Reklama:

Znaczenie Badania PERT/CT w diagnostyce różnicowej chorób otępiennych

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Znaczenie Badania PERT/CT w diagnostyce różnicowej chorób otępiennych

panthermedia

Badanie tomograficzne

Choroby neurodegeneracyjne są coraz częściej występującymi chorobami w populacji osób w podeszłym wieku. Zdecydowana większość pacjentów, jest poddawana badaniom obrazowym, które pokazują struktury mózgowe, jednak coraz częściej sięga się także po badania czynnościowe, do których należy badanie PET/CT. Dzięki temu badaniu, poznać można funkcjonowanie (oraz zaburzenia funkcjonowania) mózgu w konteście metabolizmu glukozy – głównej siły napędowej struktur mózgowych. Badanie PET/CT stało się więc bardzo przydatne w kontekście diagnostyki różnicowej chorób otępiennych.

Reklama:

Diagnostyka chorób otępiennych jest niezwykle skomplikowaną procedurą i opiera się głównie na diagnostyce różnicowej. Coraz większe znaczenie dla tego rodzaju diagnostyki, zaczynają mieć badania czynnościowe, takie jak PET/CT. Są to badania niezwykle przydatne, gdyż wskazują jednoznacznie obszary czynności mózgu podczas metabolizowania glukozy, a to oznacza, że pokazują aktywność konkretnych obszaró w mózgu - co z kolei stanowi dla specjalistów bardzo istotną informację dla określenia typu schorzenia.

Choroby otępienne

Jak wynika z obserwacji, rośnie liczba chorób otępiennych wśród populacji osób starszych, co generuje potrzebę wdrożenia jak wczesnej diagnostyki. Trafna diagnoza to dla pacjenta bardzo duża szansa na wdrożenie leczenia i uniknięcie wczesnej degeneracji struktur.

Wśród głównych przyczyn otępienia u ludzi starszych wymienia się przede wszystkim dwa schorzenia: choroba Alzheimera (Alzheimer’s disease, AD), odpowiedzialna za około 65% przypadków oraz otępienie z ciałami Lewy’ego, które jest odpowiedzialne za kolejne 10–15%. Do pozostałych schorzeń prowadzących do otępienia, zalicza się zwyrodnienie czołowo-skroniowe otępienie naczyniopochodne, a także inne, rzadsze choroby.

U zdecydowanej większości osób, u których istnieje podejrzenie choroby otępiennej, konieczne jest wykonania badania obrazowego, takiego jak rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Są to badania strukturalne, które mają na celu wykluczenie śródmózgowych patologii mogących wywoływać podobne objawy.

Innym rodzajem badań są badania czynnościowe, które oceniają metabolizm glukozy w mózgu. Mowa tu o badaniach takich jak PET/CT, które są stosowane w razie wątpliwości klinicznych i ułatwiają diagnostykę różnicową chorób otępiennych.

fot. panthermedia

Badanie PET/CT

Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej (positron emission tomography/computed tomography, PET/CT) jest badaniem bazującym na zaawansowanej technologii medycyny nuklearnej, wykorzystującej radiofarmaceutyki emitujące promieniowanie β+.

Gluza jest podstawowym pożywieniem dla naszego mózgu, a co za tym idzie – badanie o którym mowa, pozwala na ocenę miejscowego zużycia glukozy, która staje się markerem aktywności i gęstości synaptycznej.

Samo badanie jest skomplikowaną procedurą medyczną i wymaga szczególnych warunków.

Przed podaniem radiofarmaceutyku, należy oznaczyć stężenie glukozy we krwi, które w przypadku podejmowania się badanie mózgu, powinno wynosić poniżej 140 mg. Rozpoczęciem procedury medycznej jest dożylne podanie radiofarmaceutyku w dawce 200–250 Mbq, po którym pacjent powinien przez około 30 minut znajdować się w stanie czuwania, czyli mieć otwarte oczy oraz przebywać w cichym, spokojnym i lekko zaciemnionym pomieszczeniu w celu zminimalizowania aktywacji mózgu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Alzheimera

dobry fizjoterapeuta kraków
Cześć, jestem po operacji kręgosłupa. Chodzę na zabiegi z NFZ, zdaję sobie sprawę, że to za mało. Czy ktoś poleci [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/] dobrego fizjoterapeutę w Krakowie[/url]?
gość
Szukam pomocy
Witam, szukam pomocy delecta acteled delecta
gość
Ból kończyny lewej podczas dłuższego chodzenia
Cześć, Chciałbym zapytać na forum czy ktoś z Was zetknął się z podobnym przypadkiem lub sam miał takie objawy jak ja. Mam 36 lat, a problem zaobserwowałem 3 m-ce temu. Zauważyłem, że podczas dłużs...
Problem z pamięcią po covidzie
Hejka, Powiedzciie mi czy jest tutaj ktoś po Covidzie i ma problemy z pamięcią tak jak ja ?
Otępienie czołowo skroniowe
Witam, potrzebuję porady w sprawie mamy. Stwierdzono u niej otępienie czołowo skroniowe. Mama ma dopiero 50 lat. Lekarz neurolog przepisał jej leki ( Donepezil 5 mg przez pierwsze 28 dni, później daw...
gość
Porażenie nerwu twarzowego/ porażenie bella
Cześć! Razem z kolegą prowadzimy badania na temat skuteczności fizykoterapii w schorzeniach tj - porażenie Bella, polineuropatie, osłabienia mm po urazach stawowych, opadająca stopa. Jeżeli jesteś t...
Reklama:
Reklama: