Przejdź do:
Objawy i przebiegTłuszczak (lipoma) to zmiana o charakterze nowotworowym, w większości przypadków łagodna której nie należy się obawiać. Jest to nowotwór tkanki łącznej. Może pojawić się u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Tłuszczaki rosną najczęściej bardzo wolno i najczęściej umiejscawiają się w tkankach podskórnych (uda, plecy, głowa, ręka). Niestety mogą one także uformować się w sercu, na zewnętrznej warstwie skóry czy w pobliżu innych narządów wewnętrznych (wątroba, płuco).
Objawy i przebieg tłuszczaka
Tłuszczak
Tłuszczak (inaczej lipoma) może występować jako pojedynczy guz bądź w postaci kilku guzów, co określane jest mianem tzw. tłuszczaka mnogiego. Pomimo faktu, że jest to zmiana łagodna zawsze powinniśmy zgłosić się do lekarza: onkologa, chirurga bądź rodzinnego w celu tego potwierdzenia. Wzrost tłuszczaka należy obserwować, gdyż duże guzy mają tendencje do zezłośliwienia. Jeśli do tego nie dojdzie mogą się bardzo rozrastać co w konsekwencji może utrudniać normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym.
Tłuszczak może rozwinąć się tak naprawdę w każdej części ciała. Najczęściej diagnozowany jest on na tułowiu oraz kończynach (górnych bądź dolnych). Guza w tkance powierzchniowej nie sposób nie zauważyć czy wyczuć. Ma ona najczęściej kulisty bądź owalny kształt, jest miękki i daje się delikatnie przesuwać. Znajduje się on bowiem w tzw. torebce łącznotkankowej. W sporadycznych przypadkach komórki wchodzące w skład lipomy mogą wydostać się z tej torebki i przerastać otaczające tkanki.
Tłuszczak - przyczyny
Do dziś poszukiwane są bezpośrednie przyczyny rozwoju tłuszczaka. Badacze wraz z lekarzami wysunęli jak dotąd dwie hipotezy:
- Pod wpływem aktywacji i działania wybranych komórek układu immunologicznego a także czynników zapalnych może dochodzić do pobudzenia wzrostu oraz szybkich podziałów adipocytów, czyli komórek tłuszczowych
- Lipoma (mnogi) to prawdopodobnie skutek predyspozycji genetycznej
Pomimo faktu, że tłuszczak nie jest groźnym nowotworem powinniśmy go zawsze obserwować. Guzki te mają zdolność do wzrostu. Jeśli są małe nie powodują dolegliwości, nie utrudniają normalnego funkcjonowania. W sytuacji gdy tłuszczak osiągnie większe rozmiary oprócz defektu estetycznego może powodować ból. Tłuszczaki znajdujące się w głębszych partiach ciała, mogą uciskać na różne narządy co utrudni ich prawidłową pracę.
W niektórych przypadkach nie ma konieczności do usunięcia tłuszczaka. Jeśli jednak utrudnia on życie, powoduje ból bądź zakłóca pracę narządów wewnętrznych należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Warto pamiętać także o tym, że im mniejszy tłuszczak tym prostszy zabieg.