Kardiomiopatiami nazywamy niejednorodną grupę schorzeń serca. Co ważne mogą one występować z innymi chorobami, być lub nie dziedziczne i prezentować bardzo różny obraz kliniczny. Lista kardiomiopatii cały czas się powiększa.
W chwili obecnej najczęściej spotykanymi kardiomiopatiami są:
- rozstrzeniowa, zaliczana do pierwotnych, która ujawnia się najczęściej po zadziałaniu czynnika uszkadzającego mięsień sercowy. Uwarunkowana jest genetycznie. Serce osoby chorej w zaawansowanym stadium jest powiększone a wyglądem przypomina „rozdęty worek”. Włókna mięśniowe serca są tak bardzo rozciągnięte, że nie są w stanie się kurczyć.
- przerostowa uwarunkowana genetycznie. W chorobie tej lewa komora serca powiększa się na skutek przerostu samego mięśnia. Wielu pacjentów na początkowym etapie choroby nie odczuwa objawów, pojawią się one w momencie tzw. zwężenia drogi odpływu.
- restrykcyjna, która prowadzi do zwłóknienia mięśnia sercowego. Postać ta spotykana jest stosunkowo rzadko prowadzi do upośledzenia objętości serca oraz jego zdolności do skurczów.
Każda z kardiomiopatii wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy z sercem, nadmierną męczliwość, osłabienie, zmęczenie czy bóle w klatce piersiowej należy zgłosić się do kardiologa.