Reklama:

Proteza - jakie są rodzaje protez?

Proteza - jakie są rodzaje protez?

Pantherstock

Lekarz

Protezy zębowe, potocznie nazywane są sztucznymi szczękami i stosowane są u osób, które nie posiadają w ogóle zębów, ilość ich zębów jest pomniejszona czy nie ma możliwości założenia implantów (ponieważ pacjenta na teki zabieg nie stać). Proteza zębowa zastępuje brak swoich stałych zębów. Umożliwia rozdrabnianie pokarmów oraz ich połykanie.

Reklama:

Rodzaje protez - Objawy i przebieg

Rodzaj protezy wybierany być powinien wraz z dentystą bądź protetykiem, proteza zębowa jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Przed podjęciem decyzji warto bardzo dobrze się zastanowić czego oczekujemy a co jest możliwe w naszym przypadku do wykonania.

Jakie znamy rodzaje protez?

Początkowo znane były tylko protezy ruchome, wraz z rozwojem stomatologii, powstawało coraz więcej, zróżnicowanych protez. W chwili obecnej znamy następujący protezy:

  1. Stałe, które są mocowane do pozostałych, własnych zębów bądź zamontowanych implantów i są to np. mosty, korony, korony częściowe, wkłady koronowe i inne
  2. Ruchome, inaczej takie, które mamy możliwość wyjęcia, np. protezy nakładkowe, klamrowe, częściowe i inne

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do rodzaju protezy, należy skontaktować się z dentystą. Protezy stałe przeznaczone są głownie dla osób, które mają jakieś uzębienie i można je do tego uzębienia zamocować. Warto jednak sprawdzić, czy posiadane przez nas uzębienie nadaje się do utrzymania protezy. Protezy ruchome wykonywane są w sytuacji gdy ilość zębów nie jest wystarczająca by zastosować protezę stałą (mała ilość zębów, chwiejne zęby, zepsute itp.). Proteza opiera się na dziąsłach i /lub obecnych w jamie ustnych zębach.

W przypadku podjęcia decyzji o założeniu, którejkolwiek z protez, warto wyleczyć bądź usunąć psujące się i uszkodzone zęby a także zadbać o stan dziąseł (jeśli występuje stan zapalny, opuchlizna) konieczne jest leczenie. Pamiętajmy, iż proteza ma nam zastąpić brakujące zęby, służy do rozdrabiania pokarmu i jego połykania, nie może zatem przeszkadzać, upijać itp.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Protetyka

gość
Historia dentystyki w zarysie Jerzy Supady
Czy ktoś wie gdzie dostanę książkę "Historia dentystyki w zarysie "Jerzego Supady? Kupno, wypożyczenie, czy skan, nie ma znaczenia.
gość
Proteza całkowita górną I dolną częściowa
Prosiłabym o poradę jak bezboleśnie założyć calkowitą protezę górną akrylową zdejmowanie opanowałam. Oraz jak założyć dolną częściową.
gość
DOSTAWIENIE ZEBA DO PROTEZY
Witam, mam proteze czesciowa z zywicy na 3 elemnty (dwie 3ki i 4ka) mam jedynke z kompozytu, ktora sie zlamala. chciala bym dorobic zab do protezy. czy istnieje mozliwosc dobudowania zeba w ciagu jed...
gość
Drogie implanty
Witam, ostatnio przez przypadek złamałem zęba, niestety jest do dwójka, ząb martwy, leczony wcześniej kanałowo. Byłem u specjalisty i za implant + koronkę będę musiał zapłacić ok 11 000 zł. Przeraż...
Reklama:
Reklama: