Reklama:

Szczotkowanie zębów - jak to robić prawidłowo?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Szczotkowanie zębów - jak to robić prawidłowo?

Pantherstock

Pasta do zębów

Codzienne mycie zębów to podstawowy sposób dbania o higienę jamy ustnej, dlatego tak ważne jest by czynność tę wykonywać prawidłowo. Szczotkowanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie, rano po śniadaniu i wieczorem po ostatnim posiłku.

Reklama:

Szczotkowanie zębów - Objawy i przebieg

Mycie powinno trwać minimum 2 minuty. Szczoteczka powinna być wymieniana co trzy miesiące, chyba że nastąpi jej wcześniejsze zużycie. Po kupnie szczoteczki dobrze jest wyparzyć ją we wrzątku. Metoda szczotkowania, jak i dobór prawidłowej szczoteczki musi uwzględniać stan przyzębia jamy ustnej. Dla zdrowych dziąseł najlepsza będzie szczoteczka ze średnim włosiem.

Główka szczoteczki powinna być nieduża, wtedy łatwiej dotrzeć do tylnych zębów. Ważnym elementem przy myciu zębów jest również mycie języka, co ma wpływ na świeżość oddechu. Na rynku można znaleźć szczoteczki, które posiadają końcówkę przystosowaną do czyszczenia języka. Przy doborze pasty warto kierować się stanem przyzębia i ewentualnymi towarzyszącymi dolegliwościami. Wachlarz past jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie. W sklepach można znaleźć m.in. pasty zwalczające nadwrażliwość, regenerujące dziąsła, wybielające zęby, ze zwiększoną dawką fluoru, czy pomagające w walce z paradontozą.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno odbywać się poprzez delikatne mycie wszystkich powierzchni zębów. Zbyt mocne naciskanie szczoteczki w okolicach dziąsła może prowadzić to powstania tzw. ubytków klinowych i recesji dziąseł. Podczas mycia powierzchni zewnętrznych zębów górnych i dolnych należy ułożyć szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł, wykonując ruchy wibracyjne. Zęby przednie od strony wewnętrznej należy myć szczoteczką ustawioną pionowo wykonując ruchy wymiatające.

Powierzchnie żujące powinny być czyszczone poprzez ułożenie włosia szczoteczki na powierzchniach gryzących, wykonując ruch do przodu i do tyłu. Inna technikę mycia zębów należy wybrać, gdy dziąsła są w stanie zapalnym. Wtedy najlepiej sprawdza się szczotka z miękkim włosiem oraz technika mycia zębów wg Rolla. Metoda ta jest mniej skuteczna w oczyszczaniu zębów, ale najkorzystniejsza dla dziąseł. Wykonuje się w niej ruchy wymiatająco-obrotowe, szczoteczkę ustawiając się pod kątem 45% do linii dziąseł, wykonując ruchy wymiatające zaczynając w kierunku szczytów zębów. Powierzchnie żujące myje się ruchami tył / przód.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Usuwanie 8
28.03 miałam usuwaną chirurgicznie zatrzymaną dolną 8. Dziś ( 31.03) jestem w stanie całkowicie otworzyć buzię i zauważyłam od strony policzka dziurę. Dodam że nic mnie nie boli, delikatnie tylko ...
gość
Dziwna czarna kropka na tylnym zębie
Dzisiaj zauważyłem ową kropkę na tylnym zębie (zdjęcie). Czy to coś poważnego?
Włosowata szczelina złamania wyrostka zębodołowego żuchwy
Mam pytanie, ktoś mi bliski został pobity, jednak nie bardzo chce mi udzielić dokładnej informacji. Na zaświadczeniu od lekarza w sekcji "Rozpoznanie" było napisane: Włosowata szczelina złamania wyr...
gość
8 dół, ból/siniak
Witam w pon.mialam usuwaną chirurgicznie dolna lewą ósemke (była blisko nerwa, jeżeli to ma znaczenie). Ból po usunięciu utrzymuje się do dzisiaj, z bólem głowy. W środę wyszedł siniak na żuchwie. Ak...
gość
Dziwna zmiana na dziasle
Witam od wczoraj poczulam bol przy dotykaniu w tym miejscu gdzie mam tą zmiane na dziasle co to moze byc? Boli tylko przy dotknięciu mam sie martwic?
gość
Rana po dolnej ósemce
Cześć, 3 dni temu miałam wyrwane dwie ósemki. Chcę zapytać o tą na dole, czy rana wygląda w porządku? Wydaje mi się, że miejsce pomiędzy szwami jest jakby za luźne, gdy otwieram szczękę, jednak kompl...
Reklama:
Reklama: