Reklama:

Czy można trenować mózg? Jakie są granice jego możliwości?

Marcin Pietraszek, Empemedia

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Czy można trenować mózg? Jakie są granice jego możliwości?

PantherMedia

Zapominanie

Ben Utecht przeszedł 5 wstrząsów mózgu, John Keller przez 70 dni był w śpiączce. Obydwaj mieli ogromne problemy z pamięcią, ale dziś to już przeszłość. Okazało się, że trening umysłu przydaje się nie tylko uczniom chcącym poprawić wyniki w nauce, ale także osobom po ciężkich urazach mózgu.

Reklama:

Dość powiedzieć, że po kolejnych kilku miesiącach mężczyzna zupełnie nie przypominał osoby, którą był tuż po wypadku. Co ciekawe, trening poznawczy nie tylko poprawił pamięć, ale wpłynął też na poprawę wymowy, słuchu, a nawet wzroku. Wydaje się to niezwykłe, jednak w mózgu wszystkie te procesy są ze sobą ściśle powiązane.

Intensywna praca z mózgiem, również w tym przypadku przyniosła bardzo konkretne rezultaty. Jak duże okazały się zmiany? W sieci można znaleźć film pokazujący Kellera w śpiączce oraz po powrocie do zdrowia. „Nowszy” John sprawia wrażenie mężczyzny w pełni sprawnego, a nawet całkowicie zdrowego. Trudno uwierzyć, że ten inteligentny i płynnie wypowiadający się mężczyzna mógł być kiedyś w stanie wegetatywnym.

Trening mózgu (nie tylko) dla uczniów

Zarówno Ben Utecht, jak i John Keller włożyli dużo pracy w to, by poprawić stan swojego zdrowia. Obydwaj postanowili wytrenować swój mózg, by zmienić jakość swojego życia, ale co warto też zauważyć, obydwaj już wcześniej uprawiali sporty i byli aktywni. Można więc sądzić, że zakorzenione było w nich przekonanie, że nie ma efektów bez działania, a sukces wymaga determinacji. Taka postawa z pewnością pomogła im również podczas ćwiczeń pamięciowych.

Do niedawna metody, jakimi pracowali wspomniani Amerykanie, była niedostępna w Polsce. W Stanach Zjednoczonych metoda Brain Rx jest rozwijana od lat 80. XX wieku, ale w Polsce pierwszy certyfikowany ośrodek pojawił się dopiero w tym roku. Przedstawione wyżej przykłady pokazują, że trening mózgu jest możliwy nawet w skrajnych sytuacjach, a więc po medycznie zdiagnozowanych urazach. Jednak większość osób korzystających z ćwiczeń kognitywnych to… uczniowie szkół podstawowych.

– Metoda ta została opracowana przede wszystkim po to, aby pomóc w rozwijaniu umiejętności poznawczych u dzieci, które mają trudności w nauce. Metoda Brain Rx pozwala niejako „uszczelnić” mózg, dzięki czemu nowe informacje pozostają w pamięci zamiast „wyciekać” – mówi Marcin Janiec z ośrodka, w którym prowadzone są treningi kognitywne amerykańską metodą – Wyniki badań dotyczących około 2000 dzieci pokazują, że na takim treningu bardzo dużo zyskują zarówno uczniowie z umiarkowanymi trudnościami w nauce, jak i ci, u których zdiagnozowano np. ADHD, dysleksję, zaburzenia deficytu uwagi (ADD) czy nawet zaburzenia ze spektrum autyzmu – podkreśla.

Skuteczność treningu kognitywnego jest konsekwencją faktu, że tego typu ćwiczenia umysłowe wzmacniają zarówno uwagę, pamięć czy szybkość przetwarzania informacji, jak i powiązania między poszczególnymi umiejętnościami poznawczymi. Podczas ćwiczeń w mózgu tworzą się nowe ścieżki neuronowe, które ułatwiają elastyczne korzystanie z nowej wiedzy. W efekcie poprawia się np. płynność czytania, koncentracja uwagi bądź też szybkość zapamiętywania. Trening ma wpływ zarówno na sam proces uczenia się (dziecko uczy się szybciej), jak i na wyniki w nauce (informacje są lepiej zrozumiane i pozostają w pamięci na długo).

Ponieważ korzyści z tego typu treningów najbardziej doceniają rodzice dzieci w wieku szkolnym, to właśnie uczniowie najczęściej korzystają z treningów umiejętności poznawczych. Tak naprawdę jednak sprawność umysłu można ćwiczyć w każdym wieku i bez względu na stan zdrowia. A historie Bena Utechta i Johna Kellera stanowią dowód, że trening mózgu może przynieść spektakularne efekty – i to nawet w bardzo trudnych sytuacjach.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Rehabilitacja

Dyskopatia piersiowa
Witam Możecie podzielić się objawiami dyskopatii piersiowej? Od czego u Was się zaczęło?
Rezonans pomocy!!!
Co to wszystko oznacza co jest w opisie rezonansu Mam parestazje braki czucia popuszczam mocz i stolec.... Co to jest ??? Długi czas oczekiwania na wizyte
Implanty c5 i c6
Witam ja jestem świeży , dosłownie 2 tygodnie po operacji szyjnego mam implanty c5 i c6 ktoś podpowie jak mam funkcjo owac dalej kiedy rehabilitację i tak dalej ? Bo niestety w takim szpitalu byłem ż...
At What Age Does a Man Stop Ejaculating – Here’s the Right Answer!
The relation between age and sexual tendency is very strong. Especially in men, sexual performance depends highly on the age of the person. We see a Man Stop Ejaculating after a certain age. This is ...
MODIC 1
Mam pytanie związane z MODIC 1. W opisie rezonansu: zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgów szyjnych, głównie pod postacią konwersji szpiku, również wyostrzenia kostne na ich krawędziach. Pasma obrzę...
Rezonans wyniki odczyt
Witam, neurologa będę mieć dopiero pod koniec grudnia. Czy ktoś mógłby mi przetłumaczyć na prosty język mój opis badania rezonansu ? Z góry dziękuję
Reklama:
Reklama: