Reklama:

Aktywnością w menopauzę

dr n. med. Magdalena Salwińska – biolog medyczny, absolwentka wydziału lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie lek. med. Renata Fiuk-Kuszka – specjalista ginekolog, pracownik oddziału ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu Red. Magdalena Stanisławska

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Aktywnością w menopauzę

panthermedia

Aktywność fizyczna u seniorów

Kobiety żyją i pracują coraz dłużej. Natura jest jednak nieubłagana. Zwykle między 47. a 51. rokiem życia wprowadza panie w okres menopauzy – nie raz okupiony wieloma dolegliwościami somatycznymi i ogólnymi zmianami w ustroju. Jednym i drugim można przeciwdziałać w najprostszy, najtańszy i ogólnodostępny sposób – przez aktywność ruchową.

Reklama:

Uzdrawia ciało    

Estrogeny regulują nie tylko kobiecą płodność, lecz także wiele innych funkcji życiowych. – Odkryto, że na wzrost i regenerację mięśni szkieletowych wpływa aktywacja receptorów estrogenowych – potwierdza ekspert z dziedziny biologii. Estrogeny odpowiadają m.in. za metabolizm kości i gospodarkę mineralną oraz metabolizm kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Zawiadują pracą układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego. Ich deficyt odbija się więc szerokim echem w całym ciele i często staje się początkiem chorób ogólnoustrojowych (serca i krążenia, stawów, otyłości, depresji, osteoporozy, nowotworów). U pań, które nie podejmują regularnego wysiłku fizycznego, ciało może być w gorszej kondycji. Ruch zapobiega bowiem chorobom układu ruchu, metabolicznym, sercowo-naczyniowym i cukrzycy. Sprzyja także kontroli wagi i prewencji depresji. – Wysiłek fizyczny 3–5 razy w tygodniu pozwala również w sposób znaczący obniżyć ryzyko raka piersi – najczęściej występującego nowotworu w populacji kobiet. Mechanizm tej zależności, jak dotąd, nie został do końca poznany. Być może wiąże się on z ekspozycją na endogenne estrogeny w przeciągu całego życia – dodaje ginekolog. Istotnym elementem profilaktyki tych wszystkich schorzeń jest również wspomniana fitoterapia hormonami roślinnymi.

Poprawia nastrój

Ruch sprawdza się jako sposób na rozładowanie napięć i stresów oraz zredukowanie lęków i depresji często towarzyszących przekwitaniu. – Aktywność fizyczna łagodzi skutki stresu i wpływa korzystnie na regulację snu – podkreśla specjalista ginekolog. Jako środek redukujący wagę, rzeźbiący sylwetkę i utrzymujący ciało w ogólnym dobrostanie przyczynia się także do wzrostu poczucia atrakcyjności u pań oraz do poprawy ich samopoczucia. Jako element profilaktyki i terapii objawów klimakterium zapobiega długotrwałemu utrzymywaniu się dyskomfortów, przez co poprawia ogólną kondycję psychiczną kobiet. – Jest to również naturalny wyzwalacz endorfin, tzw. hormonów szczęścia – wzmiankuje biolog medyczny. Fakty te zostały potwierdzone przez wyniki badań przeprowadzonych przez bydgoskich naukowców wśród przekwitających kobiet ze środowisk miejskich i wiejskich. Odnotowali oni, że u 74% kobiet z miasta i u 42% kobiet ze wsi aktywność fizyczna wpłynęła na wzrost odczuwanej radości z życia po menopauzie. Natomiast 55% kobiet z miasta i 54% kobiet ze wsi zgłosiło, że śpią lepiej i spokojniej po aktywnym dniu.


fot. shutterstock

Z dietą można więcej

Dobrym ruchem w prewencji i zwalczaniu następstw klimakterium jest połączenie wysiłku fizycznego z właściwie skomponowaną dietą. Nie wymaga to radykalnych zmian, ale świadomości, co pomaga (produkty bogate w wapń, fosfor, magnez, żelazo, białko, witaminę D, fitohormony roślinne), a co szkodzi (alkohol, słodycze, nasycone tłuszcze zwierzęce). Estrogeny pochodzenia roślinnego zajmują tu szczególne miejsce, ponieważ mogą zastępować organizmowi własne hormony żeńskie – łagodnie i bez ryzyka skutków ubocznych. Są bowiem słabsze od ludzkich i tych stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej. Medycyna rekomenduje paniom na przykład siemię lniane bogate w związki nazywane lignanami. Len posiada ich zdecydowanie najwięcej, a żeński organizm traktuje je jako substytut brakujących estrogenów. Natomiast przy uderzeniach gorąca, zlewnych potach i problemach ze snem szczególne działanie terapeutyczne wykazuje chmiel z najbardziej aktywnym fitohormonem w składzie – 8-prenylonaringeniną. Ekstrakty z obu tych roślin znajdziemy w suplementach diety polecanych na objawy menopauzy z odpowiednio dobranymi dawkami. Nie zaszkodzą one, a pomogą zahamować procesy starzenia się komórek i rozwoju wielu schorzeń oraz poprawić jakość życia, żeby czerpać z niego pełnymi garściami, aktywnie i jak najdłużej. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Menopauza

gość
Tabletki powiększające piersi
Pytanie kieruję do osób, które takie tabletki brały i mogą opisać doświadczenia. Jakie brałyscie i ujaki był efekt? Zastanawia mnie czy tabletki, które są reklamowane dzialają i czy może być jakiś ef...
gość
Zbyt cienkie endometrium
Cześć, regularnie co roku chodzę na USG transvaginalne i zawsze lekarze mi mówią, ze wszystko jest w porządku i kolejna wizyta za rok, więc brałam to za pewnik, skoro ja sama się na tym nie znam. Po ...
gość
Deflagyn a wymazy
Hej Stosuje deflagyn od 1,5 miesiąca. Chciałabym wykonać wymazy z pochwy w celu wykrycia ewentualnych bakterii. Myślicie ,że deflagyn może zaburzyć wiarygodność wyników wymazów ?
gość
Czy widac
Czy widac błonę dziewicza? Czy moze ja zobaczyc tylko lekarz?
gość
Co ubrac do ginekologa
Co ubrac na wizytę, i jak się przygotować do badania???
gość
Wynik badania AMH
Witam. Wynik badania AMH to 0.07 czy to już menopauza i brak płodności.Wiek 52 lata.
Reklama:
Reklama: