Reklama:

Dlaczego warto robić badania wątroby przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Dlaczego warto robić badania wątroby przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Panthermedia

Leczenie wątroby

Próby wątrobowe pozwalają na ocenę pracy wątroby. Podczas stosowania antykoncepcji szczególnie powinno się co jakiś wykonać kontrolne badania na poziom AspAT-u, ALATU, Bilirubiny oraz GGTP. Dlaczego? Ponieważ niektóre ze składników tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę i warto ją stale mieć pod kontrolą. Z chorą wątrobą nie ma żartów. Czasami podstawowe wyniki z badań wątroby oraz obraz USG mogą pomóc w diagnostyce różnych chorób tego narządu.

Reklama:

Wybrane badania wątrobowe

AspAT – aminotransferaza asparginianowa. Zazwyczaj stosowanymi skrótami w oznaczeniach są także: GOT, AST. Jest to enzym wewnątrzkomórkowy. Znajduje się w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym, nerkach i wątrobie. Badanie tego enzymu pozwala na wykrywanie chorób wątroby.

ALAT – amiotransferaza alaniowa. Tu stosowanymi skrótami są: GPT, ALT, AIAT, SGPT. Pojawia się głównie w komórkach wątroby. Jest także enzymem. Rzadziej można zobaczyć jego obecność w mięśniu sercowym czy nerkach.

Wskaźnik de Ritsa – czyli stosounek poziomu ALATU do AspAT-u pozwala na wykrycie chorób wątroby.

Bilirubina – istnieją trzy rodzaje poziomu bilirubiny. Całkowita, bezpośrednia i pośrednia. Całkowita jest sumą dwóch poprzednich. Bilirubina to żółty barwnik, który pochodzi z rozpadu krwinek czerwonych. Łatwo się zatem domyślić, że wchodzi w skład hemoglobiny. Jej poziom zachwiany poziom we krwi także może wykazywać uszkodzenia wątroby.

GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza. Enzym ten występuje w błonie komórkowej trzustki, wątroby, nerek oraz jelit. Jego podwyższony poziom może wskazywać na wiele chorób, w tym także chorób wątroby.

Wymienione wyżej badania należy wykonać na czczo w laboratorium diagnostycznym. Pobrana zostanie przez pielęgniarkę krew do badania. Zazwyczaj wyniki są do odbioru tego samego dnia lub następnego w zależności od laboratorium. Wyniki należy skonsultować z lekarzem, który skierował nas na badanie.


fot. panthermedia

Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog stwierdzi, że może występować choroba wątroby u pacjentki, to skieruje ją do hepatologa. Lekarz hepatolog jest specjalistą od leczenia chorób wątroby. Jeżeli znacznie podwyższony jest poziom AspAT-u, ALATU i GGTP to lekarz prawdopodobnie zleci nam jeszcze badanie na sprawdzenie, czy nie mamy wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C – czyli WZW B i WZW C. O ile na WZW B byliśmy w dzieciństwie szczepieni i teoretycznie jesteśmy chronieni, to na WZW C nie ma szczepionki.

Czy wątroba boli?

Zazwyczaj wątroba nie daje sygnałów bólowych. Jeżeli już to w momencie, gdy występują problemy z trawieniem, najczęstszym odczuwalnym bólem jest ból po prawej stronie promieniujący w okolicy żeber. Poza tym wątroba może boleć już w ciężkich nowotworowych przypadkach.

PCOS, antykoncepcja a wątroba

Wiele kobiet, które cierpią na Zespół Policystycznych Jajników stosuje antykoncepcję. W przypadku PCOS zazwyczaj kobiety mają problemy z utratą wagi, a ich największą udręką są stale towarzyszące zaburzenia hormonalne. Dodatkowo nadwaga i otyłość to stały kompan choroby. Przy stosowaniu antykoncepcji można przytyć. Są dwie możliwości: pierwsza to nasza wina, gdyż nie potrafimy zahamować apetytu i jemy więcej zrzucając winę na antykoncepcję, druga: faktycznie skład tabletki ma wpływ na tycie i mimo zdrowej diety i trybu życia nie mamy na to wpływu. Przy każdej nadwadze należy zadbać o stan swojej wątroby.

Każdy kilogram więcej może przyczynić się do stłuszczenia wątroby. W przyszłości nieleczone stłuszczenie wątroby może przynieść nam nieciekawe konsekwencje w postaci chorób nowotworowych wątroby. Należy pamiętać, że stłuszczenie wątroby to nie tylko problem alkoholików. Istnieje również niealkoholowe stłuszczenie wątroby i osoby z nadwagą powinny co jakiś czas sprawdzając także stan narządu, nie tylko poprzez badania krwi, ale także przez USG wątroby.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Antykoncepcja

Miesiączka po miesiączce
Witam mam 23 lata moja miesiączka jest zazwyczaj regularna przeważnie od 15 do 20 dnia każdego miesiąca dostaje okres. W kwietniu miesiączka spóźniała mi się prawie dwa tygodnie po czym trwała razem ...
Ginekologia
Dobry wieczór. Napisałam,bo coś mnie niepokoi. Nie wiem,co to może być. Bardzo się denerwuje.Dostrzeglam to wczoraj.Umawiam się na wizytedo lekarza. Proszę o pomoc, co to może być?. Bardzo się boję. ...
gość
EVRA : CZY TEN PLASTER DZIALA??
Dzień dobry, przychodze z pytankiem czy ten plaster działa? Cała ciałowa powierzchnia mocno przylega do skory, jedynie martwi mnie ten brzeg bo delikatnie odstaje. Naklejam jutro kolejny (2) bo mam d...
Luteina
Od kilku miesięcy przyjmuje luteinę 50mg. Miała na celu uregulowanie cykli. Przyjmuje 2 razy dziennie po 2 tabletki od 16dc. Dzisiaj zakończyłem opakowanie i zauważyłam lekkie plamienie nie trwało dł...
Opryszczka
Błagam o pomoc, po prostu już jestem załamana, po raz pierwszy mnie spotkało to dziadostwo, już nie mam siły znosić ten ból, nie mogę żyć z tym, to najgorsze co przeżywałam kiedykolwiek w tym życiu, ...
gość
kiedy skutki uboczne?? EVRA
Hej dziewczyny!!! Mam do was takie pytanko odnośnie skutków ubocznych od plastrów evra. Kiedy u was wystąpiły?? jakie byly??? I czy minely???
Reklama:
Reklama: