Reklama:

Antybiotyki w leczeniu stomatologicznym

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Antybiotyki w leczeniu stomatologicznym

Panthermedia

Tabletki

Zastosowanie antybiotykoterapii w stomatologii jest zjawiskiem powszechnym i nierzadko spotykanym. Jest to sposób leczenia, kiedy mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi, co ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się jej na inne, odległe narządy. Z drugiej strony stanowi ona rodzaj profilaktyki okołozabiegowej, która ma na celu zabezpieczenie pacjenta przed i po zabiegach, które stanowią potencjalne ryzyko zwiększonej bakteriemii.

Reklama:

Antybiotyki w stomatologii się grupą leków stosowaną często z powodów profilaktycznych – głównym założeniem jest bowiem zapobieganie rozwojowi bakterii w kontekście zakażeń zębopochodnych [1]. Same antybiotyki, których nazwa odnosi się bezpośrednio do hamowania rozwoju („anti” – przeciw, „biostokos” – zdolny do życia), obejmowały niegdyś swoim zakresem substancje naturalnego pochodzenia, a dziś spotykamy się już z wieloma syntetycznymi preparatami tego typu. Pozwalają ona na opanowanie ekspansji bakterii, jakie atakują organizm, ale także mają swoje zostawanie właśnie w profilaktyce zakażeń bakteryjnych [2].

Zastosowanie

Kiedy brać antybiotyki? Wtedy, gdy w organizmie pojawia się infekcja bakteryjna, stanowią niezawodną obronę, tzn. wykazują niezwykłą skuteczność w hamowaniu rozwoju tego rodzaju mikroorganizmów stanowiących dla nas zagrożenie. By leczenie było skuteczne, warto wspomóc się dodatkowymi badaniami, takimi jak posiew, w celu rozpoznania rodzaju bakterii oraz dobrania odpowiedniej substancji. Nie warto jednak nadużywać tego typu broni farmakologicznej, gdyż zbyt duże jej ilości mogą spowodować uodpornienie się na nią bakterii i wówczas dana substancja staje się nieskuteczna.

Poza wysoką skutecznością działania należy mieć jednak również na uwadze fakt, że swoim działaniem antybiotyk eliminuje nie tylko drobnoustroje szkodliwe dla naszego organizmu, ale także te stanowiące naturalną florę. Warto również zaznaczyć, że antybiotyki nie działają na infekcje wirusowe [2].

Profilaktyka

Profilaktyka antybiotykami w stomatologii ma za zadanie zapobiegać rozwojowi mikroorganizmów oraz ich rozprzestrzeniani się do odległych narządów. Nie ma co prawda naukowo jednoznacznych potwierdzeń świadczących o niekorzystnych skutkach w narządach organizmu położonych w odległości od jamy ustnej. Obecnie funkcjonujące przeświadczenie, że zabiegi wykonywane w obrębie jamy ustnej (jak np. ekstraktacja zęba, leczenie endodontyczne, zabiegi na przyzębiu) mogą być przyczyną przejściowej bakteriemii, skłaniają do zastosowania antybiotyków. Zgodnie ze stanem dzisiejszej wiedzy oraz zaleceniami konieczne jest włączenie profilaktycznej antybiotykoterapii w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z pacjentem o podwyższonym ryzyku infekcyjnego zapalenia wsierdzia, u pacjentów z urządzeniami kardiologiczni czy u takich osób, u których mamy stan obniżonej odporności. Z tego punktu widzenia należy każdorazowo rozważyć włączenie antybiotyków, szczególnie w przypadku bardziej inwazyjnych czy też bardziej rozległych zabiegów stomatologicznych. Niezbędna może okazać konsultacja z lekarzem specjalistą, by wyraził swoją opinię na temat zastosowania tego rodzaju profilaktyki okołozabiegowej [3].

Antybiotyki a stomatologia

Około 10% ogólnej liczby przepisywanych antybiotyków są to substancje zalecane przez stomatologów. Zgodnie z zaleceniami, jeśli tylko jest to możliwe, nie należy stosować antybiotyku. Mówimy o sytuacjach takich jak brak gorączki przy możliwości zwalczenia infekcji innymi sposobami. Nie zmienia to jednak faktu, że antybiotyki stanowią skuteczną broń w sytuacjach rozprzestrzeniających się infekcji jamy ustnej.

fot. panthermedia

Profilaktyka antybiotykowa stosowana przed zabiegiem, który niesie za sobą ryzyko bakteriemii, jest jedną z głównych przyczyn zastosowania tego rodzaju substancji. Innym powodem zastosowania antybiotyku są działania terapeutyczne oraz lecznicze w obrębie jamy ustnej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Chirurgia

gość
Dziwna krostka na dziąśle
Dzień dobry, Kilka tygodni temu pojawiła mi się dziwna biała krostka na dziąśle (wokół niej widoczna jakby jaśniejsza plamka) miejsce nie jest bolesne, krostka twardawa. Byłam u stomatologa, powied...
gość
Co to jest ?
Witam. Ząb przed laty leczony kanałowo. Rok temu cześć korony ułamała się. Stomatolog zdecydował aby po "obrobieniu" zostawić na razie tę resztkę, która została. Dzisiaj zauważyłam tę brązową cześć...
gość
Pilna porada
Witam, może tutaj znajdę odpowiedź. Jestem po ekstrakcji górnej 6, jeden szew, ale zanim do tego doszło od kilku dni obserwowałam wypływającą ropę z podniebienia. Przykry zapach, barwa żółto-zielona....
Zlamanie kości żuchwy
W 2019 miałem złamaną kość żuchwy. Na sor założyli mi wyciąg IVY (przeciąganie drutu między zębami). Wyciąganie polegało na ciągnięciu na chama za jeden z końców drutu. Drut wychodził z dużym oporem...
gość
Czy już tylko do wyrwania?
Czy ten ząb da się uratować czy już tylko nadaje się do usunięcia?
gość
Czy tak powinien wyglądać skrzep tydzień po wyrwaniu zęba ?
Tydzień temu miałem wyrywaną szóstkę i zastanawiam się czy wszystko dobrze z tą raną tym bardziej ze jeszcze trochę czuje bólu czasami i mam takie wrażenie jakby coś sączyło z tego miejsca.
Reklama:
Reklama: