Reklama:

Balonikowanie zatok przynosowych - nowoczesna metoda leczenia zapalenia zatok

mgr Karolina Kozłowska

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Balonikowanie zatok przynosowych - nowoczesna metoda leczenia zapalenia zatok

Panthermedia

Zatkany nos

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (PZZP) jest jednym z najpopularniejszych schorzeń laryngologicznych. Do typowych objawów należą: ból głowy, ograniczenie drożności nosa oraz wydzielina nosowa powszechnie zwana katarem. Balonikowanie zatok przynosowych to rewolucyjna metoda leczenia PZZP, będąca alternatywną dla klasycznej chirurgii. Należy do metod minimalnie inwazyjnych, które wykorzystują specjalne mikro-narzędzia umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc we wnętrzu jamy nosa.

Reklama:

Czym jest PZZP?

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (PZZP) to schorzenie laryngologiczne bardzo powszechnie występujące w populacji polskiej. Typowymi objawami tej choroby jest zmniejszona drożność nosa, ból głowy, przewlekła wydzielina (powszechnie zwana katarem) oraz skłonność do częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Do rozpoznania przewlekłego zapalenia zatok przynosowych konieczne jest stwierdzenie utrzymywania się objawów przez okres ponad 12 tygodni. Jest to jednostka chorobowa, która w znaczny sposób obniża jakość i komfort życia. W badaniach nad grupą chorych na PZZP zauważono, że wydajność zawodowa osób cierpiących na PZZP jest o 20% niższa niż zdrowej populacji. Choroba ta często manifestuje się zaburzeniami snu, których podłożem jest ograniczenie wentylacji przez drogi oddechowe, co przekłada się z kolei na zaburzenia koncentracji, złe samopoczucie oraz rozdrażnienie podczas dziennej aktywności.

Przyczyny PPZP

Przyczyną przewlekłego zapalenia zatok przynosowych jest  stan zapalny, który powoduje zablokowanie ujść zatok przynosowych, co w konsekwencji prowadzi do zalegania wydzieliny i ograniczania drożności nosa. Chorym dość często towarzyszy chrypka, ból gardła oraz kaszel, spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Etiologii tej choroby upatruje się wielu przyczynach - dużą rolę odgrywają nieprawidłowości anatomiczne szkieletu jamy nosa,  zatok przynosowych oraz tkanek miękkich budujących małżowiny nosowe. Jedną z powszechnych przypadłości, która ma duży wpływ na stany zapalne zatok i jamy nosa, jest skrzywienie przegrody nosowej - struktury kostno-chrzęstnej, która przedziela jamę nosa na dwie symetryczne części. Brak tej symetrii powoduje utrudnioną wentylację, która przyczynia się do tworzenia zmian zapalnych.  Przewlekający się stan zapalny może powodować tworzenie się polipów nosa, czyli przerośniętej błony śluzowej blokującej ujście zatoki.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych od dawna było wyzwaniem dla laryngologów oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych najczęściej rozpoczyna się farmakoterapią. Do leków często stosowanych są leki z grupy glikokortykosteroidów, leków obkurczających błonę śluzową oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych predysponuje do infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych, które w wielu sytuacjach wymagają antybiotykoterapii. 

fot. shutterstock

Metody leczenia

Do niedawna stosowane metody leczenia przewlekłego zapalenia zatok były z reguły bardzo obciążające dla pacjenta, ponieważ wymagały dużej ingerencji chirurgicznej w postaci cięć skóry twarzy oraz wnętrza jamy nosa. Ostatnie lata obfitowały w rozwój metod o minimalnej inwazyjności, które umożliwiają usunięcie jedynie zmian zapalnych bez naruszania zdrowych struktur, nawet tych w bezpośrednim sąsiedztwie zapalenia. Takie rozwiązania sprawiają, że zabiegi są bardzo dokładne, czas trwania zabiegu oraz hospitalizacji jest skrócony oraz znacznie skrócony jest okres rekonwalescencji.  Takim leczeniem „nowej generacji” jest balonikowanie zatok.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nos

gość
Narośl w nosie
Od dłuższego czasu mam narośl w nosie. Jest twarda, nie boli, nie przeszkadza. Zamieszczam zdjęcie, nie jest wyraźne, samemu ciężko wykonać dobre zdjęcie, ale mam nadzieję, że uda się to zdiagnozować...
Reklama:
Reklama: