W okresie letnim wiele z nas pragnie, aby skóra była opalona. Aby uzyskać piękną, a nade wszystko zdrową opaleniznę musimy opalać się stopniowo. Wtedy uzyskamy równomierny koloryt skóry.
Przygotowanie do opalania
Przed pierwszym opalaniem można skorzystać z kilku wizyt w solarium, co przygotuje skórę na działanie promieni słonecznych. Pamiętając, aby dobierać długość opalania stosownie do typu karnacji. Zbyt długie może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.
Około 20-30 minut przed skorzystaniem z kąpieli słonecznych należy w skórę wetrzeć krem ochronny, który stworzy barierę dla promieniowania UV. Zawiera on filtry fizyczne jak i chemiczne, które chronią naszą skórę. Filtry fizyczne – barwnikowe i mineralne odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. Do filtrów chemicznych zaliczymy związki organiczne, które absorbują i rozpraszają promieniowanie UV głownie UV B.
Jak działają kremy ochronne?
Balsamy do opalania nie tylko chronią skórę, ale także nawilżają. Mają działanie przeciwzmarszczkowe (chronią przed fotostarzeniem się skóry), regenerują, a także i ujędrniają. Każdy krem posiada wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej określa on stopień protekcji przed promieniowaniem UV B, które jest groźniejsze dla naszej skóry niż UV A.
kobieta/1872673_kobieta_slonce_opalanie_oj_cr.webp" style="width: 450px; height: 300px; border-width: 0px; border-style: solid;" />
Preparaty do opalania powinny być wodoodporne, łatwo się wchłaniać, mieć szerokie spektrum działania. Nie powinny pozostawiać tłustej warstwy. Balsamy zawierają w swoim składzie witaminy A, E, C, przeciwutleniające wyciągi roślinne, a także środki promieniochronne jak kwas PABA.