Wielu rodziców martwi się gdy ich dzieci mają lęki nocne i zastanawiają się co jest ich bezpośrednią przyczyną. Jednak w większości przypadków wychodzą oni z założenia, że po jakimś czasie miną one samoistnie (gdy nasza pociecha będzie dorastała). Co zrobić gdy dziecko budzi się w nocy, krzyczy, jest roztrzęsione, przerażone, spocone i nie rozpoznaje rodziców? Jak radzić sobie z lękami nocnymi naszej pociechy? Kiedy należy udać się do specjalisty?
Objawy i przebieg lęków nocnych u dzieci
Epizody lęków nocnych (zaburzeń snu) dotykają zarówno dziewczynek jak i chłopców. Mogą trwać nawet do 30 minut. Przyczyn lęków nocnych jest wiele od niewyspania po wysoką temperaturę, zażywanie niektórych leków (zwłaszcza tych mających wpływ na ośrodkowy układ nerwowy) czy silnie stresujące wydarzenia w ciągu dnia. Charakterystycznymi objawami dla tego typu zaburzeń są problemy z obudzeniem się, płacz (a nawet krzyk), strach, szybki oddech, przyspieszone bicie serca czy pocenie się. Epizody lękowe pojawiają się najczęściej po około 90 minut od zaśnięcia.
Sposoby na lęki nocne u dzieci Początkowo rodzice próbują sami znaleźć sposób na radzenie sobie z lękami nocnymi u dzieci. Jeśli jednak będą one zawodziły a dziecko nadal będzie maiło z nimi problemy powinniśmy udać się do specjalisty- psycholog lub psychiatra dziecięcy. W wielu przypadkach konieczne jest poznanie przyczyny lęków nocnych u dzieci.
Poniżej kilka sposobów radzenia sobie a nawet wyeliminowywania lęków nocnych u naszych pociech:
- Dziecko powinno ich spać spokojne o zawsze ustalonej porze. Zbyt późne pójście spać, prowadzi do tego, ze jest ono niewyspane i zmęczone. To przyczynia się do występowania koszmarów sennych.
- Należy zapisywać kiedy pojawiały się lęki nocne i jak długo trwały.
- Ustalić jak wyglądał dzień dziecka przed wystąpieniem lęku nocnego (stresujące sytuacje, problemy w przedszkolu, szkole).
- Warto pamiętać o tym by w pokoju dziecka znajdowała się mała lampka, która można zostawiać zapaloną na noc. Pokój dziecinny powinien być przytulny i pozbawiony elementów, które mogłyby go wystraszyć.
- Podczas ataku lęku nocnego rodzice powinni zachować spokój. Nie należy uspokajać dziecka na siłę, wymuszać by się uspokoiło, próbować budzić czy potrząsać nim. Nigdy nie wolno podnosić głosu! Dziecko może stawiać opór, krzyczeć, wymachiwać rączkami. Należy upewnić się, ze nie zrobi sobie krzywdy i poczekać. Po wszystkim ważne jest by przytulić dziecko. Nie zaśnie ono od razu dlatego trzeba być bardzo cierpliwym.
Leczenie lęków nocnych u dzieci
Jeśli lęki nocne u naszej pociechy będą pojawiały się coraz częściej i trudno mam będzie je uspokoić należy skontaktować się ze specjalistą. Nigdy nie podawajmy dziecko bez wskazań lekarskich jakichkolwiek leków (nasennych czy uspokajających)!