Reklama:

Niewydolność serca a ograniczenie podaży płynów

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Niewydolność serca a ograniczenie podaży płynów

Shutterstock

Ból w okolicy serca u młodego mężczyzny

Niewydolność serca jest schorzeniem, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie chorego – pojawiająca się w jego przebiegu u niektórych chorych pogorszona tolerancja wysiłku bywa tak nasilona, że podjęcie jakiejkolwiek aktywności bywa bardzo trudne. Z tego powodu choroba wymaga właściwego leczenia, jak i postępowania pacjenta – dla wielu osób zaskakujące bywa to, że zalecane im bywa… ograniczenie przyjmowania płynów.

Reklama:

W leczeniu niewydolności serca stosowane są różnorakie leki (m.in. z grupy beta-blokerów, antagonistów aldosteronu czy inhibitorów konwertazy angiotensyny), bardzo duży wpływ na stan pacjenta ma jednak również ich codzienne postępowanie. Chorym zalecane są m.in.:

  • coroczne szczepienia przeciwko grypie,
  • regularna, o odpowiedniej intensywności, aktywność fizyczna,
  • zaprzestanie palenia tytoniu.

Niektóre osoby, które borykają się z niewydolnością serca, miewają zalecane również i ograniczenie spożycia płynów.

Leczenie niewydolności serca, Niewydolność serca, Ograniczenie podaży płynów

Ograniczenie spożycia płynów a niewydolność serca, fot. panthermedia

Powyżej wspomniane zalecenie bywa dość zaskakujące, w praktyce jednak zmniejszenie podaży płynów miewa u chorych z niewydolnością serca bardzo duże znaczenie. W przebiegu schorzenia serce staje się niewydolne jako pompa, przez co nadmierne obciążenie organizmu płynami może dodatkowo nasilać ten problem. Dodać należy tutaj to, że niedostateczny dopływ krwi do nerek – wynikający z pogorszenia funkcjonowania serca jako pompy – może skutkować zmniejszonym wydalaniem płynów z organizmu.

Biorąc pod uwagę powyższe, ograniczenie podaży płynów u osób z niewydolnością serca jak najbardziej może czasami przynosić korzystne efekty. Lekarz może zalecić pacjentowi takie postępowanie m.in. wtedy, gdy często pojawiają się u niego obrzęki, nieuzasadniony przyrost masy ciała czy zwiększona częstość oddawania moczu. Ograniczenie spożycia płynów bywa rekomendowane również w tej sytuacji, gdy u chorego występuje hiponatremia (obniżone stężenie sodu we krwi).

Wtedy, gdy zalecone zostaje ograniczone spożycia płynów, pacjent powinien pamiętać o tym, że należy zwracać uwagę nie tylko na przyjmowane napoje, ale i na pewne pokarmy, które zawierają dużą ilość wody.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niewydolność serca

odstawienie leku concoram
czy ktoś z Państwa odstawiał lek concoram 5+5 ? W jaki sposób lekarz zalecił odstawienie go ?
gość
cocoram jak odstawić lek
8 miesięcy biorę concoram 5+5, od miesiąca doszły leki psychotropowe, ciśnienie mam niskie w granicach 95/55 i myslę o odstawieniu cocoramu, czy ktoś go odstawiał ?
Bardzo proszę o interpretację wyniku EKG
Bardzo Państwa proszę o interpretację mojego EKG. Mam niewydolność serca II stopnia według NYHA. Napadowe migotanie przedsionków. Bardzo proszę o interpretację mojego EKG z 21.12.2024. Z góry dziękuję
Interpretacja EKG
Witam Mógł by mi ktoś z państwa odczytać wynik z EKG . Z góry dziękuję .
Reklama:
Reklama: