Reklama:

Owsiki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Owsiki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Kłopoty żołądkowe

Owsik ludzki jest pasożytem jelita grubego i występuje wyłącznie u człowieka. Owsik przenosi się łatwo drogą pokarmową lub wziewną, za pośrednictwem brudnych rąk, skażonego pożywienia lub kurzu.

Reklama:

Objawy i przebieg owsików

Samce owsika są trudno dostrzegalne gołym okiem. Natomiast samice mają długość około 1 cm. Żyją one przez 4 tygodnie, często wychodzą przez otwór odbytowy, pełzają po skórze krocza i wysychając giną. Wywędrowywanie owsików następuje zwykle wieczorem, po zaśnięciu; powoduje to intensywny świąd. Inwazyjne jaja owsika zachowują żywotność w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności przez kilka tygodni.

Ze względu na charakterystyczne dla owsicy zjawisko autoinwazji (połykanie jaj znajdujących się najczęściej pod nie umytymi paznokciami) zarażenie ma często charakter przewlekły. Obecność pasożytów w jelicie powoduje nieznaczny stan zapalny.

Szczególnie dotkliwy jest uporczywy świąd związany z wędrówką pasożytów owsika oraz odczynem alergicznym.

U dzieci owsica (owsik) może być przyczyną:

  • niepokoju ruchowego,
  • obgryzania paznokci,
  • trudności w skupieniu uwagi,
  • zgrzytania zębami,
  • zaburzeniami podczas snu.

Często występuje także brak łaknienia, bladość powłok i cienie pod oczyma. Do powikłań owsicy należą: zapalenie wyrostka robaczkowego, zmiany zapalne okolicy odbytu związane z nadkażeniem bakteryjnym, przewlekłe stany zapalne sromu i pochwy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć owsiki

Rozpoznanie choroby jest często stawiane przez rodziców stwierdzających obecność samic pasożyta owsika w okolicy odbytu lub w kale. Metodą diagnostyczną są wymazy z okolicy odbytu wykonywane za pomocą taśmy celofanowej, do której przyklejają się jaja pasożyta znajdujące się w okolicy okołoodbytowej. Jaja pasożytów oglądane są pod mikroskopem. Wskazane jest kilkakrotne wykonanie wymazów w dwudniowych odstępach.

Uwaga! Zwykłe badanie mikroskopowe próbki kału (tak jak np. w kierunku lambliozy) nie wykrywa owsików. Przy podejrzeniu owsicy konieczne jest przeprowadzenie badań według opisanej powyżej metodyki lub oglądanie okolicy odbytu dziecka krótko po zaśnięciu - można zauważyć wtedy żywe owsiki, co potwierdza rozpoznanie.

Po stwierdzeniu zakażenia konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Istnieje kilka leków skutecznych przeciwko owsikom. Są one dostępne wyłącznie na receptę. Wyboru preparatu dokonuje lekarz. Często zaleca się powtarzanie kurację co 2 tygodnie, lub co miesiąc Często wskazane jest jednoczesne przeleczenie wszystkich domowników.

Leczenie owsików

Niezależnie od stosowanego leczenia istotne znaczenie ma wykształcenie u dziecka podstawowych nawyków higienicznych.

W przypadku intensywnego zarażenia konieczne jest gruntowne wysprzątanie pomieszczeń mieszkalnych oraz wypranie i wyprasowanie bielizny i pościeli. Ważna jest dieta z ograniczeniem cukrów i ze zwiększeniem zawartości błonnika.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: