Reklama:

Choroby serca – jak ich uniknąć? 10 przykazań zdrowego serca

Katarzyna Oleś, Comunicativo

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Choroby serca – jak ich uniknąć? 10 przykazań zdrowego serca

Pantherstock

Serce

Pracuje nieustannie przez 24 godziny na dobę, tłocząc krew i zapewniając jej przepływ przez wszystkie tkanki – serce to najważniejszy element naszego układu krwionośnego.Warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko nadciśnienia i zawału.  

Reklama:

7. Nie zaniedbuj snu swego

Sen to czas, w którym organizm się regeneruje; gdy śpisz, tętno spada, co oznacza, że serce także odpoczywa. Optymalna ilość snu to około 8 godzin na dobę. Osoby, które mają problemy z zasypianiem, powinny zrezygnować z kawy oraz unikać przed snem sztucznego światła emitowanego np. przez ekran telefonu lub telewizora. Lekka aktywność w ciągu dnia oraz regularna dieta także dobrze wpłyną na jakość snu. Zdrowy sen to zdrowe serce!

8. Nie mów „nie” badaniom kontrolnym

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wykonuj podstawowe badania kontrolne. Przynajmniej raz w roku zbadaj swój cholesterol i poziom cukru we krwi, zrób badania EKG oraz EKG wysiłkowe, EKG metodą Holtera. Oprócz tego badaj ciśnienie tętnicze krwi. Możesz zrobić to w swojej poradni lub kupić ciśnieniomierz do własnego użytku.  

9. Nie zaniechaj higieny jamy ustnej

Próchnica, przed którą od najmłodszych lat przestrzegali Cię rodzice i nauczyciele, to naprawdę poważna choroba. Nieleczona próchnica może spowodować przedostanie się do organizmu bakterii, które prowadzą do zapalenia mięśnia sercowego lub zwężenia naczyń krwionośnych, co z kolei jest przyczyną zawału. Pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej; myj zęby minimum 2 razy dziennie, ograniczaj spożywanie słodyczy i zgłaszaj się na regularne wizyty kontrolne do stomatologa.

10. Ani odpoczynku, który ważny jest

Odpoczynek stanowi ważny element dnia i musisz znaleźć na niego czasu. Pozwól swojemu sercu odetchnąć, a ono odwdzięczy Ci się długim zdrowiem. Przepracowanie i ogólne przemęczenie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Być może jesteś młodą osobą, która na razie nie odczuwa dyskomfortu zdrowotnego mimo przeciążeń – to nie potrwa długo, jeśli nie zwolnisz! Znajdź czas tylko dla siebie i czerp z niego przyjemność. Poczytaj książkę, obejrzyj ulubiony serial albo pobaw się ze swoim zwierzakiem. Wszystko to dla zdrowia.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne choroby

10 stentów + niedopasowane leki + opuchnięte nogi
Potrzebuję fachowca, który pomógłby mi zinterpretować wyniki, które mam w ręku. Partner jest obecnie w Zakładzie Karnym od 15.03.2023r. 06.2022 przeszedł operację angioplastyki wieńcowej. Z95.5 - Ob...
Reklama:
Reklama: