nagłą bradykardią połączoną z hipotensją. Ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić zaburzenia takie jak skurcze, bóle brzucha, silna biegunka, nietrzymanie moczu.

fot. panthermedia

Przyczyny anafilaksji

Każda obca substancja może wywołać wstrząs anafilaktyczny – niejednokrotnie nawet nie wiemy, że jesteśmy silnie uczuleni na jakąś substancję i dopiero kontakt z nią powoduje wystąpienie objawów. Wśród substancji, które najczęściej wywołują reakcje anafilaktyczne, wymienia się jad i ślinę owadów, żywność oraz leki. Poza tym istnieje szereg czynników fizycznych, które mogą wywoływać reakcje anafilaktyczne, jak chociażby lateks.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: