Reklama:

Udar mózgu: choroba, która występuje również i u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Udar mózgu: choroba, która występuje również i u dzieci

panthermedia

Rysowanie

Udar mózgu to choroba, która typowo kojarzona jest z osobami w podeszłym wieku. W rzeczywistości jednak schorzenie to może wystąpić w dowolnym wieku – również i u dzieci, a nawet u noworodka. Jakie mogą być objawy udaru mózgu u dziecka? Na czym polega leczenie udaru u najmłodszych pacjentów i jakie są ich rokowania – czy istnieją szanse na powrót chorego do sprawności?

Reklama:

Udary mózgu u dzieci nie są schorzeniami spotykanymi często. Statystyki dotyczące częstości ich występowania różnią się pomiędzy sobą, najczęściej jednak podawane jest, iż choroba ta pojawia się u 1-2 na 100 tysięcy dzieci. Prawdopodobnie statystyki nie oddają jednak w pełni rzeczywistego stanu rzeczy – przypuszczalnie część udarów mózgu, które występują u dzieci, w ogóle nie jest rozpoznawana. Taka sytuacja może mieć miejsce z tego powodu, iż objawy udaru mózgu u dzieci – o czym będzie mowa później – mogą być uznane za symptomy całkowicie innego schorzenia.

Udar może wystąpić zarówno u nastolatka, jak i u noworodka, który dopiero co przyszedł na świat, co więcej – zdarza się również sytuacja, gdzie udaru płód doświadcza jeszcze w trakcie pobytu w łonie matki. To, że choroba ta pojawić się może naprawdę w dowolnym wieku, związane jest z tym, jak różne czynniki mogą do niej doprowadzać.

Przyczyny udarów mózgu u dzieci

Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje udarów mózgu u dzieci: udary niedokrwienne oraz udary krwotoczne. W przypadku pierwszych z nich wszelkie problemy pojawiają się w związku z tym, iż do tkanki nerwowej, do której nie dociera krew, nie dostaje się również i tlen. W krótkim, bo sięgającym zaledwie kilka minut, czasie, dochodzi wtedy do obumierania komórek nerwowych. Przyczyn udaru niedokrwiennego u dzieci wyróżnia się wiele, takowymi mogą być:

 • niedotlenienie w okresie okołoporodowym,
 • wrodzone wady serca,
 • schorzenia hematologiczne (jak np. anemia sierpowata),
 • uszkodzenia naczyń dostarczających krew do mózgu (powstałe np. wskutek różnych urazów),
 • infekcje i ich powikłania (do udaru szczególnie predysponować mogą zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz ospa wietrzna).

Nieco inne zaburzenia stanowią przyczyny odmiennego rodzaju udarów mózgu, czyli udarów krwotocznych. W tym przypadku do groźnego wynaczynienia krwi w obrębie czaszki doprowadzać mogą takie problemy, jak:

 • choroby hematologiczne związane z upośledzonym krzepnięciem krwi (takie jak np. hemofilia),
 • urazy skutkujące pęknięciem naczyń mózgowych,
 • pęknięcie, obecnego wcześniej w naczyniach mózgowych, tętniaka.

Jak widać potencjalnych przyczyn udaru mózgu u dzieci wyróżnia się wiele. Co ciekawe jednak, u części pacjentów nie udaje się ostatecznie wykryć czynnika, który tak naprawdę doprowadził u nich do wystąpienia tej choroby.

fot. panthermedia

Udar mózgu u dzieci – objawy

W przebiegu udaru mózgu u dziecka część objawów jest taka sama jak w przypadku udarów mózgu u dorosłych, pewne jednak dolegliwości bywają u małych pacjentów odmienne – takową może być np. wystąpienie gorączki. Większość jednak symptomów w przypadku obu grup wiekowych jest podobna i do objawów udaru u dziecka zaliczane są:

 • niedowłady lub paraliże (szczególnie kończyn, typowo występujące po jednej stronie ciała),
 • zaburzenia widzenia,
 • trudności z mówieniem,
 • zawroty głowy,
 • nudności,
 • ból głowy (niekiedy wyjątkowo silny),
 • zaburzenia równowagi,
 • problemy z koncentracją,
 • trudności podczas bawienia się,
 • nagła zmiana zachowania dziecka – może się ono stawać ospałe i apatyczne,
 • upośledzenie połykania (może być on połączone ze ślinieniem się),
 • napady drgawkowe.

Udar mózgu może wystąpić również i u noworodka – u takiego pacjenta, w przypadku wystąpienia tej choroby, z oczywistych przyczyn nie wystąpią zaburzenia mowy, noworodek nie będzie się również skarżył rodzicom na to, że zaczął on gorzej widzieć. Właśnie z tych powodów u najmłodszych dzieci – noworodków i niemowląt – rozpoznanie udaru jest szczególnie trudne. Problemami, które mogą świadczyć o tej właśnie chorobie, są nagłe zmiany zachowania dziecka (np. zdecydowane zmniejszenie aktywności). Niepokój rodziców powinno wzbudzić także spostrzeżenie, że malec nagle zaczął mieć problemy z poruszaniem jakąś częścią ciała, np. rączką czy nóżką.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

gość
Pneumocystoza - grzybicze zapalenie płuc
Witajcie. Córka (3 miesiące) w połowie kwietnia trafiła do szpitala z powodu nasilającego się kaszlu i bezskutecznego leczenia inhalacjami. Diagnoza.. Pneumocystoza. Badania USG płuc nic nie wykazał...
Jak skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub strategie, które pomagają w zapobieganiu atopowego zapa...
Czy znasz i stosujesz 4 Lacti Baby?
Wybór suplementu dla niemowlaka to odpowiedzialna decyzja. Czy macie doświadczenie z produktem 4 Lacti Baby. Może ktoś z Was już z niego korzystał lub słyszał o nim od innych rodziców? 4 Lact...
Kinaza kreatynowa, CK, izoenzym MB.
Witam, w maju ubiegłego roku gdy córka miała 3 miesiące trafiłyśmy do szpitala z zapaleniem płuc, w badaniach krwi podwyższone Alat, Aspat do kontroli w poradni. Pediatra w sierpniu zleciła zbadanie ...
gość
Klacid
Mój syn (7lat), poręcza zażywania Klacidu miał straszne bóle brzucha . Najbardziej nasiliły się jakoś w 5-6 dobie. Antybiotyk postawił Go na nogi dosłownie w ciągu 2 dni , natomiast teraz walczymy z ...
Zgrubienie na piersi u 12 latki
Witam, u mojej 12 letniej Córki zauważyłam na lewej piersi zgrubienie, Córka mówi że przy dotyku ją boli. Dodam że jeszcze nie zaczęła dojrzewać piersi jej nie rosną.Jedna miers ma zupełnie płaska a ...
Reklama:
Reklama: