Reklama:

Autyzm u dziecka – poznaj pierwsze symptomy

Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Autyzm u dziecka – poznaj pierwsze symptomy

Shutterstock

Depresja u nastolatka

Autyzm jest chorobą, przez którą dziecko postrzega świat inaczej niż jego rówieśnicy. Wyostrza zmysły malucha lub powoduje, że są one mniej wrażliwe na bodźce płynące z zewnątrz. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju wynikającym z nieprawidłowej pracy mózgu. Powoduje problemy w komunikacji z otoczeniem oraz trudności w budowaniu relacji z innymi [1]. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na autyzm? Czy można go zdiagnozować na tyle wcześnie, by dziecko miało szansę na lepszy rozwój? 

Reklama:

Objawy autyzmu powinny ujawnić się do 3. roku życia dziecka 

Przy czym mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego też częściej mówi się nie o autyzmie, a o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Jeśli jesteś rodzicem, to zapewne wiesz, że rozwój dziecka można podzielić na pewne etapy. Z każdym kolejnym miesiącem życia maluch nabywa nowe umiejętności. Oczywiście rozwój dziecka jest kwestią indywidualną. W pewnym momencie trudno jednak nie zauważyć różnic w rozwoju między naszym dzieckiem a jego rówieśnikami. Warto więc cały czas przyglądać się dziecku, by w razie zauważenia niepokojących sygnałów, móc szybko zareagować. Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu?

Dziecko nie lubi się przytulać, nie reaguje na imię, nie wskazuje palcem na przedmioty 

Dzieci z autyzmem często unikają kontaktu fizycznego, nawet z najbliższą im osobą, czyli rodzicem. Mogą nie lubić, jak je przytulamy czy dotykamy. Warto zwrócić też uwagę, czy maluch reaguje na swoje imię, a więc, czy np. odwraca głowę w stronę osoby, która je woła. Brak reakcji jest niepokojącym sygnałem i zarazem jednym spośród wielu objawów autyzmu. Dzieci z autyzmem często nie pokazują też palcem na przedmioty, które chcą otrzymać i nie wodzą wzrokiem za przedmiotem wskazywanym przez rodzica. 

Najbardziej charakterystycznym objawem autyzmu są jednak zaburzenia rozwoju mowy. Jeśli Twoje dziecko skończyło rok, zaobserwuj, czy wypowiada już pierwsze słowa oraz w jaki sposób (i czy w ogóle) próbuje się z Tobą skomunikować, np. gestem albo mimiką. Autystycy nierzadko sprawiają wrażenie, jakby żyli w odizolowanym świecie. Nie interesuje ich to, co dzieje się wokół, nie zabiegają o uwagę otoczenia, nie mają potrzeby dzielenia się z innymi swoimi radościami. 

Przyjrzyj się też, w jaki sposób Twoje dziecko bawi się zabawkami. A dokładnie, czy bawi się nimi zgodnie z ich przeznaczeniem, np. jeździ samochodzikiem po podłodze. Zwróć uwagę, czy malec rozumie zabawy w odgrywanie ról. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci z autyzmem często nie potrafią bawić się w ten sposób. W ich zabawie brakuje też kreatywności i wyobraźni. 

fot. panthermedia

Ze względu na zaburzenia w prawidłowym odbiorze bodźców pewne dźwięki mogą być dla nich za głośne, mogą też nie przepadać za określonymi zapachami i smakami. A może Twoje dziecko reaguje złością na najdrobniejsze zmiany w otoczeniu? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że autystyczne dzieci lubią rutynę i pewną powtarzalność. Na każdą najdrobniejszą zmianę, (w wystroju mieszkania czy w planie dnia) mogą zareagować negatywnie. Niestety często mają też problem z wyrażaniem emocji, np. nie reagują uśmiechem na uśmiech [2]. To również są objawy typowe dla zaburzeń ze spektrum autyzmu. A co właściwie będzie ich przyczyną?

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Psyche

Badanie czynników krzepnięcia krwi u dziecka
Witam serdecznie, w dniu dzisiejszym wykonaliśmy badanie u syna lat 7: inr oraz aptt (po wczorajszym krwawieniu z nosa). Wyniki poszczególnych czynników wynoszą odpowiednio: - inr 1,09 (norma d...
Wysokie proby watrobowe
Poeniesione proby wtrobowe u 4 latka wykryte przypadkowo. Alt początkowo 68 alt 74 po miesiącu ast58 alt 52 po tygodniu znowu wzrosły do 60 i 65 po powtorzeniu znowu spadek do 58 i 59. Usg wporzadku....
Próba tuberkulinowa
Witam, dzisiaj syn 5 letni miał założoną próbę tuberkulinowa, dziecko jest alergikiem i dostaje singular oraz hitaxse. Czy teraz mogę mu je podać, czy lepiej się wstrzymać do odczytu.
Erytrocyty, krew w moczu
Witam. Z racji że dawno nie wykonywałam dziecku badań moczu, jakiś rok, zrobiliśmy badania i ku zaskoczeniu są nieprawidłowe. Poproszę o interpretację gdyż odchodzę już od zmysłów co tu się wydarzyło...
Obwód głowy
Witam, Głowa mojego synka w dniu urodzenia miała 34 cm. Teraz syn ma 9 tygodni i głowa 41 cm (93 centyl). Czy to nie za duży przyrost?
Próby wątrobowe u niemowlaka
Witam Mam pytanie odnośnie wyników krwi córki. Córka ma dwa i pół miesiąca, i miała przedłużająca się żółtaczkę. W 10 tygodniu wykonaliśmy jej badania krwi i bilirbulina całkowita wynosiła 2.53. Bil...
Reklama:
Reklama: