Reklama:

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień macicznych

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień macicznych

panthermedia

Ból brzucha

Nieprawidłowe krwawienia maciczne są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentek na wizytę u ginekologa. W różnym wieku za krwawienia maciczne mogą odpowiadać różne czynniki. U pacjentek młodszych są to głównie zaburzenia hormonalne czy polipy, a u starszych kobiet trzeba koniecznie wziąć pod uwagę nowotwory dróg rodnych. Pamiętajmy, że przyczyną krwawień mogą okazać się także problemy ogólnoustrojowe pozaginekologiczne, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi.

Reklama:

Czym jest nieprawidłowe krwawienie maciczne?

Nieprawidłowe krwawienia maciczne są także często określane skrótem AUB (z ang. abnormal uterine bleeding) i obejmują grupę zaburzeń miesiączkowania pod postacią ich niewłaściwych częstości lub objętości. Fizjologicznie miesiączka powinna występować co 28+/-5 dni, a ilość traconej w niej krwi powinna wynosić około 50 ml.

Nieprawidłowe krwawienia maciczne mogą być sklasyfikowane jako:

  • Hypermenorrhea – zbyt obfite miesiączki (powyżej 100 ml)
  • Hypomenorrhea – zbyt skąpe miesiączki (poniżej 30 ml)
  • Dysmenorrhea – silne dolegliwości bólowe w okresie okołomiesiączkowym
  • Menorrhagia – bardzo obfite, krwotoczne miesiączki
  • Metrorrhagia – krwawienia poza terminem miesiączki
  • Menometrorrhagia – obfite krwawienia poza terminem miesiączki

Krwawienia maciczne mogą być przewlekłe, jeśli dane zaburzenie trwa przez większość z ostatnich 6 miesięcy lub ostre – nagły epizod ostrego krwawienia.

Zaburzenia hormonalne – najczęstsza przyczyna krwawień u młodych kobiet

Przebieg cyklu miesiączkowego jest całkowicie uwarunkowany hormonalnie. Jakiekolwiek zaburzenia funkcjonowania podwzgórza, przysadki mózgowej czy jajnika mogą powodować istotne zmiany poziomów hormonów i zaburzenia cyklu miesiączkowego, także pod postacią nieprawidłowych krwawień macicznych, głównie krwawień międzymiesiączkowych. Brak równowagi hormonalnej z przewagą estrogenów prowadzi do pogrubienia warstwy błony śluzowej macicy (endometrium) i jego złuszczania pod postacią krwawień.

Warto tu zaznaczyć, że skąpe krwawienia występują u około 15% kobiet w okresie okołoowulacyjnym, co jest spowodowane pęknięciem unaczynionego pęcherzyka Graafa, skąd zostaje uwolniona komórka jajowa. Jest to zjawisko fizjologiczne, którego nie należy mylić z nieprawidłowym krwawieniem macicznym.

fot. panthermedia

Polipy macicy jako przyczyna krwawień macicznych

Polipy macicy to miejscowy rozrosty gruczołów endometrium zlokalizowany w jamie macicy (polip endometrialny) lub jej szyjce (polip szyjkowy). Zmiany są kulistego kształtu o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów i mogą być uszypułowane („zwisające”) lub nieuszypułowane. Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim wysokie poziomy hormonów płciowych – estrogenów, ale także choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Ze względu na spore ukrwienie zmiany, zwłaszcza te o większych rozmiarach, są przyczyną nieprawidłowych krwawień macicznych – międzymiesiączkowych lub w terminie miesiączki o nadmiernej obfitości. Polipy zlokalizowane w szyjce macicy mają także tendencję do pokrwawiania po stosunku w skutek naruszenia ich powierzchni.

Współcześnie podstawową metodą leczenia polipów jest ich wycięcie specjalną pętlą elektryczną lub nożyczkami podczas zabiegu histeroskopii, polegającego na wprowadzeniu kamery do jamy macicy przez pochwę i szyjkę macicy. W wybranych przypadkach można rozpocząć leczenie od terapii hormonalnej, która może spowodować złuszczenie się polipa wraz z błoną śluzową macicy, np. podczas miesiączki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Zaczerwieniona pochwa
Mam problem a są dalekie terminy do ginekologa otóż moja pochwa jest cała czerwona i wydaje mi się że wargi są trochę opuchnięte strasznie piecze czy oddawaniu moczu i mam wrażenie że ścianki są stra...
gość
Telemedycyna – nowy wymiar opieki zdrowotnej
Ostatnio zastanawiałam się nad zaletami telemedycyny i znalazłam Recepta24.pro (https://recepta24.pro). To platforma, która umożliwia dostęp do usług medycznych przez Internet. Wydaje się to być inno...
gość
Stożek rogówki – czy jesteśmy skazani na soczewki?
Ostatnio zdiagnozowano u mnie stożek rogówki i zastanawiam się nad możliwościami leczenia. Znalazłam w Warszawie klinikę Libermedic, która oferuje różne metody terapii, w tym operacje. Czy ktoś z Was...
gość
Pielęgnacja terenów zielonych w Olsztynie
Rozważam zatrudnienie firmy Akmar (https://akmar.pl/) do pielęgnacji terenów zielonych wokół naszego biurowca. Czy ktoś miał z nimi do czynienia w tym zakresie? Interesuje mnie, jak radzą sobie z utr...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
gość
Gynatrin szczepionka dostępność
Witam, czy ktos wie gdzie moge kupic szczepionke Gynatrin 0.5ml ? Mam juz recepte, czy polska apteka moze mi sprowadzic szczepionke z innego kraju?
Reklama:
Reklama: