Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Prawidłowa higiena to pierwszy krok do uzyskania wymarzonego uśmiechu. W gabinetach stomatologicznych możemy skorzystać z usług skalingu i piaskowania, które pozwolą utrzymać zęby w świetnej kondycji.
Czym jest skaling
Skaling to zabieg pozwalający na zapewnienie higienizacji jamy ustnej na najwyższym poziomie. Zabieg pozwala usunąć z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Jedynie zabieg w gabinecie stomatologicznym pozwala na pełne oczyszczenie zębów i skuteczne usunięcie kamienia. Wykonanie skalingu to zabieg niezwykle przydatny – kamień nazębny może bowiem wywoływać stany zapalne i krwawienie dziąseł. Kamień nazębny może również powodować obniżanie i odsłanianie się szyjek zębowych, a nawet przyczyniać się do rozwoju paradontozy. Do wykonywania skalingu można używać narzędzi ultradźwiękowych jak i ręcznych.
Jak często wykonywać skaling?
Zaleca się, aby skaling wykonywać minimum raz do roku.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania skalingu
Do głównych przeciwwskazań zalicza się:
- ciążę
- wszczepiony rozrusznik serca
- osteoporozę
- odklejanie siatkówki oka
- implanty zębowe
Na co uważać po zabiegu
Przez godzinę po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Przez 24 godziny po zabiegu nie spożywać pokarmów, które mogą barwić zęby (czerwone wino, kawa).
Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów ma za zadanie usuwanie z powierzchni zębów osadów, przebarwień. Do usuwania osadów używa się piaskarki, która strumieniem silnego piasku skutecznie usuwa osady. Zabieg polecany jest osobom palącym papierosy, spożywającym duże ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania piaskowania
Higienistka w porozumieniu ze stomatologiem podejmie decyzję, czy może wykonać zabieg piaskowania u osób cierpiących na:
- choroby nerek,
- astmę,
- alergię na środki chemiczne które mogą pojawić się w piasku.