Reklama:

Wirusowe i bakteryjne zapalenie zatok przynosowych

Wirusowe i bakteryjne zapalenie zatok przynosowych

PantherMedia

Ból zatok

Wielu pacjentów nie wie, że ma problemy z zatokami przynosowymi. Zmiany zapalne bardzo utrudniają sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także zdrowy sen. Bardzo często problemy z zatokami pojawiają się w okresie jesienno- zimowym. Jeśli towarzyszące temu objawy nie ustąpią po 10 dniach należy zgłosić się do laryngologa. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia zatok przynosowych? W jaki sposób są one leczone?

Reklama:

Co wiemy o zapaleniu zatok przynosowych?

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem przestrzenie, które wysłane są błoną śluzową. W ich skład wchodzą zatoki szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe. Wysłane są one urzęsionym nabłonkiem i zawierają gruczoły produkujące śluz. Stany zapalne zatok przynosowych pojawiają się bardzo często w przebiegu różnego rodzaju infekcji wirusowych. W szczególności gdy mamy do czynienia z adenowirusami, wisusami para grypy czy koronowirusami. Pierwszymi objawamiból gardła, oczu, kichanie, gorączka, bóle mięśniowe, zatkanie nosa, problemy z oddychaniem, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, złe samopoczucie. Z czasem pojawia się wyciek z nosa, który początkowo jest wodnisty. Mamy wtedy najczęściej do czynienia z wirusowym zalaniem zatok przynosowych.

W przypadku gdy wydzielina z nosa staje się gęsta i przybiera kolor żółty, pojawia się wysoka gorączka, silny kaszel, obrzęk i ból w okolicy oczodołu mówimy o bakteryjnym zapaleniu zatok. Wywołane jest ono najczęściej przez takie bakterie jak: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis.

Konieczne jest w takiej sytuacji włączenie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, miejscowych na zmniejszenie bólu głowy i gardła. Jeśli objawy się nasilają należy podać antybiotyk.

Zarówno wirusowe jak i bakteryjne zapalenie zatok przynosowych wymaga całkowitego wyleczenia. Choroba ta ma tendencje do nawracania nieleczona bądź leczona niewłaściwie może prowadzić do wielu powikłań. Zapalenie zatok przynosowych bardzo często występuje u dzieci, choć dotyka także osób dorosłych oraz starszych. Jej cięższy przebieg jest bardzo często spotykany u osób z osłabioną odpornością, chorobami przewlekłymi czy alergiami.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nos

Krwisto ropne strupy
Witajcie mam problem od kilku lat i niedługo idę na posiew z nosa, ale chciałbym dopytać może ktoś z was też miał taki problem w postaci strupów w nosie raz krwistych , a czasami ropno krwistych. Wst...
gość
Operacja a antybiotyk
Witam! Jutro mam mieć operację przegrody nosowej ale się trochę pochorowalem i wczoraj załatwiłem antybiotyk i teraz pytanie czy biorąc octeangin i cipronex mogę iść na zabieg przegrody nosowej ponad...
gość
Masa guzowata o cechach łagodnych
Jestem po TK zatok. Okazało się że wyrasta guz ze ściany bocznej zatoki klinowej prawej. 16mm x 9 mm. Mam się już bać ?
gość
Krwotok z nosa u nastolatka
Witam. Mój 15 letni syn ma regularne co miesiąc krwotoki z nosa. Lekarz mówi że to normalne w wieku dorastania. Jesteśmy po tomografii czekamy na wynik. Czy to naprawdę przypadłość wieku dojrzewania?
Proszę o pomoc
Proszę! Żebrze o pomoc! Krótko i na temat. Mam 33 lata i nigdy nie miałem problemów z zatokami.Od września 2023 roku pojawił się ucisk u nasady nosa ok. 2-3 dni po czym straciłem węch i smak na 14 d...
gość
Konchoplastyka, niedrożność nosa
Jestem już po 2 zabiegach konchoplastyki małżowin nosowych dolnych metodą radiochirurgii Celon. Ostatni byl 6 tygodni temu.Niestety nie ma żadnej poprawy.Nos nadal jest niedrożny i muszę cały czas od...
Reklama:
Reklama: