Afta to drobne owrzodzenie (ubytki błony śluzowej) w jamie ustnej, które zazwyczaj pokryte są białawym lub żółtawym nalotem a ich obrzeże ma kolor różowawy (jest to stan zapalny). Są to zmiany bolesne, które pojawiają się pojedynczo bądź w grupach a ich wielkość sięga do 2 cm. Przyczyny ich powstawania w jamie ustnej są różne a co ważne pojawiają się u osób w różnym wieku (od niemowląt po osoby starsze).
Objawy i przebieg aft w jamie ustnej
Skąd się biorą afty w jamie ustnej? Jak je leczymy?
Afty występujące w jamie ustnej są dość powszechne. Owrzodzenia te charakteryzuje dość duża bolesność. Ich przyczyn powstawania jest wiele, do najczęściej wymienianych zaliczamy:
- brak higieny jamy ustnej,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej (zbyt rzadkie mycie zębów, niedomyte owoce i warzywa),
- problemy/ choroby ze strony układu pokarmowego,
- przewlekłe, długotrwałe choroby,
- wyżynający się ząb mądrości,
- choroby migdałków,
- problemy z odpornością,
- przyjmowanie antybiotyków,
- alergie,
- silne sytuacje stresujące,
- obgryzanie paznokci,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby zębów i wiele innych.
Miejscem gdzie najczęściej pojawiają się afty jest wewnętrzna strona policzka, na wysokości dziąseł. Proces powstawania aft przebiega w następujących etapach: na początku stanu zapalnego w śluzówce jamy ustnej pojawiają się okrągłe, wyczuwalne owrzodzenia, po około 2 dniach pokrywają się one białawym nalotem, i bolą. Afta po wygojeniu (do 4 tygodni) pozostawia charakterystyczną bliznę.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć afty w jamie ustnej
W większości przypadków afty znikają same po około 4 tygodniach, choć mogą zniknąć wcześniej jest to kwestia indywidualna. W przypadku gdy afty nie znikają bądź cały czas pojawiają się nowe należy udać się do stomatologa na wizytę. Podejmie on decyzję co do zastosowania leków (przeciwbólowych, płukanek do jamy ustnej, maści odkażających). Cały czas należy pamiętać o regularnym i bardzo dokładnym dbaniu o higienę jamy ustnej.