Reklama:

Statyny - korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem tych leków

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Statyny - korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem tych leków

pantherstock

Tabletki

Statyny są lekami, które w wyjątkowo skuteczny sposób mogą obniżać poziom cholesterolu u pacjentów. Ich zażywanie może jednak prowadzić do pewnych problemów – jakich? Co należy czynić, aby leczenie statynami było bezpieczne? Jakie są korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem statyn?

Reklama:

Każda farmakoterapia stosowana jest w jakimś celu i pozwala (a przynajmniej powinna) osiągać oczekiwane efekty jej stosowania. Niestety ze stosowaniem przez pacjenta jakiekogolwiek leku związane jest pewne ryzyko: mowa tutaj o skutkach ubocznych. Jak jest ze statynami, czyli preparatami, które są zalecane coraz to większym ilościom pacjentów? Czy korzyści ich stosowania rzeczywiście przewyższają wszelkie zagrożenia wynikające z leczenia statynami?

Statyny – w jakich sytuacjach pacjentom zalecane są te leki?

Statyny są lekami blokującymi aktywność enzymu zaangażowanego w produkcję cholesterolu w organizmie – mowa tutaj o reduktazie HMG-koenzymu A. W ten właśnie sposób statyny doprowadzają do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Leki te wywierają jednak i wiele różnych innych działań w organizmie – wspomina się bowiem o tym, że statyny mają działanie stabilizujące blaszki miażdżycowe, wywierają one efekt przeciwzapalny, a także cechują się działaniem przeciwzakrzepowym i antyoksydacyjnym.

Ze względu na swoje podstawowe działanie, statyny zalecane są przede wszystkim pacjentom cierpiącym na hipercholesterolemię. Leki te są jednak istotne również u osób, u których istnieje potrzeba rozpoczęcia profilaktyki przeciwko incydentom sercowo-naczyniowym – mowa tutaj o takich groźnych chorobach, jak zawał serca czy udar mózgu. W takim przypadku statyny zalecane są pacjentom, u których istnieje duże tzw. ryzyko sercowo-naczyniowe.

Korzyści stosowania statyn

Podstawową korzyścią wynikającą z zażywania statyn jest to, że leki te mogą wyjątkowo skutecznie obniżać poziom cholesterolu u pacjentów. Dzięki tym preparatom obniżenie poziomu cholesterolu we krwi o 30, a nawet 60 i więcej procent jest jak najbardziej możliwe. Licznym badaniom podlegało również to, w jaki sposób statyny zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych schorzeń. Dane pomiędzy poszczególnymi opracowaniami nieco się różnią, okazuje się jednak, że dzięki zażywaniu tych preparatów ryzyko takich schorzeń, jak np. udar mózgu czy zawał serca, może się zmniejszać o nawet ponad 30%. Statyny mogą również znacząco obniżać możliwość pojawienia się ponownego zawału serca u osób, które w swoim życiu doświadczyły już tego stanu.

Statyny z pewnością można uznać za skuteczną broń w walce z podwyższonym cholesterolem, jak to jednak w życiu często bywa, istnieje i druga strona medalu. Stosowanie statyn prowadzić może do występowania różnych dolegliwości – część z nich jest łagodna i szybko przemija, inne z kolei mogą stanowić przesłankę do zaprzestania stosowania tych leków przez pacjenta.

Leczenie statynami: łagodne i poważne skutki uboczne

U pacjentów – szczególnie w początkowym okresie stosowania statyn – występować mogą różnorodne skutki uboczne terapii. Wspomnieć tutaj można o takich dolegliwościach, jak nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (takie jak np. wzdęcia, biegunki lub zaparcia oraz bóle brzucha) oraz zawroty głowy i problemy ze snem. Tego typu zaburzenia zazwyczaj jednak nie mają znacznego nasilenia, a oprócz tego ustępują w stosunkowo krótkim czasie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Dziwny wkres V1
Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o interpretację wykresu EKG ze zdjęć. Jestem mężczyzną lat 40, 5 stopień niewydolności nerek. Niepokoi mnie wykres V1. 10 lat temu miałem podejrzenie zwału serc...
Prośba o interpretację ECHO serca
Proszę o interpretację wyników (spisałam tylko wartości nieprawidłowe, reszta parametrów w normie lub -umiarkowane zmiany) - wiek - 83 lata - utrwalone migotanie przedsionków, - poszerzona praw...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: