Reklama:

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień macicznych

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień macicznych

PantherMedia

Ból brzucha

Nieprawidłowe krwawienia maciczne są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentek na wizytę u ginekologa. W różnym wieku za krwawienia maciczne mogą odpowiadać różne czynniki. U pacjentek młodszych są to głównie zaburzenia hormonalne czy polipy, a u starszych kobiet trzeba koniecznie wziąć pod uwagę nowotwory dróg rodnych. Pamiętajmy, że przyczyną krwawień mogą okazać się także problemy ogólnoustrojowe pozaginekologiczne, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi.

Reklama:

Czym jest nieprawidłowe krwawienie maciczne?

Nieprawidłowe krwawienia maciczne są także często określane skrótem AUB (z ang. abnormal uterine bleeding) i obejmują grupę zaburzeń miesiączkowania pod postacią ich niewłaściwych częstości lub objętości. Fizjologicznie miesiączka powinna występować co 28+/-5 dni, a ilość traconej w niej krwi powinna wynosić około 50 ml.

Nieprawidłowe krwawienia maciczne mogą być sklasyfikowane jako:

  • Hypermenorrhea – zbyt obfite miesiączki (powyżej 100 ml)
  • Hypomenorrhea – zbyt skąpe miesiączki (poniżej 30 ml)
  • Dysmenorrhea – silne dolegliwości bólowe w okresie okołomiesiączkowym
  • Menorrhagia – bardzo obfite, krwotoczne miesiączki
  • Metrorrhagia – krwawienia poza terminem miesiączki
  • Menometrorrhagia – obfite krwawienia poza terminem miesiączki

Krwawienia maciczne mogą być przewlekłe, jeśli dane zaburzenie trwa przez większość z ostatnich 6 miesięcy lub ostre – nagły epizod ostrego krwawienia.

Zaburzenia hormonalne – najczęstsza przyczyna krwawień u młodych kobiet

Przebieg cyklu miesiączkowego jest całkowicie uwarunkowany hormonalnie. Jakiekolwiek zaburzenia funkcjonowania podwzgórza, przysadki mózgowej czy jajnika mogą powodować istotne zmiany poziomów hormonów i zaburzenia cyklu miesiączkowego, także pod postacią nieprawidłowych krwawień macicznych, głównie krwawień międzymiesiączkowych. Brak równowagi hormonalnej z przewagą estrogenów prowadzi do pogrubienia warstwy błony śluzowej macicy (endometrium) i jego złuszczania pod postacią krwawień.

Warto tu zaznaczyć, że skąpe krwawienia występują u około 15% kobiet w okresie okołoowulacyjnym, co jest spowodowane pęknięciem unaczynionego pęcherzyka Graafa, skąd zostaje uwolniona komórka jajowa. Jest to zjawisko fizjologiczne, którego nie należy mylić z nieprawidłowym krwawieniem macicznym.

fot. panthermedia

Polipy macicy jako przyczyna krwawień macicznych

Polipy macicy to miejscowy rozrosty gruczołów endometrium zlokalizowany w jamie macicy (polip endometrialny) lub jej szyjce (polip szyjkowy). Zmiany są kulistego kształtu o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów i mogą być uszypułowane („zwisające”) lub nieuszypułowane. Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim wysokie poziomy hormonów płciowych – estrogenów, ale także choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Ze względu na spore ukrwienie zmiany, zwłaszcza te o większych rozmiarach, są przyczyną nieprawidłowych krwawień macicznych – międzymiesiączkowych lub w terminie miesiączki o nadmiernej obfitości. Polipy zlokalizowane w szyjce macicy mają także tendencję do pokrwawiania po stosunku w skutek naruszenia ich powierzchni.

Współcześnie podstawową metodą leczenia polipów jest ich wycięcie specjalną pętlą elektryczną lub nożyczkami podczas zabiegu histeroskopii, polegającego na wprowadzeniu kamery do jamy macicy przez pochwę i szyjkę macicy. W wybranych przypadkach można rozpocząć leczenie od terapii hormonalnej, która może spowodować złuszczenie się polipa wraz z błoną śluzową macicy, np. podczas miesiączki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Pytanie
Nie jestem pewna czy to kłykciny , wizyta u ginekologa za tydzień. Ale czy da się szybko wyleczyć klykciny ? (Maście , olejki)
gość
Czy to kłykciny?
Zdjęcie mocno obcięte że względu na rozmiar tutaj jaki można wstawiać. Nie wiem czy to miałam kiedykolwiek nigdy nie sprawdzalam. Stały I jedyny partner od kilku lat
gość
Czy to kłykciny?
Zdjęcie mocno obcięte że względu na rozmiar tutaj jaki można wstawiać. Nie wiem czy to miałam kiedykolwiek nigdy nie sprawdzalam. Stały I jedyny partner od kilku lat.
Ciągła grzybica - proszę o pomoc
Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem co robić.. Nie mam żadnych objawów a po stosunku mój partner dostaje grzybicę albo ma czerwonego członka. Czy ktoś zna podobny przypadek?
gość
Wirus HVP czy rak sromu
Witam, Od 2 miesięcy mam dwie takie narośle na wargach srmowych, wcześniej olałam temat bo jeszcze wcześniej wyciskałam tam białe grudki i myślałam, że to od tego, ale teraz zaczęłam czytać, że moż...
gość
????
co to jest ????
Reklama:
Reklama: