Reklama:

Dlaczego warto robić badania wątroby przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Dlaczego warto robić badania wątroby przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Panthermedia

Leczenie wątroby

Próby wątrobowe pozwalają na ocenę pracy wątroby. Podczas stosowania antykoncepcji szczególnie powinno się co jakiś wykonać kontrolne badania na poziom AspAT-u, ALATU, Bilirubiny oraz GGTP. Dlaczego? Ponieważ niektóre ze składników tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę i warto ją stale mieć pod kontrolą. Z chorą wątrobą nie ma żartów. Czasami podstawowe wyniki z badań wątroby oraz obraz USG mogą pomóc w diagnostyce różnych chorób tego narządu.

Reklama:

Wybrane badania wątrobowe

AspAT – aminotransferaza asparginianowa. Zazwyczaj stosowanymi skrótami w oznaczeniach są także: GOT, AST. Jest to enzym wewnątrzkomórkowy. Znajduje się w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym, nerkach i wątrobie. Badanie tego enzymu pozwala na wykrywanie chorób wątroby.

ALAT – amiotransferaza alaniowa. Tu stosowanymi skrótami są: GPT, ALT, AIAT, SGPT. Pojawia się głównie w komórkach wątroby. Jest także enzymem. Rzadziej można zobaczyć jego obecność w mięśniu sercowym czy nerkach.

Wskaźnik de Ritsa – czyli stosounek poziomu ALATU do AspAT-u pozwala na wykrycie chorób wątroby.

Bilirubina – istnieją trzy rodzaje poziomu bilirubiny. Całkowita, bezpośrednia i pośrednia. Całkowita jest sumą dwóch poprzednich. Bilirubina to żółty barwnik, który pochodzi z rozpadu krwinek czerwonych. Łatwo się zatem domyślić, że wchodzi w skład hemoglobiny. Jej poziom zachwiany poziom we krwi także może wykazywać uszkodzenia wątroby.

GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza. Enzym ten występuje w błonie komórkowej trzustki, wątroby, nerek oraz jelit. Jego podwyższony poziom może wskazywać na wiele chorób, w tym także chorób wątroby.

Wymienione wyżej badania należy wykonać na czczo w laboratorium diagnostycznym. Pobrana zostanie przez pielęgniarkę krew do badania. Zazwyczaj wyniki są do odbioru tego samego dnia lub następnego w zależności od laboratorium. Wyniki należy skonsultować z lekarzem, który skierował nas na badanie.


fot. panthermedia

Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog stwierdzi, że może występować choroba wątroby u pacjentki, to skieruje ją do hepatologa. Lekarz hepatolog jest specjalistą od leczenia chorób wątroby. Jeżeli znacznie podwyższony jest poziom AspAT-u, ALATU i GGTP to lekarz prawdopodobnie zleci nam jeszcze badanie na sprawdzenie, czy nie mamy wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C – czyli WZW B i WZW C. O ile na WZW B byliśmy w dzieciństwie szczepieni i teoretycznie jesteśmy chronieni, to na WZW C nie ma szczepionki.

Czy wątroba boli?

Zazwyczaj wątroba nie daje sygnałów bólowych. Jeżeli już to w momencie, gdy występują problemy z trawieniem, najczęstszym odczuwalnym bólem jest ból po prawej stronie promieniujący w okolicy żeber. Poza tym wątroba może boleć już w ciężkich nowotworowych przypadkach.

PCOS, antykoncepcja a wątroba

Wiele kobiet, które cierpią na Zespół Policystycznych Jajników stosuje antykoncepcję. W przypadku PCOS zazwyczaj kobiety mają problemy z utratą wagi, a ich największą udręką są stale towarzyszące zaburzenia hormonalne. Dodatkowo nadwaga i otyłość to stały kompan choroby. Przy stosowaniu antykoncepcji można przytyć. Są dwie możliwości: pierwsza to nasza wina, gdyż nie potrafimy zahamować apetytu i jemy więcej zrzucając winę na antykoncepcję, druga: faktycznie skład tabletki ma wpływ na tycie i mimo zdrowej diety i trybu życia nie mamy na to wpływu. Przy każdej nadwadze należy zadbać o stan swojej wątroby.

Każdy kilogram więcej może przyczynić się do stłuszczenia wątroby. W przyszłości nieleczone stłuszczenie wątroby może przynieść nam nieciekawe konsekwencje w postaci chorób nowotworowych wątroby. Należy pamiętać, że stłuszczenie wątroby to nie tylko problem alkoholików. Istnieje również niealkoholowe stłuszczenie wątroby i osoby z nadwagą powinny co jakiś czas sprawdzając także stan narządu, nie tylko poprzez badania krwi, ale także przez USG wątroby.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Antykoncepcja

gość
Proszę o szybką odpowiedz
Zapomniałam wziąść tabletkę dwuskładnikową w trzecim tygodniu ( zapomniałam w czwartek i w piątek o 17 wzięłam tą zapomnianą a o 20 tą piątkową) . Brałam do końca blistra i zrobiłam 7 dniową przerwę ...
gość
Spadająca prezerwatywa
Witam, ostatnio zaczęliśmy współżyć z dziewczyną , i cały czas występuje problem spadającej prezerwatywy która kilka razy trzeba było wyszukiwać w waginie mojej drugiej połówki . Jaki jest powód wyst...
gość
Zwymiotowanie tabletki
Dzień dobry. W czwartek wzięłam tabletkę z pierwszego tygodnia (4) jednak po 2,5h wystąpiły skąpe wymioty. Nie wzięłam już kolejnej. Stosunek odbyłam w czwartek rano oraz piątek rano po incydencie j...
Krwawienie między miesiaczkami
Witam. Miałam ostatnio dziwna sytuacje. Wiem że przede wszystkim potrzebna jest wizyta u ginekologa ale chciałbym się (może) uspokoić zanim będę mogą wybrać się do niego. Zaraz po dniach płodnym (w...
Czy to może być ciąża?
Dzień dobry, jestem w 17 dniu cyklu i strasznie bolą mnie piersi,są twarde jak kamień i jeszcze nigdy nie były takie nabrzmiałe. Podczas dni płodnych uprawialiśmy z mężem seks, jednak nie doszło do...
Nadżerka duża,a zajście w ciążę.
Witam,mam pytanie do osób mniej więcej w moim wieku.Mam 39 lat, wróciłam właśnie od ginekologa który stwierdził dość dużą nadżerkę,która nie kwalifikuje się do leczenia tylko do usunięcia.Zapytał mni...
Reklama:
Reklama: