Reklama:

Udar mózgu: choroba, która występuje również i u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Udar mózgu: choroba, która występuje również i u dzieci

panthermedia

Rysowanie

Udar mózgu to choroba, która typowo kojarzona jest z osobami w podeszłym wieku. W rzeczywistości jednak schorzenie to może wystąpić w dowolnym wieku – również i u dzieci, a nawet u noworodka. Jakie mogą być objawy udaru mózgu u dziecka? Na czym polega leczenie udaru u najmłodszych pacjentów i jakie są ich rokowania – czy istnieją szanse na powrót chorego do sprawności?

Reklama:

Udary mózgu u dzieci nie są schorzeniami spotykanymi często. Statystyki dotyczące częstości ich występowania różnią się pomiędzy sobą, najczęściej jednak podawane jest, iż choroba ta pojawia się u 1-2 na 100 tysięcy dzieci. Prawdopodobnie statystyki nie oddają jednak w pełni rzeczywistego stanu rzeczy – przypuszczalnie część udarów mózgu, które występują u dzieci, w ogóle nie jest rozpoznawana. Taka sytuacja może mieć miejsce z tego powodu, iż objawy udaru mózgu u dzieci – o czym będzie mowa później – mogą być uznane za symptomy całkowicie innego schorzenia.

Udar może wystąpić zarówno u nastolatka, jak i u noworodka, który dopiero co przyszedł na świat, co więcej – zdarza się również sytuacja, gdzie udaru płód doświadcza jeszcze w trakcie pobytu w łonie matki. To, że choroba ta pojawić się może naprawdę w dowolnym wieku, związane jest z tym, jak różne czynniki mogą do niej doprowadzać.

Przyczyny udarów mózgu u dzieci

Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje udarów mózgu u dzieci: udary niedokrwienne oraz udary krwotoczne. W przypadku pierwszych z nich wszelkie problemy pojawiają się w związku z tym, iż do tkanki nerwowej, do której nie dociera krew, nie dostaje się również i tlen. W krótkim, bo sięgającym zaledwie kilka minut, czasie, dochodzi wtedy do obumierania komórek nerwowych. Przyczyn udaru niedokrwiennego u dzieci wyróżnia się wiele, takowymi mogą być:

 • niedotlenienie w okresie okołoporodowym,
 • wrodzone wady serca,
 • schorzenia hematologiczne (jak np. anemia sierpowata),
 • uszkodzenia naczyń dostarczających krew do mózgu (powstałe np. wskutek różnych urazów),
 • infekcje i ich powikłania (do udaru szczególnie predysponować mogą zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz ospa wietrzna).

Nieco inne zaburzenia stanowią przyczyny odmiennego rodzaju udarów mózgu, czyli udarów krwotocznych. W tym przypadku do groźnego wynaczynienia krwi w obrębie czaszki doprowadzać mogą takie problemy, jak:

 • choroby hematologiczne związane z upośledzonym krzepnięciem krwi (takie jak np. hemofilia),
 • urazy skutkujące pęknięciem naczyń mózgowych,
 • pęknięcie, obecnego wcześniej w naczyniach mózgowych, tętniaka.

Jak widać potencjalnych przyczyn udaru mózgu u dzieci wyróżnia się wiele. Co ciekawe jednak, u części pacjentów nie udaje się ostatecznie wykryć czynnika, który tak naprawdę doprowadził u nich do wystąpienia tej choroby.

fot. panthermedia

Udar mózgu u dzieci – objawy

W przebiegu udaru mózgu u dziecka część objawów jest taka sama jak w przypadku udarów mózgu u dorosłych, pewne jednak dolegliwości bywają u małych pacjentów odmienne – takową może być np. wystąpienie gorączki. Większość jednak symptomów w przypadku obu grup wiekowych jest podobna i do objawów udaru u dziecka zaliczane są:

 • niedowłady lub paraliże (szczególnie kończyn, typowo występujące po jednej stronie ciała),
 • zaburzenia widzenia,
 • trudności z mówieniem,
 • zawroty głowy,
 • nudności,
 • ból głowy (niekiedy wyjątkowo silny),
 • zaburzenia równowagi,
 • problemy z koncentracją,
 • trudności podczas bawienia się,
 • nagła zmiana zachowania dziecka – może się ono stawać ospałe i apatyczne,
 • upośledzenie połykania (może być on połączone ze ślinieniem się),
 • napady drgawkowe.

Udar mózgu może wystąpić również i u noworodka – u takiego pacjenta, w przypadku wystąpienia tej choroby, z oczywistych przyczyn nie wystąpią zaburzenia mowy, noworodek nie będzie się również skarżył rodzicom na to, że zaczął on gorzej widzieć. Właśnie z tych powodów u najmłodszych dzieci – noworodków i niemowląt – rozpoznanie udaru jest szczególnie trudne. Problemami, które mogą świadczyć o tej właśnie chorobie, są nagłe zmiany zachowania dziecka (np. zdecydowane zmniejszenie aktywności). Niepokój rodziców powinno wzbudzić także spostrzeżenie, że malec nagle zaczął mieć problemy z poruszaniem jakąś częścią ciała, np. rączką czy nóżką.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Badanie czynników krzepnięcia krwi u dziecka
Witam serdecznie, w dniu dzisiejszym wykonaliśmy badanie u syna lat 7: inr oraz aptt (po wczorajszym krwawieniu z nosa). Wyniki poszczególnych czynników wynoszą odpowiednio: - inr 1,09 (norma d...
Wysokie proby watrobowe
Poeniesione proby wtrobowe u 4 latka wykryte przypadkowo. Alt początkowo 68 alt 74 po miesiącu ast58 alt 52 po tygodniu znowu wzrosły do 60 i 65 po powtorzeniu znowu spadek do 58 i 59. Usg wporzadku....
Wyniki IgA oraz inne
Witam. W czwartek kolejna dawka szczepionki 6w1. Chciałam przed nią wykonać wyniki. Mały ma 10 i pół miesiąca oraz od listopada katar raz większy raz mniejszy. Wyszło podwyższone IgA 0.22 g/l. Norma ...
gość
Nudności i wymioty
Witam, mój 4-letni synek od tygodnia ma nudności i wymioty byłam z nim u lekarza i przepisał na wymioty ondasetron ale niewiele to pomogło, dziecka ciągle ma nudności inprzybaniej raz albo 2 razy dzi...
gość
ADHD czy TRAUMA?
Proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi na pytania w opisanej poniżej sytuacji. Niedawno dowiedziałem się, iż u mojej córki stwierdzono 6 lat temu ADHD. Posiadam jedynie dokument: "Wynik badania elek...
Próba tuberkulinowa
Witam, dzisiaj syn 5 letni miał założoną próbę tuberkulinowa, dziecko jest alergikiem i dostaje singular oraz hitaxse. Czy teraz mogę mu je podać, czy lepiej się wstrzymać do odczytu.
Reklama:
Reklama: