Przejdź do:
Objawy i przebiegNiewydolność serca jest stanem, w którym mięsień sercowy nie jest wydolny na tyle, żeby zapewnić prawidłowe utlenianie i przepływ krwi w organizmie. Dieta jest integralnym ogniwem w redukcji objawów i progresji w niewydolności serca. Obok farmakoterapii jest najważniejsza.
Dieta w niewydolności serca - Objawy i przebieg
Objawy są różnie nasilone w zależności od zaawansowania.
Może występować, m.in.:
- osłabienie,
- łatwe męczenie się ,
- duszność wysiłkowa, spoczynkowa lub nocna,
- obrzęki,
- kaszel.
Dieta
Osoby z niewydolnością serca powinny stosować dietę z ograniczeniem sodu do 2-3g -tj. unikać konserw mięsnych, solonych orzeszków dosalania potraw(można sól zastąpić sokiem z cytryny, chrzanem).
Ważne jest ograniczenie spożycia alkoholu -do 20 ml czystego alkoholu u mężczyzn i 10ml dziennie u kobiet (10ml to 1 kieliszek wina, pół kufla piwa i 1 kieliszek wódki), gdyż alkohol może podnosić ciśnienie krwi i zwiększać ryzyk zaburzeń rytmu.
Unikać należy produktów i potraw bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które są istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo naczyniowych.
Czasem niezbędne jest ograniczenie podaży płynów do 1,5–2,0 l/dobę (w zaawansowanej niewydolności). U osób z umiarkowaną niewydolnością serca nie trzeba ograniczać spożywania płynów. Regularnie należy kontrolować masę ciała, jest znaczny wzrost może być objawem zatrzymywania wody w organizmie. Należy utrzymywać prawidłową masę ciała.
Otyłość przyczynia się do szybszej progresji choroby. Palenie tytoniu jest znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych dlatego bardzo ważne jest zaprzestanie palenia tytoniu.