Reklama:

Choroba Hirschsprunga – przyczyny, objawy, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Choroba Hirschsprunga – przyczyny, objawy, leczenie

PantherMedia

Badanie niemowląt

Choroba Hirschsprunga to jednostka, w której dochodzi do upośledzenia pasażu treści pokarmowej w jelitach. Doprowadza do tego brak pewnych splotów nerwowych w ścianie jelita – czym jednak takie niedostatki są spowodowane? Jakie objawy mogą nasuwać podejrzenie, że dziecko cierpi na chorobę Hirschsprunga i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Reklama:

Powyżej wspominano jednak i o innych badaniach. Manometria związana jest z oceną kilku różnych parametrów, z których najważniejsza jest zasadniczo ocena możliwości relaksacji zwieracza wewnętrznego odbytu. Nadal nie opisano jednak metody diagnostycznej, która stanowi złoty standard w rozpoznawaniu choroby Hirschsprunga. Mowa tutaj o badaniach mikroskopowych – otóż pobranie (drogą biopsji) wycinków z tkanki jelit i późniejsze stwierdzenie braku w nich splotów nerwowych umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy choroby Hirschprunga.

Leczenie choroby Hirschsprunga

Obecnie leczenie choroby Hirschsprunga polega na przeprowadzeniu operacji – fragment jelita, w którym brakuje splotów nerwowych, jest resekowany, a następnie pozostałe, te o prawidłowej budowie, części przewodu pokarmowego zostają ze sobą zespolone.

Innym niż operacyjne leczeniem choroby Hirschsprunga medycyna obecnie niestety nie dysponuje. Możliwe jest jednak to, że w przyszłości sytuacja ta ulegnie zmianie – podejmowane są bowiem próby opracowania terapii, bazującej na podawaniu pacjentom komórek macierzystych, dzięki którym powstałyby brakujące sploty nerwowe w jelicie. Zanim jednak takie możliwości lecznicze staną się dostępne, minie zapewne jeszcze trochę czasu – konieczne jest bowiem zarówno sprawdzenie, jaką przeżywalnością mogą się cechować przeszczepione komórki, jak i dokonanie oceny tego, jak dużo takich komórek trzeba by było przeszczepić choremu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: