Reklama:

Czym jest bezsenność i jak się ją leczy?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Czym jest bezsenność i jak się ją leczy?

Shutterstock

Bezsenność u kobiet

Bezsenność to subiektywna dolegliwość, która polega na zbyt krótkim, nieregenerującym śnie, prowadzącym do obniżenia sprawności organizmu w trakcie dnia. O bezsenności zwykle mówi się dopiero w tedy, gdy problemy z zasypianiem występują co najmniej trzy razy w tygodniu przez przynajmniej miesiąc czasu.

Reklama:

Spis treści:

  1. Rodzaje bezsenności
  2. Kto najczęściej choruje na bezsenność ?
  3. Dlaczego pojawiają się problemy ze snem?

Rodzaje bezsenności 

W zależności od czasu trwania rozpoznaje się:
  • bezsenność przygodną, która trwa do kilku dni,
  • bezsenność krótkotrwałą, do trzech tygodni,
  • bezsenność przewlekłą.
Warunkiem rozpoznania bezsenności przygodnej i krótkotrwałej jest senność i zmęczenie w ciągu dnia, natomiast w przewlekłej gorsza sprawność psychomotoryczna i obniżenie nastroju.

Kto najczęściej choruje na bezsenność ? 

W przeprowadzonych badaniach ankietowych 35% populacji cierpi na problemy ze snem, u 7,5% zaburzenia snu trwają ponad rok. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Ilość skarg zależy tez od wieku. Ludzie młodzi przed 24 rokiem życia bardzo rzadko zgłaszają problemy ze snem, natomiast wśród osób po 65 roku życia bezsenność dotyka aż 42%.      

Dlaczego pojawiają się problemy ze snem? 

Przyczyny zaburzeń mogą być bardzo złożone. W przypadku bezsenności przygodnej najczęściej przyczyną jest stres, problemy i towarzyszące im emocje. Inne czynniki wpływające na przejściowe problemy ze snem to zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu w którym śpimy, picie znacznych ilości kawy oraz herbaty i przyjmowane leki.
 
Bezsenność przewlekła może być pierwotna, czyli spowodowana endogennymi nieprawidłowościami generowania snu, lub wtórna, powstająca w wyniki zaburzeń psychicznych,  schorzeń somatycznych, działania lub odstawienia substancji psychoaktywnych.
 
U źródła bezsenności może pojawić się nadczynność tarczycy, astma, choroby serca, braki w produkcji melatoniny, choroba Parkinsona i artretyzm. Jeśli jednak wydaje się, że nic nam nie dolega chroniczna bezsenność może być oznaką  zbliżającej się choroby, dlatego należy poinformować o tym lekarza i niezwłocznie zgłosić się na badania.

Leczenie bezsenności

W bezsenności pierwotnej zaleca sie terapię behawioralną. Polega ona na zastosowaniu technik psychologicznych, które doprowadzą do zwiększenia relaksu przed snem i poprawy hiegieny snu. Umożliwiają redukcję negatywnego myślenia i lęków, które owocują zwiększonym pobudzeniem i spadkiem jakości snu.
 
Podstawowe techniki wykorzystywane w terapii behawioralnej to edukacja w zakresie higieny snu, kontrola bodźców i ograniczanie snu. Kontrola bodźców opiera się na wypracowaniu nowego nawyku, kojarzenia łóżka jedynie ze snem. Pacjent może się położyć tylko wtedy, gdy jest śpiący. Nie wolno w łóżku czytać, jeść i oglądać telewizji.
 
Metoda ograniczenia snu polega na przebywaniu w łóżku tylko tyle czasu, ile według pacjenta trwa jego sen nocny ( nie krócej niż 4,5 godziny).
 
Terapia  behawioralna leczenie bezsenności jest efektywna i poprawę odczuwa około 80% pacjentów.Skutki są długofalowe i utrzymują się po jej zakończeniu.
 
Wskazaniem do podawania leków nasennych jest jest głównie bezsenność przygodna i krótkotrwała, głównie ze względu na uzależniający charakter preparatów nasennych.
 
Popularnością wśród osób z zaburzeniami snu cieszy się melatonina. Z powodzeniem stosowania jest u osób starszych,jednak jeśli jej poziom jest prawidłowy, dodatkowe przyjmowanie nie odniesie zamierzonego skutku.
 
Bezsenność, Sen, Zaburzenia snu
Problemy ze snem, fot. panthermedia

Higiena snu

Często problemy ze snem są wynikiem nieodpowiednich warunków do spania. Pomiszczenie w którym śpimy powinno być przewietrzone i ciche, tak aby nic nie rozpraszało naszej uwagi. Należy pamiętać o zasłonięciu zasłon i wygaszeniu światła, ponieważ jest ono naturalnym sygnałem, strerującym produkcją melatoniny.
 
Przy zapalonym świetle poziom melatoniny we krwi zmniejsza się, tak jak w ciągu dnia, natomiast ciemność daje sygnał naszemy organizmowi, żę pora iść spać.
 
Pamiętajmy,aby tuż przed snem nie jeść, warto także wyjść na krótki spacer.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Bezsenność

Gdzie poznać kogoś z roczników 92-00? Gdzie dziś poznają się ludzie w tym wieku?
Gdzie poznają się ludzie z roczników 92-00? Gdzie poznać kogoś? Skończyłam 25 lat w styczniu, 7 miesięcy temu, czyli w lipcu skończyłam studia, aktualnie szukam pracy. Jak studiowałam w Łodzi ...
Co mogą sugerować poniższe objawy?
Cześć Od 01.2024 roku leczę się psych. - diagnoza zab.depr. i lękowe + z mmpi @ zab. osobowości z cechami chwiejnymi emocjonalnie i osobowości zależnej. Powodem wizyty były nawracające objawy depre...
CHAD ze szybką zmianą FAZ
Cześć piszę do Was z takim zapytanie. Czy ktoś z Was cierpi na zaburzenie CHAD ze szybką zmianą faz ? Powiem szczerze, ze mega mnie to już męczy... co prawda fazy zmieniają się nie z godziny na godz...
Tak bardzo proszę o pomoc 😭
Cześć I Kochani, Kochane, Zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc i radę w sprawie mojej mamy, która od 23 lat zmaga się z ChAD. Jest to dla niej niezwykle trudna walka, która odcisnęła swoje...
Nawrót u partnera chorego na ChAD
Mój partner blisko rok był w remisji. Na przełomie lipca/sierpnia lekarz, którego obecnie chłopak zmienił już na innego, drastycznie obniżył mu dawkę litu, ze względu na jego zbyt wysoki poziom we kr...
Wpływ znajomych na chadowca
Hej, u mojej żony rok temu zdiagnozowano chad, żona brała leki zapisała się na psychoterapię ogólnie było ok. Niestety jakiś miesiąc temu nawiązała przez neta kontakt ze swoim byłym który delikatnie ...
Reklama:
Reklama: