Przejdź do:
Objawy i przebiegWielu pacjentów dba o swoje zęby nie zdając sobie sprawy z faktu, że trzeba także w sposób szczególny dbać o całe przyzębie. Jest to bowiem zespół tkanek, które otaczają ząb. Ich zadaniem jest sprawienie by było on stabilny i nieruchomy (utrzymują go w zębodole) a co ważne chronią przed wnikaniem zakażenia. Aby dbać prawidłowo o przyzębie, musimy codziennie szczotkować zęby, używać nici dentystycznych, płukać jamę ustną a co ważne kontrolować wygląd tkanek przyzębia.
Objawy i przebieg periodontitis
W sytuacji gdy zacznie zmieniać ono kolor, dojdzie do opuchlizny, z ust odczuwalny będzie nieprzyjemny zapach bądź pojawi się krwawienie powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Możemy bowiem mieć do czynienia ze stanem zapalnym przyzębia, który wymaga leczenia.
Kidy mówimy o stanie zapalnym przyzębia?
O zapaleniu przyzębia, mówimy w sytuacji gdy dziąsła przybierają inne niż naturalnie zabarwienie, są opuchnięte, bolące, z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach i co ważne pojawia się krwawienie. Wielu pacjentów w takiej sytuacji czeka aż objawy ustąpią same, a ponieważ szczotkowanie zębów jest bolesne zaniechują go. Nie można tak robić gdyż może to prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Jeśli bowiem stan zapalny przeniesie się na kość, mamy do czynienia z parodontozą.
Choroba ta prowadzi do zaniku kości otaczającej ząb, co w konsekwencji doprowadza do powstania tzw. kieszonki, w której gromadzą się złogi nazębne. Taka sytuacja prowadzi do stopniowego, powolnego niszczenia przylegających kości. Stan zapalny przyzębia zawsze wymaga leczenia pod okiem dentysty. Nie leczony może prowadzić nawet do utraty zębów.