Reklama:

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień macicznych

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień macicznych

panthermedia

Ból brzucha

Nieprawidłowe krwawienia maciczne są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentek na wizytę u ginekologa. W różnym wieku za krwawienia maciczne mogą odpowiadać różne czynniki. U pacjentek młodszych są to głównie zaburzenia hormonalne czy polipy, a u starszych kobiet trzeba koniecznie wziąć pod uwagę nowotwory dróg rodnych. Pamiętajmy, że przyczyną krwawień mogą okazać się także problemy ogólnoustrojowe pozaginekologiczne, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi.

Reklama:

Czym jest nieprawidłowe krwawienie maciczne?

Nieprawidłowe krwawienia maciczne są także często określane skrótem AUB (z ang. abnormal uterine bleeding) i obejmują grupę zaburzeń miesiączkowania pod postacią ich niewłaściwych częstości lub objętości. Fizjologicznie miesiączka powinna występować co 28+/-5 dni, a ilość traconej w niej krwi powinna wynosić około 50 ml.

Nieprawidłowe krwawienia maciczne mogą być sklasyfikowane jako:

  • Hypermenorrhea – zbyt obfite miesiączki (powyżej 100 ml)
  • Hypomenorrhea – zbyt skąpe miesiączki (poniżej 30 ml)
  • Dysmenorrhea – silne dolegliwości bólowe w okresie okołomiesiączkowym
  • Menorrhagia – bardzo obfite, krwotoczne miesiączki
  • Metrorrhagia – krwawienia poza terminem miesiączki
  • Menometrorrhagia – obfite krwawienia poza terminem miesiączki

Krwawienia maciczne mogą być przewlekłe, jeśli dane zaburzenie trwa przez większość z ostatnich 6 miesięcy lub ostre – nagły epizod ostrego krwawienia.

Zaburzenia hormonalne – najczęstsza przyczyna krwawień u młodych kobiet

Przebieg cyklu miesiączkowego jest całkowicie uwarunkowany hormonalnie. Jakiekolwiek zaburzenia funkcjonowania podwzgórza, przysadki mózgowej czy jajnika mogą powodować istotne zmiany poziomów hormonów i zaburzenia cyklu miesiączkowego, także pod postacią nieprawidłowych krwawień macicznych, głównie krwawień międzymiesiączkowych. Brak równowagi hormonalnej z przewagą estrogenów prowadzi do pogrubienia warstwy błony śluzowej macicy (endometrium) i jego złuszczania pod postacią krwawień.

Warto tu zaznaczyć, że skąpe krwawienia występują u około 15% kobiet w okresie okołoowulacyjnym, co jest spowodowane pęknięciem unaczynionego pęcherzyka Graafa, skąd zostaje uwolniona komórka jajowa. Jest to zjawisko fizjologiczne, którego nie należy mylić z nieprawidłowym krwawieniem macicznym.

fot. panthermedia

Polipy macicy jako przyczyna krwawień macicznych

Polipy macicy to miejscowy rozrosty gruczołów endometrium zlokalizowany w jamie macicy (polip endometrialny) lub jej szyjce (polip szyjkowy). Zmiany są kulistego kształtu o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów i mogą być uszypułowane („zwisające”) lub nieuszypułowane. Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim wysokie poziomy hormonów płciowych – estrogenów, ale także choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Ze względu na spore ukrwienie zmiany, zwłaszcza te o większych rozmiarach, są przyczyną nieprawidłowych krwawień macicznych – międzymiesiączkowych lub w terminie miesiączki o nadmiernej obfitości. Polipy zlokalizowane w szyjce macicy mają także tendencję do pokrwawiania po stosunku w skutek naruszenia ich powierzchni.

Współcześnie podstawową metodą leczenia polipów jest ich wycięcie specjalną pętlą elektryczną lub nożyczkami podczas zabiegu histeroskopii, polegającego na wprowadzeniu kamery do jamy macicy przez pochwę i szyjkę macicy. W wybranych przypadkach można rozpocząć leczenie od terapii hormonalnej, która może spowodować złuszczenie się polipa wraz z błoną śluzową macicy, np. podczas miesiączki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Nawracające infekcję pochwy, pomocyy!
Z tematem bujam się już jakieś 3 lata, brałam już wszystko, nastatyna, flukonazol, macmirror, gynzaol na grzyba, antybiotyki na bakteryjne infekcje. Po każdym okresie nawrót. Ostatnio ginekolog wpadł...
gość
Jezyk z boku
Witam mam problem z jednej strony na jezyku z boku z tylu tam gdzie sa brodawki lisciaste odczuwam delikatne pieczenie i dyskomfort , te "grudki" sa zdecydowanie powiekszone i jest ich wiecej w porów...
gość
Witam czy to grzybica
Witam dostałam białego grudkowy-serowego śluzu w pochwie
gość
nieprzyjemny zapach z pochwy po stosunku
Witam, od jakiegoś czasu męczę się z nieprzyjemnym jakby rybim zapachem po odbyciu stosunku - bez gumki, ponieważ biorę tabletki. Zapach pojawia się kilka godzin po albo następnego dnia, niekiedy to...
gość
Deflagyn
Hej może mi ktoś powiedzieć jak to jest z tym stosowaniem Deflagynu ? Wszędzie pisze że powinno się go stosować przez 3 miesiące a mi lekarz zapisał jedno opakowanie 150 ml czyli to wystarczy na mies...
Pęknięcie na wardze sromowej
Od dłuższego czasu zaobserwowalam że jak rozchyle pochwe po prawej stronie wargi sromowej od wewnątrz mam jakby pęknięcie, jakby przecięcie jest to widoczne czy takie coś to normalne? Skóra nie jest...
Reklama:
Reklama: