Złośliwe nowotwory kości, dzięki nowoczesnej chirurgii, nie oznaczają dziś wyroku w postaci amputacji. Sprawdźmy, jak wygląda postęp medycyny w tym temacie.
Kostniakomięsak oraz mięsak Ewinga to dwa najczęściej występujące u dzieci i młodzieży pierwotne złośliwe nowotwory kości, które wymagają agresywnego leczenia, charakteryzują się bowiem szybkim przebiegiem i przerzutami.
Postęp w chirurgii pozwala znacznie ograniczyć liczbę amputacji w przypadku tych chorób poprzez stosowanie nowoczesnych metod leczenia. Należy jednak pamiętać, że dla skuteczności leczenia oraz zapobiegania nawrotom choroby ważne są zarówno doświadczenie chirurga onkologa, jak i nowoczesny sprzęt.
Z czego wynika skuteczność nowoczesnych metod?
Usunięcie (resekcja) guza jest standardową procedurą w leczeniu nowotworów kości; dotyczy to w szczególności przypadków, gdy guz znajduje się w obrębie kończyn. Nowoczesne metody leczenia pozwalają na precyzyjne usuwanie guzów oraz zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia tkanek zdrowych. Obecnie stosowane techniki chirurgiczne pozwalają oszczędzić kończynę; stosuje się również terapie uzupełniające chemioterapię.
Operacje u małoletnich pacjentów onkologicznych, fot. panthermedia
Rodzaje endoprotez stosowanych u dzieci
W przypadku konieczności dokonania resekcji kości do rekonstrukcji stosuje się onkologiczne endoprotezy. Pozwalają one zastąpić usunięty fragment kości.
W przypadku szybko rosnących dzieci stosuje się obecnie endoprotezy „rosnące”, które wydłużane są elektromagnetycznie lub mechanicznie. Zastosowanie tych pierwszych pozwala uniknąć kolejnych operacji, a proces wydłużania przebiega właściwie bezbólowo.
W przypadku endoprotez wydłużanych mechanicznie przeprowadzany jest minimalnie inwazyjny i krótki zabieg ze znieczuleniem, podczas którego chirurg robi niewielkie nacięcie, aby w specjalnie przeznaczonym do tego porcie dokonać wydłużenia implantu.
O rodzaju użytej endoprotezy decyduje lekarz.
Chirurgia onkologiczna u dzieci, fot. panthermedia
Każdy implant dobierany jest indywidualnie do pacjenta, na zamówienie. Proces wykonania musi być niezwykle precyzyjny, czas oczekiwania może zatem trwać od ośmiu do dziesięciu tygodni.
Należy pamiętać o bezwzględnym zakazie wykonywania badania rezonansu magnetycznego, jeśli pacjent posiada endoprotezą tzw. „rosnącą”, czyli wydłużalną elektromagnetycznie!