Reklama:

Dieta szansą na wyleczenie raka

Dieta OleoKeto

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Dieta szansą na wyleczenie raka

fotolia.com

Owoce i awokado

Nowotwór stawia przed nami trud podjęcia wielu decyzji. Rozwiązania oferowane przez dzisiejszą medycynę pozwalają co prawda walczyć z rakiem, nie są jednak pozbawione negatywnego oddziaływania na cały organizm. Dzieje się tak dlatego, gdyż zarówno chemio-, radio- czy farmakoterpia nie należą do metod celowanych, czyli ukierunkowanych ściśle na komórki patologiczne. Nie dziwi więc fakt, że pacjenci poszukują bardziej naturalnych i mniej inwazyjnych sposobów na leczenie lub wspieranie kuracji antynowotworowej. Należy do nich dietoterapia, a więc stosowanie specjalistycznego modelu żywienia w celu eliminacji lub wycieszenia objawów chorobowych. Jednym z takich modeli jest dieta ketogenna.

Reklama:

Antyrakowe menu

Dieta OleoKeto zakłada minimalizację spożycia węglowodanów i maksymalizację obecności tłuszczów w codziennym menu. Aby do tego doszło, pacjent musi zaprzyjaźnić się z kuchenną wagą, tabelami wartości odżywczej oraz zaopatrzyć w długopis i kalkulator, żeby odpowiednio bilansować posiłki. Robienie notatek ułatwia przygotowywanie posiłków, a z czasem może nawet wykształcić zdolność niemal intuicyjnego komponowania dań. Nie wszystkie produkty można stosować w diecie ketogennej, jednak nie oznacza to, że posiłki nie będą smaczne. Ich bazą mogą bowiem być np. jajka, ryby, przetwory mleczne, wybrane mięsa i wędliny, roślinne oleje tłoczone na zimno, orzechy, a także warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym. Po ustaleniu swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego i odpowiednim doborze produktów, możemy więc sięgać po takie warianty posiłków jak choćby jajecznica, omlet, duszone dania rybne, całe bogactwo serów czy różne kombinacje warzyw i mięsa. Zasadniczą kwestią pozostaje jednak zachowanie odpowiednich proporcji oraz nieprzekraczanie dziennego limitu na spożycie węglowodanów – także tych zawartych w napojach, lekach czy nawet środkach do higieny jamy ustnej. Drugą istotną zasadą jest utrzymywanie pełnej kontroli nad właściwą podażą mikro- i makroskładników, które są niezbędne dla zdrowia wyniszczonego przez nowotwór organizmu. Pomocny będzie dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Dekarcenal, którym można zastępować 1-2 z zalecanych codziennie 4 posiłków.
Odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych jest szalenie ważna ze względu na przemiany metaboliczne, w których pełnią one swoje role. Większość procesów chorobowych, w tym nowotwory, wymaga ich zwiększonej podaży. Niedobory mogą natomiast zaostrzać przebieg choroby bądź powodować współwystępujące schorzenia. Dlatego istotne jest zapobieganie im za pomocą odpowiednich preparatów. Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, takie jak Dekarcenal, mogą stanowić dobre uzupełnienie diety ketogennej i wspomagać proces leczenia – podsumowuje dietetyk, Sławomir Kula.

Artykuł konsultował Sławomir Kula, dietetyk kliniczny, doradca żywieniowy. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Cały czas poszerza swoją wiedzą na specjalistycznych konferencjach i szkoleniach. Autor licznych publikacji z dziedziny dietetyki. Prowadzi Poradnię Dietetyczną Świat Odżywiania w Poznaniu. Jest zwolennikiem metody „małych kroków”.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie raka

gość
Kraniektomia
Czy po Codubix założony 7 lat temu można lecieć samolotem ? Czy jest coś na co uważać podczas lotu ?
Zmiana na paznokciu , czerniak ? Siniak ?
Witam , na palcu zrobiło mi się coś takiego ? Jeszcze 3 tyg temu nie było tego w ogóle , ściągnęłam lakier z paznokcia i dzisiaj to zobaczyłam . Ostatnio miałam na sobie w pracy za ciasne buty ? Moż...
Reklama:
Reklama: