Reklama:

Ciężki przewlekły wyprysk rąk a generowanie kosztów dla systemu ochrony zdrowia

Izabela Pieniążek, Jacek Walczak

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Ciężki przewlekły wyprysk rąk a generowanie kosztów dla systemu ochrony zdrowia

medforum

Poparzenie ręki

Przewlekły, ciężki i oporny na leczenie wyprysk rąk znacząco wpływa na obniżenie jakości życia chorych oraz generuje wysokie koszty pośrednie, które pokrywają wspólnie pracownik, pracodawca oraz budżet finansów publicznych. Około 23% osób z ciężkim przewlekłym wypryskiem rąk rezygnuje z pracy zawodowej czy nauki, a 30% pacjentów jest zmuszonych do zmiany wykonywanego zawodu lub przekwalifikowania się.

Reklama:

Niezaspokojona potrzeba właściwego leczenia pacjentów

Przewlekły i nawrotowy przebieg choroby, złe rokowanie, duży wpływ na jakość życia pacjentów oraz ich pracę zawodową (zwolnienia lekarskie, utrata pracy), a także związane z tym straty ekonomiczne powodują konieczność wprowadzenia optymalnego leczenia pacjentów z ciężkim przewlekłym wypryskiem rąk w celu zminimalizowana kosztów ponoszonych przez pacjenta i społeczeństwo.

Obecnie pacjenci w Polsce mierzą się z brakiem dedykowanej terapii, która powinna być indywidualnie dostosowana i połączona z odpowiednią pielęgnacją skóry oraz działaniami prewencyjnymi, jak unikanie czynników alergizujących, drażniących i mechanicznych. Rozważając ograniczoną dostępność do leczenia ciężkiego wyprysku rąk w Polsce, należy zwrócić uwagę na potrzebę udostępnienia skutecznej terapii wyprysku rąk opornego o leczenie glikokortykosteroidami, która byłaby dobrze tolerowana przez pacjenta i łatwa w stosowaniu – wyjaśnia Jacek Walczak, współautor raportu.

W Polsce standardem leczenia ciężkiego, przewlekłego i opornego na sterydy wyprysku rąk są aktualnie silne miejscowe steroidy i leki immunosupresyjne – refundowane, ale stosowane poza zarejestrowanymi wskazaniami. Brakuje pełnego dostępu do skutecznej, rekomendowanej przez specjalistów terapii. Tymczasem w wielu krajach europejskich takie terapie są dostępne dla pacjentów w ramach publicznej opieki zdrowotnej już od dekady.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Skóra

gość
Forum: Skóra
Zaczerwienienie
Dziwne zaczerwienienia w kształcie lini z krostkami od podbrzusza do dołu krocza
gość
Forum: Skóra
Czerwone, nieswędzące, nieszorstkie wypryski na ramionach.
Witam, od paru miesięcy zmagam się z problemem skórnym który występuje tylko na ramionach a konkretniej mówiąc głównie na ramieniu prawym. Wypryski nie swędzą, nie bolą, skóra w tym obrębie jest norm...
zmiany skórne
na ciele powyskakiwaly mi takie zmiany skórne, nigdy takich nie miałam i nie wiem od czego mogą być, będę się umawiać od dermatologa ale moze ktoś wie co to ?
gość
Forum: Skóra
Wypukłe plamy, rumień?
Co to może być? Ręce, nogi, swędzi umiarkowanie, gorące, znikają i pojawiają się nowe.
gość
Forum: Skóra
Schodząca skóra z palców
Witam. Na palcach dloni schodzi mi skorka. Dostaję się tam jakby powietrze, po czym powstaje jakby pęcherzyk. Wtedy odkrywamy wierzchnią warstwę skórki. W załączeniu zdjecie, zazwyczaj jest to 2-4 ...
gość
Forum: Skóra
Zmiany na skórze łokci
Czy ktoś może poradzić co to jest . Nie swędzą , nie bolą nie są wypełnione płynem . Wychodzą tylko w okolicach łokcia nigdzie indziej na obu rękach
Reklama:
Reklama: