Reklama:

Diagnostyka chorób układu moczowego - część 3: badania radiologiczne, biopsja nerki

dr med. Małgorzata Rusek-Zychma, specjalista pediatra, Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Diagnostyka chorób układu moczowego - część 3: badania radiologiczne, biopsja nerki

ojoimages

Pacjent w szpitalu

Trzecia część artykułu omawiającego różnorodne badania układu moczowego oraz podstawowe zasady interpretacji wyników tych badań. Omówiono najważniejsze badania obrazowe, takie jak USG, urografia, cystografia, tomografia komputerowa oraz scyntygrafia. Przedstawiono ponadto zasady wykonywania biopsji nerki.

Reklama:

UROGRAFIA

Badanie polega na podaniu kontrastu dożylnie przez wenflon. Kontrast drogą krwi przechodzi do naczyń nerek, następnie gromadzi się w miąższu nerki, zostaje przefiltrowany do moczu i tą droga wydala się najpierw do miedniczki nerkowej przez moczowody do pęcherza moczowego i na zewnątrz przez cewkę moczową, co widoczne jest w obrazie rentgenowskim.

W związku z tym możemy określić wiele istotnych informacji dotyczących obrazu i funkcji układu moczowego. Główne wskazania do wykonania tego badania dotyczą: diagnostyki wad układu moczowego, ocenę po wykonanym zabiegu operacyjnym lub podejrzenia kamicy układu moczowego.

Dzieci mniejsze nie wymagają specjalnego przygotowaniu, wystarczy żeby były na czczo. Przy dużej ilości mas kałowych szczególnie u starszych dzieci konieczne może być podanie środka przeczyszczającego i dieta płynna w dniu poprzedzającym badanie. W dniu badania wykonuje się pierwsze zdjęcie tzw. przeglądowe w celu oceny przygotowania pacjenta do badania (obecności mas kałowych i gazów) oraz obecności np. kamieni (patrz wyżej).

Jeśli nie ma przeciwwskazań technicznych dożylnie pacjentowi leżącemu na stole rentgenowskim podaje się kontrast dożylnie i wykonuje kolejne zdjęcia w odstępach kilkuminutowych. W razie potrzeby po konsultacji z lekarzem radiologiem wykonuje się również zdjęcia opóźnione po kilku godzinach.

Przeciwwskazaniami do wykonania badana są: odwodnienie, nadczynność tarczycy, zaawansowana niewydolność nerek i silna reakcja uczuleniowa po poprzednim podaniu kontrastu.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

Badanie jest również formą badania rentgenowskiego, ale pozwala na dokładniejszą ocenę budowy i funkcji układu moczowego . Również podobnie jak w urografii do badania podaje się kontrast.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: