Zdrowy kręgosłup odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym i sprawnym funkcjonowaniu każdego człowieka. Stanowi on podporę dla całego szkieletu, zatem jego funkcja jest nieoceniona.
Deformacje kręgosłupa
Wielu pacjentów, nie jest świadomych, iż posiada różnego rodzaju deformacje kręgosłupa. Dowiadują się o tym fakcie w momencie wykonywania przeglądowego zdjęcia RT klatki piersiowej, bądź gdy trafiają do szpitala z silnym bólem kręgosłupa czy jego uszkodzeniem. W wielu przypadkach pacjent może dalej normalnie funkcjonować z wykrytymi deformacjami w innych przypadkach np. wrodzonych wadach kręgosłupa, konieczna jest dalsza diagnostyka i/lub leczenie. Deformacje, nazywane inaczej zniekształceniami kręgosłupa można podzielić na:
- Kifozę, czyli nic innego jak widoczne wygięcie kręgosłupa do tyłu. Zdarza się tak, iż widoczna jest ona w odcinku piersiowym kręgosłupa ale nie jest zaliczana do deformacji
- Skoliozę, patologiczne wygięcie kręgosłupa w bok
- Hiperlordozę, która może występować fizjologicznie w dwóch odcinkach kręgosłupa (szyjny i lędźwiowy) i jest to uwypuklenie kręgosłupa do przodu
- Połączenie kifozy ze skoliozą, czyli tzw. kifoskolioza
fot. pantherstock
Niektóre deformacje wymagają zabiegów operacyjnych, z innymi pacjent jest w stanie normalnie i sprawnie funkcjonować. Osoby cierpiące na deformacje kręgosłupa często korzystają z różnego rodzaju zabiegów (masaże, ćwiczenia, zajęcia w wodzie). W niektórych przypadkach, podczas silnych bólów konieczne jest włączenie środków farmakologicznych.