Reklama:

Depresja, lęk i psychozy w chorobach neurologicznych

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Depresja, lęk i psychozy w chorobach neurologicznych

Shutterstock

MRI, rezonans mózgu

Współwystępowanie zaburzeń psychicznych z chorobami neurologicznymi nie jest rzadkie. W przypadku niektórych jednostek, którymi typowo zajmują się neurolodzy, problemy psychiczne występują u nawet przeważającej większości cierpiących na nie pacjentów. Pamięć o istnieniu takiej możliwości jest wyjątkowo ważna, występowanie zaburzeń psychicznych u pacjentów może bowiem prowadzić do stawiania im niewłaściwych rozpoznań, ale i do pogorszenia efektów leczenia ich pierwotnego schorzenia neurologicznego.

Reklama:

Neurologia jest pokrewna psychiatrii z wielu względów – przyczyną takiego stanu rzeczy jest np. to, że specjaliści tych dziedzin nierzadko zajmują się leczeniem tych samych schorzeń (tak bywa chociażby w przypadku zaburzeń otępiennych). Niektórzy autorzy podkreślają nawet to, że obecnie te dwie nauki powinny tak naprawdę tworzyć jedną, określaną jako neuropsychiatria.

Do psychiatrów trafiać mogą pacjenci z jednostkami typowo neurologicznymi z tego względu, że w przebiegu wielu różnych schorzeń neurologicznych dochodzić może do wtórnego pojawiania się zaburzeń psychicznych. Okazuje się, że tak naprawdę można nawet stwierdzić istnienie pewnych korelacji pomiędzy poszczególnymi chorobami neurologicznymi a spotykanymi w nich najczęściej problemami psychiatrycznymi.

Zaburzenia depresyjne w przebiegu chorób neurologicznych

Samo wystąpienie choroby neurologicznej – szczególnie takiej o charakterze przewlekłym, jak np. padaczka czy stwardnienie rozsiane – już samo może stanowić czynnik ryzyka pojawienia się u pacjenta zaburzeń afektywnych. W końcu jako jedną z potencjalnych przyczyn zaburzeń depresyjnych wymienia się doświadczenia przez pacjenta długotrwałych schorzeń somatycznych, a takowymi choroby neurologiczne po prostu są.

Powyżej sformułowany został ogólny wniosek, okazuje się jednak, że u chorych na pewne jednostki neurologiczne szczególnie można się spodziewać wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Ich częstość może być nawet bardzo zaskakująca, ponieważ u pacjentów z chorobą Parkinsona czy ze stwardnieniem rozsianym zaburzenia depresyjne pojawiać się mogą nawet u połowy z nich. W przebiegu padaczki problem ten pojawiać się może jeszcze częściej - depresja może dotyczyć nawet 3/4 wszystkich cierpiących na epilepsję pacjentów. Znaczny wzrost ryzyka zaburzeń afektywnych dotyczy również osób po udarze mózgu, pacjentów którzy przebyli uraz głowy, a nawet osób cierpiących z powodu częstych migrenowych bólów głowy.

Potencjalnych przyczyn zwiększonego ryzyka zaburzeń depresyjnych w przypadku wymienionych chorób neurologicznych wyróżnia się co najmniej kilka. Rozważa się tutaj m.in. wpływ poudarowych uszkodzeń szlaków noradrenergicznych czy dopaminergicznych, ale także zjawiska niezwiązane ściśle z samymi patomechanizmami poszczególnych schorzeń. Do ostatnich z wymienionych zalicza się takie problemy, jak np. ograniczenie możliwości samodzielnego funkcjonowania spowodowane chorobą neurologiczną czy konieczność zrezygnowania z aktywności zawodowej – takowe problemy zdecydowanie mogą przyczyniać się do występowania zaburzeń depresyjnych.

fot. panthermedia

Zaburzenia lękowe w przebiegu chorób neurologicznych

Lęk u osób cierpiących na schorzenia neurologiczne może rozwijać się choćby wtedy, kiedy pacjenci nie wiedzą, jaki czeka ich los. Tak zdarza się chociażby w przypadku stwardnienia rozsianego – w przebiegu tejże jednostki nie jest przecież możliwe przewidzenie, kiedy pojawi się jej kolejny rzut ani jakie następstwa ten rzut po sobie pozostawi.

Zaburzenia lękowe współwystępujące z chorobami neurologicznymi przybierać mogą rozmaite postacie – bywają nimi zarówno fobie specyficzne, jak i zaburzenia lękowe uogólnione. Częstość ich pojawiania się w omawianej grupie pacjentów bywa wysoka podobnie, jak to było w przypadku omówionych wyżej zaburzeń depresyjnych. Przykładowo, zaburzenia lękowe mogą występować u nawet 3/4 pacjentów z chorobą Parkinsona czy u 1/3 osób, które doświadczyły udaru mózgu. Innymi patologiami, które również szczególnie sprzyjają pojawianiu się lęku u pacjentów, są schorzenie demielinizacyjne, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego czy padaczka.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Lęk uogólniony-książka
Cześć, Czy ktoś z Was poleciłby książkę pomocna przy zespole lęku uogólnionego? Krótko mówiąc póki co mam dość terapii a Nieustannie towarzyszy mi lęk niepokój najbardziej o to, że coś się stanie ...
Syn ma problem z akceptacja porazki
moj syn z Zespolem Aspargera nie akceptuje przegranej w porcie, grach plasnszowych itp
Jak zniwelowac stimowanie
Moj nastoletni syn ma Zespol Asparger. Kiedy w szkole ycpodczas przerwy patrzy jak koledzy graja na telefonie cieszac sie *** rekami i zaciska je Czy mozna to ograniczyc
Ból głowy seks
Cześć , Objawy zaczęły się około 3 tygodnie temu. Nagle czy orgazmie dostałam strasznego bólu głowy. Przeszedł po jakiś 40 min. Przy następnych stosunkach ból głowy również był ale mniejszy aż do wc...
usg biodra kraków
Dzień dobry, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w znalezieniu gabinetu medycznego, który oferuje [url=https://ultragen.pl/badanie-stawu-biodrowego]usg biodra kraków[/url]. Mam pewne dolegliwości zwi...
gość
Ból głowy, opada lewy kącik ust i niedowład prawostronny ręka i noga
Dzień dobry, Mam na imię Piotr od kilku lat z żoną walczymy z bólami głowy. Pisze z gorąca prośba ponieważ siedzę w poczekalni na sor już nie możemy u nikogo znaleźć pomocy ostatnio żoną była...
Reklama:
Reklama: