Reklama:

Efekt wdowy - kiedy cierpi dusza, cierpi również ciało

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Efekt wdowy - kiedy cierpi dusza, cierpi również ciało

medforum

Bliskość w związku

Zaburzenia libido mogą pojawić się w każdym wieku. U mężczyzn może dojść do zaburzeń erekcji, u kobiet - do tzw. Efektu wdowy, znanego w literaturze również jako Zespołu Kehrer lub zespołu pięciu objawów. Zespół Kehrera występuje u wielu kobiet, które nawet nie zdają sobie sprawy, że na niego cierpią. Efekt wdowy może pojawić się na skutek wielu wydarzeń - nieakceptacji samej siebie, niezadowolenia z partnera czy problemów na tle nerwowym.

Reklama:

Czym jest libido?

Libidem nazywa się popęd płciowy, znany również w literaturze fachowej jako żądza seksualna. Libido stanowi nic innego jak biologiczną odpowiedź na potrzebę zaspokojenia seksualnego. Pojęcie popędu wprowadził do ogólnego użytku Zygmunt Freud, który udowadniał, że libido jest energią życiową.

Przyczyny problemów z libido

Zaburzenia libido mogą pojawić się w każdym wieku. Przyczyn pojawienia się zaburzeń trudno upatrywać w jednej, konkretnej przyczynie. Bardzo często za obniżone libido winę ponosi stres i zmęczenie. Niekiedy, za obniżenie libido odpowiada…. Partner lub Partnerka, którzy czując ciągły niedosyt i niezadowolenie z życia seksualnego krytykują każde zbliżenie, przez co zaczyna się ono kojarzyć z traumatycznym przeżyciem.

Za obniżone libido odpowiadają często kompleksy, wewnętrzne niezadowolenie z własnego wyglądu. Przyczyną zaburzeń libido mogą być chociażby rozstępy, cellulit, niezadowolenie ze swojego biustu. Nie jest prosto zaakceptować siebie, ważna jest próba akceptacji która z czasem może przyczynić się do polepszenia spraw łóżkowych. Niekiedy, przyczyny problemów z libido leżą głębiej w podświadomości, a wywoływać je może wspomniany Zespół wdowy.

Czym jest zespół wdowy?

O zespole wdowy (Kehrera) mówi się w przypadku, gdy kobieta nie odczuwa satysfakcji z życia seksualnego, co może prowadzić do zaburzeń miednicy małej u kobiety. Zespół Kehrera obejmuje zasadniczo dwie fazy.

W fazie pierwszej następują największe zmiany w psychice kobiety. Pierwszym objawem zachodzących zmian jest nadmierne pobudzenie fizyczne. Stanowi pobudzenia fizycznego mogą towarzyszyć niechęć, zdenerwowanie, niekiedy rozdrażnienie i ogólna złość. Bywa, że kobieta staje się markotna i płaczliwa, zaś objawy pierwszej fazy zespołu wdowy mylone są z napięciem przedmiesiączkowym. W przeciwieństwie do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, symptomy nie ustają a wręcz odwrotnie - zaczynają być coraz bardziej uciążliwe, przez co normalne funkcjonowanie przestaje być możliwe.


fot. panthermedia

Faza druga zespołu wdowy związana jest z pojawieniem się szeregu zaburzeń związanych z problemami, które dotykają miednicy mniejszej. Częstym objawem, który pojawia się w drugiej fazie są pojawiające się bóle brzucha oraz bóle kości krzyżowej.

Objawy są na tyle niespecyficzne,że podobnie jak w przypadku objawów I fazy mylone są ze zbliżającą się miesiączką. Kolejnym objawem, który może sugerować początek Zespołu Kehrera są pojawiające się hemoroidy i żylaki odbytnicy. Zdarza się, że żylaki dosięgają warg sromowych, miednicy małej a nawet okolic pod udami. Trzecim z objawów, który towarzyszy fazie drugiej jest świąd pochwy i sromu, pojawiające się ropne upławy. W kolejnym etapie ściany macicy ulegają zniekształceniu - zaczynają grubieć, przestaje pojawiać się śluz a miesiączka może ustać. Ostatnim z możliwych symptomów są nasilające się bóle więzadeł krzyżowo macicznych, którym towarzyszą skurcze.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to może być
W okolicach intymnych warg sromowych pojawił mi się taki guzek, co to może być
gość
Zaczerwieniony penis , spuchnięty napletek, pieczenie, swędzenie
Cześć, liczę na waszą pomoc otóż od niedzieli mam problem . W sobotę wieczorem uprawiałem seks ze swoją dziewczyną, robimy to bez prezerwatywy, ona regularnie bierze tabletki. Nie mam innych partne...
gość
Co to za krostki?
Cześć! Jakoś tydzień temu zauważyłam u siebie takie krostki. Nie swędzą, nie bolą, nie krwawią. Nie goliłam się przez dłuższy czas i wczoraj jedynie ogoliłam się, aby móc się im lepiej przyjrzeć...
gość
Bolące krostki
Od paru dni zaczęły pojawiać mi się bolące krostki, najpierw była jedna później pojawiło się więcej na wargach sromowych wewnętrznych i zewnętrznych, nawet koło odbytu co to może być
gość
Bakterie w macicy (pojedyncze)
Witam, w posiewie z macicy wyszły mi bakterie: Staphylococcus hominis, S. epidermidis i Streptococcus anginosus - wszystkie ilość: "pojedyncze" (wymaz z macicy w trakcie miesiączki). Badanie z wziern...
gość
Białe ropnie z czarnym krostkami w środku gozki
Witam, najprawdopodobniej po załatwieniu się w lasku miałam Kontakt z roślina po czym następnego dnia pojawiły mi się gozki na jednej wardze i po kilku dniach zaczęły pojawiać się ropnie z czarnymi ...
Reklama:
Reklama: