Reklama:

Skaling i piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Skaling i piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania

PantherMedia

Leczenie zębów u dentysty

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Prawidłowa higiena to pierwszy krok do uzyskania wymarzonego uśmiechu. W gabinetach stomatologicznych możemy skorzystać z usług skalingu i piaskowania, które pozwolą utrzymać zęby w świetnej kondycji.

Reklama:

Czym jest skaling

Skaling to zabieg pozwalający na zapewnienie higienizacji jamy ustnej na najwyższym poziomie. Zabieg pozwala usunąć z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Jedynie zabieg w gabinecie stomatologicznym pozwala na pełne oczyszczenie zębów i skuteczne usunięcie kamienia. Wykonanie skalingu to zabieg niezwykle przydatny – kamień nazębny może bowiem wywoływać stany zapalne i krwawienie dziąseł. Kamień nazębny może również powodować obniżanie i odsłanianie się szyjek zębowych, a nawet przyczyniać się do rozwoju paradontozy. Do wykonywania skalingu można używać narzędzi ultradźwiękowych jak i ręcznych.

Jak często wykonywać skaling?

Zaleca się, aby skaling wykonywać minimum raz do roku.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania skalingu

Do głównych przeciwwskazań zalicza się:

Na co uważać po zabiegu

Przez godzinę po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Przez 24 godziny po zabiegu nie spożywać pokarmów, które mogą barwić zęby (czerwone wino, kawa).

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów ma za zadanie usuwanie z powierzchni zębów osadów, przebarwień. Do usuwania osadów używa się piaskarki, która strumieniem silnego piasku skutecznie usuwa osady. Zabieg polecany jest osobom palącym papierosy, spożywającym duże ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania piaskowania

Higienistka w porozumieniu ze stomatologiem podejmie decyzję, czy może wykonać zabieg piaskowania u osób cierpiących na:

  • choroby nerek,
  • astmę,
  • alergię na środki chemiczne które mogą pojawić się w piasku.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Usuwanie 8
28.03 miałam usuwaną chirurgicznie zatrzymaną dolną 8. Dziś ( 31.03) jestem w stanie całkowicie otworzyć buzię i zauważyłam od strony policzka dziurę. Dodam że nic mnie nie boli, delikatnie tylko ...
gość
Dziwna czarna kropka na tylnym zębie
Dzisiaj zauważyłem ową kropkę na tylnym zębie (zdjęcie). Czy to coś poważnego?
Włosowata szczelina złamania wyrostka zębodołowego żuchwy
Mam pytanie, ktoś mi bliski został pobity, jednak nie bardzo chce mi udzielić dokładnej informacji. Na zaświadczeniu od lekarza w sekcji "Rozpoznanie" było napisane: Włosowata szczelina złamania wyr...
gość
8 dół, ból/siniak
Witam w pon.mialam usuwaną chirurgicznie dolna lewą ósemke (była blisko nerwa, jeżeli to ma znaczenie). Ból po usunięciu utrzymuje się do dzisiaj, z bólem głowy. W środę wyszedł siniak na żuchwie. Ak...
gość
Dziwna zmiana na dziasle
Witam od wczoraj poczulam bol przy dotykaniu w tym miejscu gdzie mam tą zmiane na dziasle co to moze byc? Boli tylko przy dotknięciu mam sie martwic?
gość
Rana po dolnej ósemce
Cześć, 3 dni temu miałam wyrwane dwie ósemki. Chcę zapytać o tą na dole, czy rana wygląda w porządku? Wydaje mi się, że miejsce pomiędzy szwami jest jakby za luźne, gdy otwieram szczękę, jednak kompl...
Reklama:
Reklama: