Zabiegiem chirurgicznym polegającym na odwróceniu efektów wazektomii (podwiązania nasieniowodów) jest rewazektomia, która przywraca drożność nasieniowodów. Opis zabiegu i jego skuteczność znajdziesz w artykule.
Spis treści:
Rewazektomia, zwana także wasowasotomią, jest odwracalna w 30 do 90% przypadków. Powodzenie zabiegu zależy głównie od czasu, jaki upłynął od podwiązania nasieniowodów.
Ważne! Skuteczność operacji ulega systematycznemu obniżaniu do 30% w 15. roku od przeprowadzenia wazektomii (niektóre ośrodki rewazektomii nie potwierdzają tych danych, notując 90% skuteczności odwrócenia efektów wazektomii).
Rewazektomia – charakterystyka zabiegu
Popularną metodą przywrócenia drożności nasieniowodów jest zespolenie mikrochirurgiczne z śródoperacyjnym wykorzystaniem mikroskopu. Równie popularny (mimo że cechuje się niższą skutecznością) jest zabieg, w którym zespala się przecięty nasieniowód z zastosowaniem okularów powiększających.
Procedura zabiegowa trwa 1-4 godziny, długość uzależniona jest od trudności anatomicznych i rodzaju operacji. Chirurg wykonuje niewielkie cięcia w górnej części moszny, w pobliżu blizny po wazektomii. Po zlokalizowaniu obu końców przeciętych nasieniowodów sprawdza ich drożność (do nasieniowodu od strony jamy brzusznej wpuszczona zostaje sól fizjologiczna, po czym obserwuje się jej wypływ na szczycie penisa. Następnie bada się koniec jądrowy nasieniowodu na obecność nasienia). W przypadku, gdy oba końce wykazują drożność, zszywa się je dwuwarstwowo.
W sytuacji, gdy od strony jądra brakuje obecności nasienia w nasieniowodzie (przyczyną są prawdopodobnie powstałe zrosty w nasieniowodzie), przeprowadza się kolejne cięcia na mosznie, po czym zespala nasieniowód bezpośrednio z najądrzem (vasoepididymostomia).
Zabieg rewazektomii, fot. panthermedia
Ważne! Niewielu pacjentów, u których doszło do vasoepididymostomii, uzyska w ejakulacie ruchliwe plemniki. Ponadto wydłużeniu ulega czas powrotu prawidłowego nasienia. Skuteczność vasoepididymostonii ocenia się na poziomie 45-60%.
Zabieg udrożnienia nasieniowodów może zostać przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu, w którym pacjent zachowuje świadomość. Po zabiegu może być odczuwalny ból, w takim przypadku pomogą doustne środki przeciwbólowe. Sporadycznie występują zakażenia i konieczność zażywania antybiotyków.
Po operacji powinno się unikać wysiłku fizycznego przez 3 tygodnie. Kontakty seksualne są zakazane przez okres 6 tygodni od przeprowadzenia zabiegu.
Po upływie 8 tygodni od przeprowadzenia rewazektomii wykonuje się analizę nasienia. W przypadku koncentracji i ruchliwości plemników w granicach normy dalszą analizę przeprowadza się w odstępach 4, 5-miesięcznych. W taki sposób kontroluje się, czy nie nastąpiła wtórna niedrożność nasieniowodów.
Podsumowanie
Aby zabieg rewazektomii zakończył się pełnym sukcesem, istotny jest upływ czasu, jaki nastąpił od przeprowadzenia wazektomii, a także rozwój włóknienia najądrza i obecność przeciwciał przeciwjądrowych, wpływających na upośledzenie ruchu plemników.